اختلال پانیک

حمله پانیک می تواند در هر زمان و هر کجا رخ دهد. شما حتی اگر در معرض خطر نیز نباشید، ممکن است احساس ترس و دست پاچگی کنید. اگر این نوع رویداد تصادفی حداقل دو بار برای شما اتفاق افتاده است و شما به طور مداوم نگران هستید و روال معمول خود را تغییر می دهید تا از بروز دوباره آن جلوگیری کنید، ممکن است اختلال پانیک (نوعی اختلال اضطرابی) داشته باشید.

یک نفر از هر 10 بزرگسال در ایالات متحده، هر ساله حملات پانیک دارد. حدود یک سوم افراد درزندگی خود یک بار آن را تجربه می کنند، اما بسیاری از آنها اختلال پانیک ندارند. فقط حدود 3٪ ازبزرگسالان آن را دارند، و در زنان بیشتر از مردان است.

اختلال پانیک

نشانه ها

حمله پانیک، یک احساس ناگهانی و شدید از ترس است. شما حداقل 4 یا بیشتر از 4 علامت از نشانه های زیر را خواهید داشت:

تپش یا ضربان قلب سریع

تعریق

لرزش یا تکان خوردن

نفس های کوتاه و منقطع یا یک احساسی از خفه شدن

احساس خفگی

درد در قفسه سینه

تهوع و یا درد معده

احساس سرگیجه یا ضعف

احساس لرز و یا به طور متناقض احساس گرمای شدید

احساس بیحسی و گزگز یا سوزش در بدن

احساس غیر واقعی یا انفصال

ترس از دست دادن کنترل یا دیوانه شدن

ترس از مرگ

اختلال پانیک

حمله معمولا 5 تا 10 دقیقه طول می کشد، اما ممکن است تا چند ساعت ادامه یابد. این حمله می تواند طوری احساس شود که گویی شما دچار حمله قلبی یا سکته مغزی هستید. بنابراین افراد مبتلا به حملات پانیک، برای بررسی و ارزیابی، اغلب در اتاق اورژانس به سر می برند.

اگر اختلال هراس درمان نشده باقی بماند، گاهی می تواند به آگورافوبیا، یک نوع ترس شدید از ماندن در بیرون و یا قرار گرفتن در فضاهای محصور، منجر شود.

دلایل اختلال پانیک

پزشکان دقیقا نمی دانند که دلیل اختلال هراس چیست. محققان دریافته اند که این اختلال می توانددر خانواده ها به جریان بیفتد، اما آنها مطمئن نیستند که چقدر از این اختلال، به خاطر ژن های شمایا محیطی است که در آن رشد کرده اید. مغز افراد مبتلا به اختلال هراس ممکن است در پاسخ به ترس بسیار حساس باشد.

به نوبه خود، مصرف مواد مخدر یا الکل به عنوان تلاشی برای مقابله با اختلال هراس ، می تواندنشانه ها را بدتر کند. افراد مبتلا به این اختلال اغلب افسردگی عمده ای دارند. اما هیچ شواهدی وجود ندارد که داشتن یک وضعیت، موجب بروز وضعیت دیگر شود.

اختلال پانیک

تشخیص

آزمایشات آزمایشگاهی مخصوصی برای تشخیص اختلال پانیک وجود ندارد. پزشک احتمالا شما رامورد معاینه قرارمی دهد تا مطمئن شود شما دارای موارد دیگر احتمالی درمورد سلامتی نیستید.اگر دو یا چند حمله هراس تصادفی داشته باشید و در ترس از تکرار آن زندگی کنید، احتمالا مبتلا به اختلال پانیک هستید.

درمان

پزشک شما ممکن است شما را به یک روانپزشک ارجاع دهد. او ممکن است یک نوع درمان موثربه وسیله گفتگو به نام درمان رفتاری شناختی را توصیه کند. با این روش درمانی، شما می توانیدیاد بگیرید که چگونه افکار و رفتارهای ناسالمی را که باعث حملات هراس می شوند، تغییر دهید. پزشک شما همچنین ممکن است داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب را تجویز کند.

اگر لازم باشد، شما می توانید داروهای ضد افسردگی را برای چند سال مصرف کنید. داروهای ضد اضطراب می توانند در کوتاه مدت به شما کمک کنند. تغییراتی در سبک زندگی، مانند کاهشکافئین، ورزش کردن و تمرینات تنفس عمیق نیز ممکن است به شما کمک کند.

برگردان: سیما آزادفلاح