با وجود اینکه نمی توانید دمای هوای بیرون از خانه را کنترل کنید، می توانید از این اشتباهات پرهیز کنید.
در صورت دچار شدن به اگزما ممکن است فکر کنید هوای سرد و مشکلات پوستی دست به دست هم داده اند، اما اینطور نیست. پوست های مستعد اگزما فاقد مانع طبیعی که به حفاظت پوست دربرابر تحریک کننده ها و باکتری ها و همچنین حفظ رطوبت کمک می کند، هستند.

این عامل سبب حساس شدن پوست در طول سال می شود اما آب و هوای سرد وخشک چنین پیامد هایی دارد.(شستشوی مکرر دست ها!ژاکت های سنگین!)ممکن است این وضعیت را بدتر نمایند.
در اینجا خبر خوبی برایتان داریم : در حالی که نمی توانید آب و هوا را کنترل کنید، می توانید اثر جدی بر چگونگی عکس العمل پوست داشته باشید.از این اشتباهات رایج در فصل سرما پرهیز کنید و فقط ممکن است در یابید که خشکی، قرمزی و خارش کمتر از یک فاجعه در سال جاری است.

1.مصرف اشتباه مرطوب کننده

لوسیون های معطر ممکن است لوکس به نظر برسند، اما برای پوست مناسب نیستند.عطر افزوده شده پوست مستعد اگزما را تحریک می کند، بنابراین بهتراست از کرم های فاقد عطراستفاده کنید.در حالی که بدنبال یک مرطوب کننده ی کامل می گردید، به تر کیبات اصلی آن توجه کنید که اینکار به جلوگیری ازبروز حساسیت کمک می کند. اسید هیا لورونیک آب و رطوبت را جهت حفاظت پوست از خشک شدن جذب می کند، در حالیکه سرامیدها پروتئین های گرفته شده از کلسترول هستند که موانع پوستی را جهت کاهش قرمزی و تحریک برطرف می نماید.

2.ننوشیدن آب کافی

آیا وقتی هوا سرد است مصرف آب را قطع می کنید؟بسیاری از افراد این کار را انجام می دهند.اما ممکن است پوست را سرد و ترک زده نماید، خصوصا پوست هایی که دچار اگزما هستند و رطوبت را در خود نگه نمی دارند.بنابراین سعی کنید در طول سال میزان مصرف آب را ثابت نگه دارید و اگر پوستتان در حال خشک شدن است، سعی کنید نوشیدن مقدار زیاد آن را در نظر داشته باشید.به توصیه ی دکتر رابین ایوانز، بنیان گذار پوست شناسی کنکتیکوت جنوبی، 8 لیوان برای شروع خوب است، اما میدانید که ممکن است کم و بیش بستگی به سن ومیزان فعالیت تان داشته باشد و اگر آب سرد نمی نوشید،چای دغ یا آب جوش آغشته به زنجبیل تازه یا لیمو را امتحان کنید.(افرادی که از نوشیدن آب ساده متنفرند بهتر است از آب تصفیه شده بنوشند)هر دو گزینه مناسب هستند.

3. شستشوی دست ها با صابون نا مناسب

می دانید که شستشوی منظم دست ها با آب و کف صابون شما را از سرما خوردگی یا آنفولانزای خوکی حفاظت می کند.اما ممکن است برای پوست مضر باشد.توصیه می شود: از یک صابون ملایم حاوی مرطوب کننده مانند CeraVe یا Cetaphil جهت آبرسانی به پوست خود استفاده کنید و از شر سدیم سولفات لورث، که بتدریج روغن های طبیعی پوست را از بین می برد و سبب خشکی بیش از حد پوست می شود، خلاص شوید.ضد عفونی کننده های الکلی بدون آب، پوست را فوق العاده خشک می کنند.آنها برای ضد عفونی کردن بسیار مناسب هستند اما سعی کنید همیشه از آنها استفاده نکنید.


4. استفاده نکردن از بخور

ایوانز توضیح می دهد:بخور مانند یک ابزار اضافه است که واقعا آن را نیاز ندارید، اما تفاوت ایجاد می کند.در زمستان، هوای خشک داخل خانه رطوبت پوست را از بین می برد، که می تواند خشکی و خارش پوست را تشدید نماید.استفاده از بخور رطوبت را به هوا اضافه کرده، بنابراین پوست شما رطوبت کمتری را از دست می دهد.ایوانز توصیه می کند؛ آنرا در هنگام خواب در اتاق خوابتان بگذارید.جهت جلوگیری از رشد قارچ و باکتری بطورمرتب از تمیزی آن اطمینان حاصل کنید.یک روش برای تمیز نگه داشتن آن ضد عفونی کردن با سرکه است.

5. خیساندن لب ها

اگر این کار را حتی بب اراده زمانی که هوا سرد و سوزانک است، انجام می دهید، بدانید که تنها نسیتید.و در حالی که این خشکی ممکن است موقتی باشد، در دراز مدت، فقط مشکل خشکی لب ها را بدتر می کند.از آنجا که یادآوری خیس نکردن لب ها احتمالا تاثیری ندارد، به لبها مقدار زیادی مرطوب کننده ی معطر بمالید.این کار به درمان سوزن کمک کرده و به عنوان یک مانع رطوبت لب ها را حفظ می کند بنابراین لازم نیست آنها را خیس کنید.این مرطوب کننده بر پایه ی پترولیوم ساخته شده (مانند وازلین یا آکوپور)خوب عمل می کند. فقط از مصرف هر ماده ی خوراکی که معطر یا طعم دار شده یا عامل خنک کننده مانند کافور یا جوهر نعناع خشک به آن اضافه شده پرهیز کنید.

6. پوشیدن لباس پشمی

گرما و تنفس جزء اصلی لباس های پشمی هستند، اما زبر و خراش دار بودن آنها ممکن است پوست مستعد اگزما را تحریک کند و آن را قرمز و حساس نماید و تنها این نیست.بهتر است از پارچه های مشکوک استفاده نکنید یا در صورتی که از این نوع پارچه ها برای لباس استفاده می کنید از پارچه ی کتانی برای زیر آن استفاده نمائید. بنابراین با پوست شما ارتباط مستقیمی برقرارنمی کنند.


7. عدم استفاده از دستکش

بله پوشیدن دستکش کار آزار دهنده ای است.اما به خاطر داشته باشید که: قرار گرفتن در معرض هوای سرد و خشک، سبب خشکی و خارش پوست می شود.محافظت آن از اصولی دارد که ناراحتی و ترک خوردگی، همچنین عفونت باکتریایی که بیشترهنگامی که پوست تحریک می شود رخ می دهند را به تاخیر می اندازد. به توصیه انجمن ملی اگزما ؛ فقط مطمئن شوید که دستکشی که از آن استفاده می کنید، پشم خالص یا بی پنجه باشد که پوست را تحریک کرده و مضرات آن بیشتر از فوایدش می باشد یا اگر پشم را بخاطر گرمای آن ترجیح می دهید، سعی کنید زیر آن یک دستکش ابریشمی در دست کنید.

8. خوابیدن زیر پتوی سنگین

خوابیدن در جای گرم و نرم احساس بسیار خوبی است .اما به گفته ی انجمن ملی اگزما؛ تغییر ناگهانی دما که زمانی که بطور اجتناب ناپذیری عرق کرده از خواب بلند می شوید و ساعتی بعد پتو را کنار می زنید ممکن است سبب تحریک خارش پوست شود.قصدمان بیان نمودن این نیست که نمی توانید گرم و نرم بخوابید.به جای استفاده از یک پتوی سنگین، از یک پتوی سبک ترو قابل تنفس استفاده نمائید.در صورتی که گرم تان می شود، می توانید آنرا برای اینکه از شدت دمای بدنتان کاسته شود کنار بزنید.

برگردان عربزاده