سرطان معده یکی از شایع ترین انواع سرطان است. اما برای بسیاری از افراد مبتلا به درد، با وجود نشانه های هشدار دهنده، خود را در معرض خطر نمی بینند. دکتر سارپل می گوید: “همه ما گاه به گاه درد معده داریم اما نشان دهنده ی سرطان نیست”. پس چطور است؟ طبق گفته انجمن سرطان آمریکا حدود 1 نفر از 111 کودک بالغ در معرض ابتلا به سرطان معده قرار دارند. سرطان معده به طور معمول یک بیماری ارثی نیست.

او می گوید: “اکثریت سرطان های معده ناشی از جهش های تصادفی DNA هستند”. دکتر سارپل می گوید در حالی که یک جهش ژنتیکی فوق العاده نادر در ارتباط با این بیماری وجود دارد ولی ارزش آزمایش برای آن وجود ندارد. عوامل زمینه ساز این بیماری عبارتند از سابقه ی رادیوتراپی معده (به هر علتی که باشد)، مصرف زیاد و طولانی مدت غذاهای کنسرو شده، غذاهای دودی و غذاهایی که مواد نگه دارنده در آن ها به کار برده شده است. مصرف غذاهای مانده می تواند زمینه ی ایتلا به سرطان معده را بیشتر کند. سرطان معده با توجه به پیشرفت بهداشت در کشورهای غربی کاهش پیدا کرده ولی در کشورهای جهان سوم نه تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه در بعضی از نقاط افزایش نیز یافته است. سرطان معده بیشتر در افراد میانسال و مسن دیده می شود و در آقایان بیشتر از خانم ها دیده شده است. سابقه س عفونت هلیکو باکترپیلوری می تواند علت مهمی در ابتلا به این بیماری باشد. این سرطان ممکن است همراه سرطان هایی مانند سرطان کلیه، مغز و پوست دیده شود.

نشانه های زیر را جدی بگیرید.

خون در مدفوع یا استفراغ شما

یکی از نشانه مطمئن سرطان معده، خونین شدن مدفوع و استفراغ است. دکتر سارپل می گوید: خون در هر دو ناحیه تناسلی یا استفراغ شما، نیاز به بازدید توسط یک پزشک متخصص دارد.

بی اشتهایی

وقتی گرسنه هستید با شروع به غذا خوردن اشتهای شما ناپدید می شود و غذا جذاب نیست. دکترسارپل این سیری زود رس را نشانه ی سرطان معده می داند.

درد

بله، در برخی موارد درد معده عامل سرطان معده است. دکتر سارپل می گوید: در اغلب موارد، درد شما در نتیجه برخی از بیماری های دیگر روده یا شکم است، نه سرطان. او می گوید، نشانه ی درد سرطان معده آن است که درد پایدار و مداوم باشد. این چیزی نیست که شما برای یک روز احساس کنید و بعد از مدتی خوب شود. او می گوید. درد سرطان معده یک درد خفیف در وسط شکم است.

کاهش وزن

بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت نوع 1 و بیماری کرون ممکن است منجر به کاهش وزن غیر قابل توضیح شود. دکتر سارپل می گوید: سرطان معده را نیز باید به این لیست اضافه کرد. او توضیح می دهد: اگرشما بدون اینکه رژیم داشته باشید به طور ناگهانی وزن کم کردید پزشک خود را مطلع کنید.


سوزش سر دل

سوختگی، سوء هاضمه و سایر علائم رایج ناراحتی های گوارشی نیز می تواند نشانه های هشدار دهنده سرطان معده باشد. با این حال، دکتر سارپل می گوید این نوع نشانه ها به احتمال زیاد به چیزی غیر از سرطان تبدیل می شوند. اما هنوز هم خوب است که اجازه دهید دکتر شما بداند چه اتفاقی می افتد.

نفخ

معنی آن این است که سرطان که در شکم شما رشد می کند باعث احساس پریشانی شما می شود و یا در مورد روده های خود احساس راحتی نمی کنید. در حالی که هر یک از این علائم هرگز به “سرطان معده” منجر نمی شوند ولی مراجعه به پزشک می تواند منجر به آزمایش های مربوط به سرطان شود.

درمان سرطان معده چگونه است؟

سرطان معده ممکن است با استفاده از یک یا ترکیبی از چند روش درمان شود:
1. جراحی، که در این روش بخشی از معده و یا کل معده و شاید بخش هایی از بافت های اطراف آن برداشته می شود.
2. شیمی درمانی
3. پرتو درمانی
4. دارو
برداشتن بخشی از معده که دارای سلول های سرطانی است، مهم ترین روش درمانی به حساب می آید. علاوه بر این ممکن است از شیمی درمانی یا رادیوتراپی نیز استفاده شود. از طرفی گاهی فرد بیمار به یک یا چند روش درمانی نیاز پیدا می کند که درمان های انجام شده علاوه بر سلول های سرطانی نیز بر بافت های سالم فرد تاثیر می گذارند. بنابراین عوارض جانبی مهمی را ایجاد می کنند که مهم ترین آن ها تهوع، استفراغ، بی اشتهایی و درد های شکمی است. البته تغذیه در حین درمان سرطان معده و پس از آن اهمیت ویژه ای دارد و بیمار باید حجم کافی از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی دریافت کند. در عین حال به دنبال عمل جراحی سرطان معده کاهش وزن به طور شایع رخ می دهد و بیماران در پی مصرف غذا با حجم زیاد یا غذاهای شیرین، دچار دردهای شکمی، تهوع، نفخ، اسهال و سرگیجه می شوند. اما با محدود کردن مصرف مایعات و غذاهای شیرین و زیاد کردن دفعات مصرف مواد غذایی می توان این عوارض را تا حدی کنترل کرد.

برگردان عرب زاده