فشار غیر طبیعی در گردش خون ریه به عنوان فشار خون ریوی نامیده می شود. این وضعیت بر روی شریانهای ریه ها و سمت راست قلب تاثیر می گذارد.

علل پر فشاری خون ریوی

پرفشاری خون ریوی ناشی از تغییرات در سلولهایی است که رگهای ریوی را تشکیل می دهند. این تغییرات باعث می شود که دیواره های شریانها سفت و ضخیم شوند، بافت اضافی نیز ممکن است تشکیل شود. این می تواند جریان خون را از طریق رگهای خونی کاهش یا متوقف کند. افزایش فشارخون پس از آن ایجاد می شود. پرفشاری خون ریوی می تواند یک بیماری همراه با اسکلرودرمی، سارکوئیدوز، آمبولیریویودرماتومیتوزیت باشد.

نشانه های فشارخون ریوی

علائم پرفشاری خون ریه ممکن است ماهها یا سالها خود را نشان ندهد. بعدها، علائم بدتر می شود. علائم پرفشاری خون ریوی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خستگی
تنگی نفس
سرگیجه
درد قفسه سینه یا فشار
تورم در مچ پاها و شکم
رنگ صورتی پوست
ضربان قلب

درمان فشارخون ریوی

پرفشاری خون ریوی نمی تواند درمان شود، اما برای بهبود علائم و کاهش پیشرفت درمانهایی در دسترس است. درمانهای زیر برای پرفشاری خون ریوی موجود است:

رگولاتور رگهای خون (وازودیلاتور)
آنتاگونیستهای گیرنده اندوتلین
سیلدنافیلوتادالافیل
مسدود کننده های کانال کلسیم با دوز بالا
محرک گینیلاتسیکلاس (SGC)
ضدانعقاد
دیگوکسین
دیورتیکها
اکسیژن

فشارخون بالا توسط نژاد

آفریقایی-آمریکایی ها در معرض خطر ابتلا به فشارخون بالا نسبت به افراد نژاد دیگر هستند. برخی مطالعات نشان می دهد که آمریکایی ها یا آفریقایی-آمریکایی ممکن است نسبت به سایر نژادها به نمک حساس تر باشند. برای کسانی که به لحاظ ژنتیکی حساسیت به نمک دارند، مقدار کمی (نیم قاشق چای خوری) نمک می تواند فشار خون را 5 میلیمتر جیوه افزایش دهد. عوامل تغذیه ای و اضافه وزن نیز می توانند فشارخون را افزایش دهند.

سدیم

سدیم یک ماده شیمیایی است که در نمک وجود دارد، فشارخون را افزایش می دهد و موجب حفظ مایع بدن می شود. این کار حجم کار را در قلب افزایش می دهد. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که حد مجاز روزانه برای مصرف سدیم 1500 میلی گرم باشد. بررسی برچسب های غذا و منوها می تواند به شما در محاسبه میزان مصرف سدیم کمک کند. غذاهای فرآوری شده به میزان زیاد حاوی سدیم هستند و حدود 75 درصد از مصرف سدیم ما را تشکیل می دهند. در میان این موارد، گوشت و سوپ های کنسرو شده دارای برخی از بالاترین سطوح سدیم رژیم غذایی هستند.

استرس

استرس منجر به افزایش موقت فشارخون می شود، اما هیچ اثباتی وجود ندارد که استرس باعث فشارخون بالا می شود. استرس ممکن است اثر غیر مستقیم بر فشارخون داشته باشد، زیرا می تواند بر سایر عوامل خطر بیماری قلبی تاثیر بگذارد. افرادی که تحت استرس قرار دارند، تمایل بیشتری به عادت های ناسالم مانند تغذیه نامناسب، مصرف الکل و سیگار کشیدن دارند که می تواند نقش مهمی در توسعه فشار خون و بیماری های قلبی ایجاد کند.

وزن

داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به فشارخون بالا را افزایش می دهد و حجم کاری مورد نیاز قلب شما را افزایش می دهد. رژیم های غذایی طراحی شده برای کنترل فشارخون اغلب برای کاهش کالری نیز طراحی شده اند. اکثر این رژیم ها نیاز به کاهش مصرف غذاهای چرب و قندها دارند در حالی که مصرف پروتئین لاغر کننده، فیبر، میوه ها و سبزیجات را افزایش می دهد.

کافئین

کافئین می تواند موجب برانگیختن شود، اما شواهدی وجود ندارد که کافئین می تواند فشار خون بالا را در طولانی مدت ایجاد کند. با این حال، یک نوشیدنی کافئین ممکن است باعث افزایش موقت فشارخون شود. ممکن است که کافئین بتواند یک هورمون را متوقف کند که باعث تقویت شریانها می شود و باعث افزایش فشارخون می شود. همچنین ممکن است که کافئین غدد فوق کلیه را ایجاد کند تا آدرنالین را آزاد کند و باعث افزایش فشارخون شود. دلیل دقیق اینکه چرا کافئین موجب افزایش فشارخون می شود ناشناخته است.

فشار خون بالا در طول بارداری

زنانی كه قبل از حاملگی فشارخون بالایي ندارند ممكن است در طول بارداري فشارخون بارداري يا پرهاكلامپسي را افزايش دهند. فشارخون حاملگی فشارخون بالا است که در دوران بارداری ایجاد می شود. پرفشاری خون بارداری معمولا پس از 20 هفته بارداری ایجاد می شود. اگر به درستی مدیریت نشود، ممکن است به پرهاکلامپسی تبدیل شود.
پرهاکلامپسی، فشارخون بالا و نشت پروتئین کلیه ها به ادراراست. پرهاکلامپسی می تواند برای مادر و نوزاد خطرناک باشد. فشارخون بالا در دوران بارداری ممکن است سبب کاهش جریان خون به جفت، انقباض جفتی، زایمان زودرس یا بیماری قلبی عروقی شود. پس از تولد نوزاد، فشار خون بالا در دوران بارداری معمولا به سطح طبیعی بازمی گردد.

دارو

بعضی از داروها حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که می توانند فشارخون را افزایش دهند. داروهای سرماخوردگی و آنفلوآنزا که شامل ضدانعقاد هستند، یک نمونه از داروهایی هستند که فشار خون را افزایش می دهند. سایر انواع داروهایی که می توانند فشار خون را بالا ببرند عبارتند از :
استروئیدها، قرصهای رژیم غذایی، قرصهای کنترل تولد، داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (داروهای ضدالتهابی)، داروهای ضددرد و بعضی از داروهای ضد افسردگی. با پزشک خود درباره داروها یا مکملهایی که مصرف می کنید صحبت کنید که ممکن است فشارخون شما را تحت تاثیر قرار دهد.

پرفشاری خون پورتال چیست؟

سیستم پروتئین وریدی حاوی رگهایی از معده، روده، طحال و پانکراس است. این رگه ها به وریدهای پورتال می آیند، که شاخه ها را به عروقهای کوچکتر می رسانند و از طریق کبد عبور می کنند. پرفشاری خون پورتال زمانی رخ می دهد که فشارخون درون سیستم ورید پورتال افزایش یابد. هنگامیکه عروق در کبد به علت آسیب کبدی مسدود می شوند، خون نمی تواند به طور کافی از طریق کبد جریان یابد. این باعث فشار خون بالا در سیستم پورتال می شود.

موارد فشارخون بالا پورتال

سیروز کبد شایع ترین علت پرفشاری خون پورتال است. در سیروز، بافت زخم (از بهبودی آسیب کبدی ناشی از هپاتیت، الکل یا سایر آسیبهای کبدی) جریان خون را از طریق کبد متوقف می کند. لخته های خون در ورید پورتال، انسداد رگهایی که خون از کبد به قلب می فرستد، عفونت انگلی (شیستوزومیازیس) و هیپرپلازیگره های کانونی است، همچنین علل پرفشاری خون پورتال هستند.

علائم فشار خون پورتال

خونریزی های دستگاه گوارش، که می تواند مدفوع سیاه و سفید، خونریزی در مدفوع یا استفراغ خون ایجاد کند.
آسيت (مايع در شکم)
انسفالوپاتی یا سردرگمی
کاهش سطح پلاکتها (سلولهای خونی که به ایجاد لخته های خون کمک می کنند)
درمان فشار خون پورتال
برای پرفشاری خون پورتال هیچ درمانی وجود ندارد. با این حال، درمان می تواند از عوارض جلوگیری یا آن را مدیریت کند. رژیم، دارو (بتابلوکرهای غیر اختصاصی)، درمان آندوسکوپی، جراحی و روشهای رادیولوژی می توانند به درمان یا پیشگیری از نشانه های پرفشاری خون پورتال کمک کنند. اگر این درمانها در درمان علائم ناموفق باشند، شنتهایپورتوژئیک داخلی داخل مفصلی (TIPS) و یا شانتاسپلنورنالديستال (DSRA) دو روش هستند که ممکن است فشار را در وریدهای پورتال کاهش دهند. حفظ یک شیوه زندگی سالم ممکن است به جلوگیری از پرفشاری خون پورتال کمک کند.


فشار خون بالا در کودکان چیست؟

اگرچه در افراد مسن شایعتر است، فشار خون بالا نیز می تواند بر کودکان اثر بگذارد. فشارخون طبیعی برای یک کودک بستگی به سن، جنس و قد کودک دارد. دکتر شما می تواند بگوید که آیا فشار خون کودک شما غیر طبیعی است یا خیر. اگر کودکان دارای اضافه وزن یا سابقه ی خانوادگی فشار بالا باشند بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند. کودکان مبتلا به فشار خون بالا می توانند از رژیم غذایی DASH و مصرف دارو استفاده کنند. کودکان مبتلا به فشار خون بالا باید وزن سالم خود را حفظ کرده و از تنباکو جلوگیری کنند.

برگردان عرب زاده