سرطان سینه

تمام علائم سرطان سینه هشدار دهنده نیستند. در اینجا خواهید آموخت که کدام علائم نیازمند توجه فوری دارند و کدام یک اینگونه  نیستند.

چه موقع باید ابراز نگرانی کرد؟

1) توده ی سینه

ممکن است در هنگام دوش گرفتن توده را درون سینه تان احساس کنید. اکثر توده هایی که در سینه ایجاد می شوند دردناک هستند. در صورتی که این درد قبل از دوران قاعدگی برای شما رخ داده است، در طول مدت قاعدگی صبر کنید ببینید آیا این توده با هورمون مرتبط است یا خیر. اگر اینطور نیست، بهتر است آن را هم اکنون با پزشک خود مورد بررسی قرار دهید.

سرطان سینه

2) توده ی زیر بغل

توده ی زیر بغل در اکثر مواقع گره لنفاوی متورم شده است. درعین حال، از آنجایی که زیر بغل بسیار نزدیک به سینه می باشد، بنابراین درمان توده ی زیر بغل همانند توده ی سینه صورت می گیرد. اگر در دوران قبل از قاعدگی هستید، طی دوره ی قاعدگی صبر کنید و ببینید آیا از بین می رود و در صورتی که در دوران پس از قاعدگی هستید، هم اکنون به پزشک مراجعه نمائید.

3) خارش سینه

در موارد بسیار نادر، خارش سینه احتمالا نشان دهنده ی التهاب سرطان سینه است که بسیار جدی بوده و لازم است فورا آن را با پزشک خود در میان بگذارید. با این وجود در اکثر موارد، خارش تنها بر اثر مشکل پوستی صورت گرفته خصوصا اگر در هر دو سینه باشد. تغییرات اخیر در ژل شستشو یا پودر لباسشویی خود را قبل از ابراز نگرانی برای این مسئله در نظر بگیرید.

سرطان سینه

4) احساس خارش در سینه

در صورتی که تجربه ی خارش سینه دارید و احساس خارش آن مانند یک خارش سطحی است، احتمالا این خارش از برخی انواع خارش پوست است. در صورتی که خارش داخلی باشد و نتوانید آن نقطه را بخارانید احتمالا ممکن است خارش بر اثر مشکلات عصبی یا هورمون های مرتبط با دوران قاعدگی تان بوجود آمده باشد. در صورتی که خارش مداوم باشد، به پزشکی مراجعه کنید که ورم سینه یا سرطان سینه ی متورم را تشخیص دهد.

5) خارج شدن شیر از نوک سینه

تغییرات هورمونی ممکن است سبب خارج شدن شیر از نوک یک سینه یا هر دو سینه شوند. در صورتی که خارج شدن شیر بر اثر فشار دادن نوک سینه صورت گیرد و رنگ شیر خارج شده سبز روشن یا زرد روشن باشد به احتمال زیاد هورمونی است. اگر شیر فقط از نوک یک سینه و آن هم بدون فشار دادن خارج شود و چسبناک و شفاف یا به رنگ قهوه ای یا قرمز باشد، آن را با پزشک خود مورد بررسی قرار دهید.

سرطان سینه

6) درد نوک سینه، قرمزی، تورق، تراوش کردن

اگر نوک هر دو سینه سوزش دارد، احتمالا دچار اگزما شده اید. در صورتی که این علائم فقط در نوک سینه وجود دارند، ممکن است به نوع نادری از سرطان سینه به نام بیماری پاجت سینه مبتلا شده باشید.

شرایط خود را بررسی کنید: درخواست آزمایشات بیشتر جهت جلوگیری از سرطان در صورتی که به درمان پاسخ نداد را بدهید.

7) درد سینه

درد سینه ها به صورت بسیار نادری با سرطان سینه مرتبط است. درد سینه در طول دوران قاعدگی آغاز شده و به عنوان تغییر هورمونی طی این دوران شناخته شده است. همچنین ممکن است اندازه ی سینه تغییر کند و هیچ علائم هشدار دهنده ای ندارد. در صورت ثابت بودن درد یا عود و فروکش بی دلیل  باید توسط پزشک خود آن را مورد بررسی قرار دهید، خصوصا اگر با تغییرات واضح سینه، قرمزی، خارش و احساس خارش همراه باشد.

سرطان سینه

8) لرزش یا سوزش سینه

یکی از گیج کننده ترین احساسات زنان لرزش یا سوزش در سینه است. برخی از زنان آن را به عنوان احساسی شبیه خواب رفتگی دست و پا توصیف می کنند. خبر خوب این است که حساسیت هایی که سبب خارش می شوند، تقریبا هیچ گاه با سرطان سینه مرتبط نیستند.

جای نگرانی وجود دارد؟

زمانی که تغییری در سینه ی خود مشاهده می کنید، احتمالا جدا سازی نگرانی معمول برای سلامتی از دردی که ممکن است به دلیل سرطان باشد کار دشواری است. به خاطر داشته باشید که خطر ابتلا به سرطان سینه بسیار کم است. ترس از سرطان سینه امری عادی است اما نمی تواند با دردی که افراد را از پای در می آورد مرتبط باشد. سعی کنید به مسائل مربوط به سینه های خود آگاهی یابید تا بتوانید متوجه تغییرات احتمالی شوید. دانش قدرت است.

برگردان عرب زاده