رطوبت

محققان موفق شده اند که رباتی تولید کنند که با استفاده از رطوبت و نم محیط اطراف، انرژی خود را تامین کند و بدون نیاز به هیچ گونه منبع برقی حرکت کند. در این مقاله از دکتر سلام در مورد ربات کوچکی که با استفاده از رطوبت حرکت می کند، اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم. پیشنهاد می کنیم که این مقاله را مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

این ربات های بسیار کوچک که مانند یک روبان باریک هستند می توانند بدون نیاز به هیچ گونه منبع برقی حرکت کنند.

این ربات های پیشرفته کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف اعم از صنایع پزشکی، نظامی و غیره خواهند داشت. زیرا به عنوان مثال حرکت آنها در درون بدن انسان بدون ایجاد هیچ خطری که ناشی از وجود باتری های شیمیایی است، ممکن خواهد بود.

تولید ربات های کرم مانند قادر به حرکت با استفاده از رطوبت با الهام از گیاهانی مانند Pelargonium carnosum صورت گرفته که دانه آنها قادر به خزیدن در زیر خاک است. برخی دانه های مخروطی کاج هم بر اساس میزان رطوبت موجود در محیط باز و بسته می شوند تاحداکثر سرعت رشد آنها تضمین شود.

علت چنین توانمندی در گیاهان یادشده وجود لایه های متعدد از سلول هاست که برخی از رطوبت تاثیر پذیرفته و برخی تاثیر نمی پذیرند.

لایه های تاثیرپذیر از رطوبت کش آمده و متورم می شوند ولی برای دیگر لایه ها چنین اتفاقی نمی افتد و در نتیجه آنها حرکت می کنند. در تولید ربات جدید موادی دولایه از فیبرهای نانو به کار گرفته شده که یک لایه در تماس با رطوبت متورم می شود و دیگری ثابت می ماند و در نهایت ربات حرکت می کند. محققان هم اکنون در تلاش برای افزودن حسگر به این ربات ها هستند.

منبع: خبرگزاری فارس