فلفل قرمز

داشتن کلیه های تندرست برای سلامتی بدن بسیار حائز اهمیت است. کلیه ها علاوه بر پالایش خون در تولید برخی هورمون های با اهمیت نقش بسیار موثری دارند. با داشتن رژیم غذایی سالم می توانید کلیه های سالمی داشته باشید. در این مقاله از دکتر سلام مواد غذایی که باعث سلامتی کلیه ها می شود را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

نادیده گرفتن عملکردهای کلیه امری شایع هست. اما باید این نکته را به علت دارا باشید که بدون آنان بدن ما مسموم خواهد گردید و در مدت زمانی کوتاه دیگر بخش های بدن نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

تا حد امکان از مراجع سموم اجتناب کنید و با دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل مواد مغذی لازم را در اختیار بدن خود قرار دهید.

مراجع فیبر، مشابه آنتی اکسیدان ها و آنزیم ها، برای تشویق سمزدایی عالی می باشند.

در ادامه با چند نمونه از خوب ترین مواد غذایی که برای محافظت تندرستی کلیه ها باید در رژیم غذایی خود جای دهید، زیادتر آشنا می گردیم.

فلفل های قرمز

فلفل های قرمز موادی ادرارآور و آنتی اکسیدانی می باشند. بعد از گوارش، آنان کارکرد کلیه را بهبود می بخشند. این شرایط تخلیه مایعات باقی مانده در بافت های بدن را تسریع می کند.

فلفل های قرمز مرجع خوبی برای پتاسیم و سدیم می باشند. تعادل این دو ماده به تثبیت فرآیندهای التهابی کمک می کند.

مواد معدنی و ویتامین های موجود در فلفل های قرمز از بازتولید سلولی و کاهش اثرها منفی رادیکال های آزاد در بافت های سالم حمایت می کنند.

استفاده فلفل های قرمز به مریض ها مبتلا به نارسایی و عفونت های کلیوی سفارش شده هست، زیرا آنان با التهاب مقابله می کنند. همچنین، فلفل های قرمز سطح شایسته ای از الکترولیت ها را محافظت می کنند.

پیاز

پیاز یک سبزی معروف به وسیله خصوصیات آنتی کسیدانی خود هست و یکی دیگر از مواد غذایی کارآمد برای کمک به محافظت تندرستی کلیه ها محسوب می گردد.

پیاز در بر دارنده مقدار قابل ملاحظه ای از کراتین هست. این ماده عارضه سلولی را در بافت های سالم قلب و کلیه ها متوقف می کند.

آلیسین، یک ماده گوگردی موجود در پیاز، مشکلات التهابی را کاهش می دهد. همچنین، این ماده از تجمع بیشتر از حد سموم جلوگیری می نماید.

بر همین اساس، پیاز از خصوصیات آنتی بیوتیکی بهره مند می گردد. پیاز گزینه ای ایده آل برای مقابله با عفونت های باکتریایی و ویروسی هست.

بادنجان

بادنجان به وسیله محتوای بالای مواد معدنی و ویتامین های خود معروف هست. جدا از بهبود تندرستی کلیوی، این محصول توان دارد از عملکردهای سامانه قلبی عروقی شما حمایت کند.

بادنجان از خصوصیات ادرارآور و سمزدایی نفع می برد، که به خلاص شدن از شرور مایعات مازاد و سموم برای پیشگیری از عارضه زودرس بافت ها کمک می کند.

ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در بادنجان با عارضه متاثر از رادیکال های آزاد مقابله می کند. به همین علت، در پیشگیری از مریضی هایی مثل نارسایی کلیوی و سرطان نقش دارد.

بادنجان سرشار از فیبر هست و این ماده مغذی به تنظیم سطوح کلسترول و فرآیندهایی که در پاکسازی خون درگیر می باشند، کمک می کند.

مغزهای خوراکی

مغزهای خوراکی سرشار از اسیدهای چرب مفید، اسید آمینه ها، و آنتی اکسیدان ها می باشند و مواد غذایی سالمی محسوب می گردند که توان دارند تندرستی کلیوی شما را بالا بردن دهند.

استفاده مغزهای خوراکی در مقادیر متوسط از مریضی های التهابی پیشگیری می کند. همچنین، آنان خطر پیری زودرس را کم می کند.

مغزهای خوراکی در بر دارنده مواد معدنی و ویتامین هایی می باشند که از فرآیند پاکسازی اندامی حمایت می کنند.

همچنین، آنان از التهاب و مریضی پیشگیری می کنند.

استفاده مغزهای خوراکی شیوه ای خوب برای افزایش احساس سیری هست و به همین علت به کنترل هوس های غذایی کمک می کنند.

آناناس

آناناس

آناناس یک میوه گرمسیری هست که میتوان آن را به شیوه های متفاوت در رژیم غذایی جای داد. این میوه یکی از خوب ترین گزینه ها برای محافظت و قوی نگه داشتن کلیه ها محسوب می گردد.

آناناس دارای ماده فعالی به اسم بروملین هست. این ماده اثرها ضد التهابی و آنتی اکسیدانی را عرضه می کند که از خراب کردن بافت کلیه ها جلوگیری می نمایند.

خصوصیت ادرارآور بودن آناناس تخلیه مایعات را افزایش می دهد و به پیشگیری از عوارضی مثل فشار خون بالا و نارسایی کلیوی کمک می کند.

استفاده آناناس برای پالایش خون سفارش شده هست. این میوه به پاکسازی سموم و پیشگیری از شکل گیری مریضی های شدید کمک می کند.

ماهی چرب

ماهی های چرب یکی از مهم‌ترین مراجع اسیدهای چرب امگا- ۳هستند که توان داریم آنان را در رژیم غذایی خود جای دهیم. این چربی های مفید در کنار اسید آمینه ها و مواد معدنی، مریضی های التهابی را کم می کند. آنان بازتولید سلولی در کلیه ها را نیز افزایش می دهند.

استفاده ماهی های چرب، مثل سالمون، به صورت با نظم به کنترل کلسترول بالا و پیشگیری از فشار خون بالا کمک می کند.

استفاده ماهی چرب عدم تعادل در نمک ها و پروتئین های موجود در ادرار را کاهش می دهد. این شرایط از شکل گیری سنگ های کلیه و انسدادها پیشگیری می کند.

هندوانه

هندوانه از محتوای بالای آب و آنتی اکسیدان ها نفع می برد، که به از بین بردن مواد زائد در کلیه ها برای پیشگیری از مریضی ها کمک می کنند.

ادرارآور بودن هندوانه تخلیه مایعات مازاد باقی مانده در بافت های بدن را تحریک می کند. این شرایط به کنترل التهاب و خطر مبتلا شدن به عفونت ها کمک می کند.

همچنین، هندوانه از کم آبی بدن جلوگیری می نماید. استفاده این میوه فعالیت سلولی را تقویت می کند که مانع از عدم تعادل در سطح الکترولیت می گردد.

منبع: عصر ایران