خوابیدن

همه ی پزشکان بر این بارو هستند که خواب بر عملکرد و سلامت انسان بسیار تاثیر گذار است. در تحقیقاتی که صورت گرفته است مشخص شده است که زیاد و کم خوابیدن هر دو بر بدن مضر هستند و فقط خواب کافی می تواند به حفظ سلامتی بدن کمک کند. در این مقاله از دکتر سلام در مورد ساعات خواب افراد اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم. با ما همراه شوید.

همه‌ی پزشکان بر این موضوع که خواب بر عملکرد و سلامت انسان تاثیرگذار است اتفاق نظر دارند. تحقیقات پزشکی بیانگر اینست که هم زیاد خوابیدن و هم کم خوابیدن هر دو برای بدن مضر هستند و خواب کافی از ارکان اصلی حفظ سلامتی است. اما یافته‌های جدید محققان نشان می‌دهد که ساعات لازم برای خواب شبانه در یک نفر ممکن است با فرد دیگر متفاوت باشد و هر کسی باید بهینه ترین میزان خواب را برای خود پیدا کند.

چند ساعت بخوابیم ؟

دکتر صفوان بدر، رئیس سابق آکادمی طب خواب و رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه ایالتی وین، در سایت هلث لاین ( Healthline) گفت : “خواب برای سلامتی مطلوب ضروری است.”

بدر افزود ، ” بزرگسالان باید هفت ساعت یا بیشتر از ۷ ساعت در شب به صورت منظم بخوابند.” شواهد قوی وجود دارد که خواب کمتر از هفت ساعت در هر شب به طور منظم با پیامدهای نامطلوب سلامت از جمله چاقی ، دیابت ، فشار خون بالا ، بیماری قلبی و سکته مغزی ، افسردگی و افزایش خطر مرگ همراه است. خواب کمتر از هفت ساعت در شب همچنین با اختلال عملکرد سیستم ایمنی ، افزایش درد ، عملکرد ضعیف ، افزایش اشتباهات و خطر بیشتر حوادث همراه است.

از جمله توصیه های پالترو و تیم او برای ” خواب کافی “، این است که هر شب ۹ ساعت خواب خوب داشته باشید. آنها می گویند انجام این کار ” ساده ترین و مستقیم ترین راه برای لذت بردن از پوست درخشان و موهای پر پشت است “.

اما دکتر رابرت روزنبرگ ، هیئت مدیره پزشکی طب خواب و نویسنده کتاب “The Doctor’s Guide to Sleep Solutions for Stress & Anxiety,” در هلث لاین گفت که این نظر ممکن است برای همه مناسب نباشد.

او گفت: ” نکته این است که میزان ساعات لازم برای خواب برای همه یکسان نیست. ” من نگران هستم که کسانی که در کمتر از ۸ ساعت خواب ، خوب عمل می کنند ممکن است تصمیم بگیرند که بر اساس روش او تلاش کنند خواب خود را طولانی تر کنند. هنگامی که آنها متوجه می شوند که قادر به انجام این کار نیست ، این می تواند منجر به اضطراب و مشکلات خواب شود. “

محض اطلاع

جری سیگل ، استاد روانپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس (UCLA) و متخصص در تحقیقات خواب ، دیدگاه مشابهی دارد.
” بطور ایده آل ما باید به طور طبیعی به خواب برویم و به طور طبیعی بیدار شویم. استرس و سایر علل از دست دادن خواب مضر است. وی گفت : ” اما ۱۰ یا حتی ۹ ساعت خواب در بزرگسالان طول عمر را افزایش نمی دهد بلکه آن را به شدت کاهش می دهد.”

خوابیدن

تاثیرات خواب بر روی سلامتی

با این حال ، برخی از ادعاها در کتاب پالترو در حقیقت درست هستند.
این تصور که خواب می تواند اشتها و سوخت و ساز بدن را تحت تاثیر قرار دهد ، واقعیت هایی است که علم آنها را تأیید می کند.

بدر گفت : ” هورمون های متعددی تحت تأثیر خواب و محرومیت از خواب هستند. به عنوان مثال ، محرومیت از خواب سطح لپتین ( یک هورمون است که سرگیجه را کاهش می دهد ) را کاهش وسطح گرلین ( یک هورمون که در معده ترشح شده و باعث اشتها می شود ) را افزایش می دهد. بنابراین کمبود خواب ، میل و مصرف غذاهای چرب و کربوهیدرات را افزایش می دهد. “

محض اطلاع

بدر به ادعا پالترو که خواب باید حتی قبل از غذا ، اولویت اول باشد ، بی اعتقاد است.

خواب ، ورزش و تغذیه تضمین کننده سلامتی هستند. من آنها را به عنوان سه پای یک سه پایه از سلامتی در نظر می گیرم. من دیدگاه جامع از سلامتی را در نظر می گیرم که بر تمام این عناصر زندگی سالم تأکید می کند.

برخی از نکات بدر برای اطمینان از داشتن خواب خوب عبارتند از : در ساعات بعد از ظهر قهوه ننوشید ، از تبلت ، موبایل و یا کامپیوتر هنگام خواب استفاده نکنید ، نخواندن ، ننوشتن ، غذا نخوردن یا تماشا نکردن تلویزیون در رختخواب ، تنها زمانی که خوابتان می آید و به قصد خواب به رختخواب بروید.
او همچنین پیشنهاد می کند که در صورت امکان سعی کنید یک برنامه خواب داشته باشید و اتاق خواب خود را آرام و تاریک کنید.

مراقب توصیه های افراد مشهور باشید

برخی از این پیشنهادها در مفهوم “خوب خوابیدن” پالترو در معرض دید قرار دارند ، اما متخصصانی که در هلث لاین صحبت کرده بودند موافقت کردند که توصیه های بهداشتی توسط یک شخص مشهور باید با احتیاط انجام شود.

بدر گفت : “مشاهیر، با توجه به موقعیتشان ، مخاطبان گسترده ای دارند و از این رو می توانند به ارتقاء سلامت کمک کنند. با این حال ، مهم است که نظرات و صلیقه های شخصی را از حقایق علمی مشخص کند.”

روزنبرگ اضافه کرد ” از آنچه من در برخی از این کتاب های معروف دیده ام ، آنها بعضی اوقات بیش از حد از علم دور می شوند. در نهایت ، این می تواند منجر به صرف هزینه برای چیزهایی شود که هیچ مزیت ثابت شده ای ندارند.”

وی افزود : ” تعداد بسیار کمی از این افراد مشهور دانش واقعی درباره خواب و تاثیرات آن بر روی سلامتی یا فیزیولوژی خواب دارند. بسیاری از این کتاب ها تعاریفی مانند” سم زدای بدن در خواب ” در بر دارند… اظهارات مانند این واقعا مزخرف است.”

منبع: سلامت دات لایف