پتاسیم یک ماده معدنی است که به سلول های شما کمک می کند تا به درستی کار کنند. این ماده کمک می کند تا الکتریسیته تولید شود و به سلول های شما اجازه می دهد تا کارشان را انجام دهند. اعصاب و عضلات شما، از جمله قلب شما، در صورتی که شما به میزان کافی از این ماده معدنی نداشته نباشید، ممکن است آنطور که باید و شاید، کارخود را انجام ندهند.

1- بدن ما به چه مقداری از آن نیاز دارد؟

اگر شما 14 سال یا بیشتر دارید، باید درحدود 4700 میلی گرم پتاسیم در روز دریافت کنید. مادران شیرده نیاز بیشتری دارند: در حدود 5100 میلی گرم. درمورد کودکان این نیاز به شرح زیر است:
تا 6 ماهگی: 400 میلی گرم
7 تا 12 ماه: 700 میلی گرم
1 تا 3 سال: 3000 میلی گرم
4 تا 8 سال: 3800 میلی گرم
9 تا 13 سال: 4500 میلی گرم

2- به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند

با بالا رفتن سن افراد، استخوان های آنها شکننده میشود. رژیم های غذایی معمولی نیز کمک نمی کند. مصرف بالای گوشت و لبنیات، می تواند باعث شود که بدن شما بیش از حد اسید تولید کند و این باعث می شود که استخوان های شما به سرعت ضعیف شود. غذاهای غنی از پتاسیم، که بیشتر میوه ها و سبزیجات هستند، می توانند سرعت آن را کاهش دهند.

3- به جلوگیری از سنگ کلیه کمک می کند

اینها توپهای کوچک بسیار سختی هستند که از مواد معدنی در ادرار شما ساخته شده اند و اگر شما در تلاش برای دفع آنها باشید، واقعا می توانند صدمه برسانند.

تولید اسید بیشتر در بدن، که اغلب به لطف یک رژیم غذایی غنی از گوشت است، باعث می شود که شما احتمال بیشتری برای تولید سنگ در کلیه های خود داشته باشید. پتاسیم کمک می کند تا اسید را از بین ببرید، آن مواد معدنی را درجایی که به آن تعلق دارد (در استخوان های شما) نگه می دارد و از تولید آن سنگ های دردناک جلوگیری می کند.

4- کمک می کند تا عضلات شما کار کنند

برای اینکه عضلات شما به خوبی کار کنند، شما فقط نیاز به مقدار مناسبی از پتاسیم داخل سلول های خود، و سدیم در خارج از سلول های خود دارید. میزان بسیار کم یا بیش از حد آن، می تواند عضلات شما را ضعیف کرده و یا درزمان استراحت، آنها را تحت فشار قرار دهد.


5- کمک به جلوگیری از فشار خون بالا

این زمانی است که خون به سختی به دیواره رگ ها و شریان ها فشار می آورد. این حالت می تواند منجر به سکته مغزی، بیماری قلبی و نارسایی قلبی شود. این اغلب “قاتل خاموش” نامیده می شود، زیرا شما به ندرت علائمی از فشار بالای خون دارید. سدیم موجود در نمک آن را بدتر می کند، اما پتاسیم می تواند به شما در از بین بردن سدیم و کاهش تنش در دیواره های رگ های خونی کمک کند.

6- کمک می کند تا از سکته مغزی جلوگیری شود

سکته مغزی اینگونه است که جریان خون به بخشی از مغز شما محدود یا متوقف شود ، که اغلب به علت پارگی رگ های خونی یا مسدود شدن آن است. فشار خون بالا می تواند در آن نقش داشته باشد، بنابراین اگر شما آن را تحت کنترل نگه داشته و مقدار مناسب از پتاسیم دریافت کنید، کمتر احتمال دارد تا به یکی از آنها دچار شوید. علائم سکته مغزی عبارتند از لکنت زبان، ضعف بازو، یا افتادگی در یک طرف چهره شما. در صورتی که هر کدام از این موارد را داشته باشید، بلافاصله
به پزشک مراجعه کنید.

7- منبع: موز

یک عدد موز متوسط دارای 422 میلی گرم پتاسیم است. یکی را به عنوان یک میان وعده بخورید یا آن را برش داده و بر روی غلات صبحانه خود بریزید. شما حتی می توانید یک نان موز را بپزید. فقط موز را در آب غوطه ور نکنید و آنها را نپزید زیرا در اینصورت آنها پتاسیم را از دست می دهند.

8- منبع: سیب زمینی

یک سیب زمینی پخته شده با پوست دارای 926 میلیگرم پتاسیم است. البته، اگر شما آن را با کره و خامه ترش بپزید، ممکن است در نهایت سبب مشکلات بیشتر بهداشتی شوید که دیگر پتاسیم قادر به حل آن نخواهد بود. بنابراین از سیب زمینی پخته شده لذت ببرید، اما حتی الامکان میزان آن را متوسط درنظر بگیرید.

9- منبع: آلوبخارا

نیم فنجان از آلوی سیاه خشک شده 637 میلی گرم پتاسیم داشته و بخوبی با فیبر نیز بارور شده است. (اگر شما ترجیح می دهید آب آلو بنوشید، 6 اونس آب آلو تقریبا همین مقدار است.) آنها با آجیل و پنیر عالی می شوند و یا حتی با شیرینی پخته می شوند؛ شکر و چربی را بیش از حد مصرف نکنید.

10- منبع: پرتقال

پرتقال متوسط شما باید حدود 237 میلی گرم پتاسیم را به شما ببخشد و 6 اونس آب پرتقال نیز در حدود 372 میلی گرم پتاسیم را دارا می باشد. آنها سالم و پر از ویتامین ها و مواد معدنی هستند، اما ازطرف دیگر آنها دارای قند نیزهستند، بنابراین مراقب باشید، چون قند آنها از بین نمی رود.

11- منبع: گوجه فرنگی

گوجه فرنگی متوسط حدود 292 میلی گرم پتاسیم را دارا است، اما آیا شما اغلب یک گوجه فرنگی کامل می خورید؟ برای دریافت مقدار مناسب پتاسیم از ماکارونی مارینارا استفاده کنید: یک فنجان پوره گوجه فرنگی حاوی 1065 میلی گرم پتاسیم است و یک فنجان رب گوجه فرنگی دارای 2455 میلی گرم از آن است که بیش از نصف میزان مورد نیاز روزانه شما است.


12- منبع: لوبیا لیما

آنها با فیبر، قند کم و چربی کم بارور میشوند و در هر نیم فنجان 485 میلیگرم پتاسیم دارند. شما می توانید آنها را به مدت یک شب برای هضم آسانتر خیس کنید. اگر زمان آن را نداشته باشید، انواع یخ زده یا کنسرو شده آن نیز همان کار را می کنند.

13- منبع: دانه های آفتابگردان

به دنبال چیزی ترد برای دریافت پتاسیم خود هستید تا کمبود آن را جبران کنید؟ دانه های آفتابگردان در هر اونس 241 میلیگرم پتاسیم دارند. و آنها همچنین پراز ویتامین ها و مواد مغذی دیگر نیز هستند.

14- مکمل

بهتر است پتاسیم خود را از مواد غذایی دریافت کنید، اما اگر بیماری خاصی داشته باشید یا دارو مصرف کنید، نگهداری پتاسیم برای شما سخت تر می شود. اما مراقب باشید؛ مصرف بیش از حد آن می تواند باعث تهوع، استفراغ، درد معده، اسهال، و زخم در روده شود. اگر به مکمل پتاسیم نیاز دارید، از پزشک خود بپرسید.

15- کمبود پتاسیم (هیپوکالمی)

اگر شما در بدن خود میزان کافی از پتاسیم نداشته باشید، عضلات شما ضعیف می شوند و اغلب ممکن است زود خسته شوید. شما همچنین ممکن است کرامپ یا یبوست داشته باشید. ممکن است که هیپو کالمی داشته باشید، زیرا شما در رژیم غذایی خود به اندازه کافی پتاسیم دریافت نمی کنید، اما این بیماری احتمالا به علت استفراغ شدید یا اسهال، مصرف بیش از حد از دیورتیک ها یا ملین ها و یا سوء مصرف الکل اتفاق می افتد.

16- پتاسیم بیش از حد(هایپرکالمی)

نوزادان، افراد سالخورده و افرادی که شرایط کلیوی دارند، بیشتر احتمال دارد که این بیماری را داشته باشند. ممکن است هیچ نشانه ای را متوجه نشوید یا ممکن است عضلات شما ضعیف باشد و ممکن است ضربان قلب یا تهوع ناخواسته داشته باشید. اگر داروهای خاصی مصرف می کنید یا بدن شما به اندازه کافی برخی از هورمون ها را تولید نمی کند، میتوانید به آن مبتلا شوید.

پزشک شما ممکن است با دارو یا احتمالا به وسیله دیالیز شما را درمان کند.(هنگامی که یک دستگاه به کلیه های شما کمک می کند تا خون شما را تمیز کند.)

برگردان: سیما آزادفلاح