کنترل قند خون

شما قند خون خود را بررسی نمی‌کنید؟

افرادی که به دیابت نوع 2 مبتلا هستند اغلب می‌توانند قند خون خود را با رژیم غذایی، ورزش و دارو کنترل کنند. اما این به شرطی است که شما بتوانید هر روز میزان قند خود را چک کنید و هنگامی که به طور مرتب این کار را انجام پزشک شما متوجه خواهد شد که شما بدن شما در طول زمان به برنامه درمانی خود چه واکنشی نشان داده است.

1) شما تشنه هستید؟

تشنگی و ادرار مکرر دو نشانه از وجود قند خود در بدن شماست. کلیه‌های شما برای فیلتر کردن شکر سخت تر کار می‌کنند و برای این کار مجبور می‌شوند مایع‌های بیشتری از بافت‌های بدن دریافت کنند. به همین دلیل به سرعت تشنه می‌شوید و آب می‌نوشید، همین نوشیدن آب می‌تواند دوباره باعث نیاز شما به دستشویی رفتن بشود.

2) احساس بی حالی و خواب آلودگی

خستگی دائمی یکی دیگر از نشانه‌های مشکلات دیابتی است. در واقع هنگامی که شما قند خون دارید، عضلات شما سوخت کافی برای استفاده از انرژی ندارند، به همین دلیل است که در شما احساس خستگی را به وجود می‌آورد، گاهی اوقات افراد مبتلا به دیابت پس از خوردن یک وعده غذایی زیاد احساس خواب آلودگی شدیدی می‌کنند.

کنترل قند خون

3) سرگیجه

خانه دور سرتان می‌چرخد؟ در واقع داشتن سرگیجه نشانه قند خون پایین و یا هیپو گلیسمی است. از آنجا که مغز شما نیاز به گلوکوز دارد، پایین بودن قند خون در بدن بسیار خطر ناک است. خوردن یک لیوان آب میوه می‌تواند قند خون شما را در کوتاه مدت بالا ببرید. اما اگر این اتفاق به طور مرتب برای شما رخ می‌دهد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

4) تورم در دست و پا

اگر فشار خون بالا یا دیابت دارید بدانید که این دو بیماری می‌تواند به کلیه شما آسیب برساند و توانایی فیلتر کردن آب در بدن شما توسط کلیه‌ها مختل شود. زمانی که میزان این آب در بدن شما افزایش یابد باعث ایجاد تورم در دست و پای شما می‌شود.  و همین امر یک نشانه مهم از مورد خطر قرار گرفتن کلیه‌ها دارد. شما در این مرحله با کمک پزشک باید عملکرد کلیه‌ها را با استفاده از دارو حفظ کنید.

کنترل قند خون

5) مشکلات بینایی

قند خون بالا و فشار خون بالا هر دو می‌تواند به ساختار حساس چشم آسیب بزند و بینایی شما را به شدت تحدید کند. در واقع قند خون بالا باعث آسیب به عروق خونی در چشم می‌شود. پس اگر مبتلا به دیابت هستید حتماً چشمان خود را برسی کنید قبل از آنکه با مشکلات بیشتری مواجه شوید.

6) از دست دادن وزن

پایین بودن وزن بدن ایده خوبی برای کنترل دیابت است اما اگر شما با کاهش وزن ناگهانی مواجه شدید بدانید که میزان قند خون شما بیش از حد بالا رفته

کنترل قند خون

7) عفونت

اگر شما به طور مکرر و دوره ای عفونت‌های را در بدنتان تجربه کنید می‌تواند نشانه وجود دیابت باشد. این بیماری‌ها ممکن است شامل عفونت‌های لثه، بیماری‌های دستگاه ادراری، قارچ‌های پوستی می‌تواند از جمله آنها باشد.

8) درمان نشدن زخم‌ها

اگر قند خون شما به خوبی کنترل نشود متوجه خواهید شد که سرعت بهبود زخم‌های شما بسیار کم شده است و ایجاد همین عفونت‌ها می‌تواند مشکلات شما را بیشتر کند. زیرا مولکول مضری به نام dicarbonyls در بدن باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شما به خواهد شد بنابراین بدن قادر به درمان زخم‌ها نخواهد بود.

کنترل قند خون

9) کنترل کردن

در مورد عوارض دیابت نگران نباشید، سعی کنید به دقت به دستور پزشکتان گوش بدهید. از رژیم غذایی سالم استفاده کنید، به ورزش منظم و روزانه بپردازید تا بتوانید سطح قند خون تان را کنترل کنید. همچنین به طور منظم قند خون خود را چک کنید تا همیشه از وضعیت قند خون خود مطلع باشید.