نمک

کسانی که از نمک زیاد مصرف می کنند، احتمال ابتلا به فشار خون را در خود افزایش می دهند. چون نمک اصلی ترین عامل افزایش فشار خون می باشد. در این مقاله از دکتر سلام در خصوص ابتلا به فشار خون با مصرف بیش از حد نمک اطلاعاتی را آماده کرده ایم. پیشنهاد می کنیم که این مقاله را از دست ندهید و حتما آن را مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

پروین روغنی با اشاره به اینکه نمک اصلی‌ترین علت افزایش فشار خون است، اظهار کرد: مصرف نمک زیاد سبب پرفشاری خون شده و در نهایت به بیماری‌های قلبی و عروقی که عامل اول مرگ و میر در کشور است، منجر می‌شود.

وی با بیان اینکه میزان نمک مجاز مصرفی، کمتر از پنج گرم (کمتر از یک قاشق مربا‌خوری) در روز در افراد کمتر از 50 سال است، افزود: افزاد بالای 50 سال و بیماران قلبی مبتلا به فشارخون بالا باید کمتر از سه گرم در روز نمک مصرف کنند.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان شهرکرد با اشاره به اینکه تا حد امکان نمک مصرفی باید کاهش یابد و البته این نمک باید از نوع تصفیه‌شده یددار باشد، اضافه کرد: نمک یددار هم به همان اندازه سایر نمک‌ها موجب افزایش فشار خون می‌شود.

روغنی با بیان اینکه بیماری پرفشاری خون می‌تواند از کودکی شروع شود، ادامه داد: بیماری‌های غیرواگیردار، از جمله پرفشاری خون، قابل پیشگیری بوده و مهم‌ترین اقدام در این زمینه، کاهش مصرف نمک است.

منبع: خبرگزاری فارس