puste-ziba

آیا پوستتان بویژه در طول فصل زمستان  زود به زود خشک، پوسته پوسته و زیرمی‌شود؟ در بچگی پوست خود به خود لطیف و درخشان است، اما بالا رفتن سن روی پوست ما تأثیر می‌گذارد. در این بخش به معرفی تکنیک ها، محصولات و شیوه هایی می‌پردازیم که با استفاده از آنها، می‌توانید کوشش کنید پوست خود را مجددا براق و نرم کنید.

چگونه

تکنیک‌های لایه برداری

puste-ziba-1

۱

لایه برداری با برس خشک
معمولاً پوست در اثر تجمع سلول‌های مرده کم کم زبر و تیره می‌شود. خشکی هوا باعث خشکی و پوسته پوسته شدن سطح خارجی پوست می‌شود و در نتیجه براقیت بافت پوست کمتر می‌شود. پاک کردن این سلول‌های مرده‌ به سرعت پوست
شما را نرم‌تر می‌کند و بدلیل بهبود جریان خون، در دراز مدت پوست نرم و براق به شما هدیه می کند.
– برس‌های خشک در مغازه‌های لوازم آرایشی و داروخانه‌ها موجودند. برس بدن ساخته شده از فیبر طبیعی خریداری کنید. فیبرهای طبیعی پوست را کمتر اذیت می‌کنند، بنابراین از برس‌هایی که الیاف پلاستیکی دارند استفاده نکنید.
– همیشه قبل از شروع به کار، مطمئن شوید که هم بدن شما و هم برس کاملاً خشک هستند. برس را از انگشتان پا تا روی زانوان و بالاتر به سمت قلبتان با حرکات سریع و محکم بکشید. بیشتر تمرکز را بر روی مناطقی که خشک‌تر هستند قرار دهید. این کار را تا زمانی که پاها، بالاتنه و بازوها کاملاً پوشش داده شوند ادامه دهید. این روش باید حدود پنج دقیقه طول بکشد.
– اگر می‌خواهید این کار را روی صورتتان نیز انجام دهید یک برس مخصوص با موهای نرم‌تر تهیه کنید.

puste-ziba-2

۲

کرم‌های لایه‌برداری
کرم‌ها معمولاً از نمک و شکر و لوسیون‌های مرطوب کننده‌ی پوست در حین لایه‌برداری ساخته می‌شوند. در حمام یک توده از کرم را بر روی ناحیه‌ی مورد نظر بمالید و آن را محکم روی پوستتان مالش دهید. شکر یا نمک سلول‌های مرده را بدون خش انداختن یا صدمه زدن به پوست پاک کرده و پوست نرم و براق برای تان به ارمغان می آورد.
– برای تأثیر بیشتر، یک یا دوبار در هفته این کار را تکرار کنید. این کار را بیش از حد انجام ندهید وگرنه ممکن است پوستتان کاملاً خشک شود. کرم‌ها گرد و غبار و سلول‌های مرده را تمیز می‌کنند اما در کنار این‌ها، چربی‌های طبیعی پوست که از خشکی آن جلوگیری می‌کنند را نیز از بین می‌برند.
– کرم‌ها را می‌توانید از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم آرایشی بهداشتی تهیه کنید ولی ساختن آنها نیز آسان است. این ترکیبات را در یک شیشه یا ظرف درپوش‌دار مخصوص مواد آرایشی با هم ترکیب کنید:
– ۲ فنجان شکر یا نمک (از شکر یا نمک ریزدانه استفاده کنید)
– نصف فنجان روغن زیتون یا بادام
– یک چهارم فنجان عسل
– یک قاشق چایخوری وانیل یا چند قطره از عصاره‌ی دلخواهتان

۳

تراشیدن و استفاده‌ی مرتب از موم
اگر می‌خواهید پاهایتان پوست نرم و براق داشته باشند، تراشیدن یا استفاده‌ی مرتب از موم می‌تواند مفید باشد. این کارها نه تنها موها را که باعث زبری پوست می‌شوند از بین می‌برند، بلکه سلول‌های مرده‌ای را نیز که روی سطح پوست تجمع می‌کنند از بین می‌برند.
– در هنگام تراشیدن موهای پا به جای ژل تمیزکننده از لوسیون‌های مرطوب کننده یا کرم‌های اصلاح استفاده کنید تا از خشک شدن بیش از حد پوست جلوگیری شود.
– از مومی که با مواد مرطوب کننده‌ای مانند آلوئه‌ورا غنی شده باشد استفاده کنید تا پوستتان نرم‌تر شود.

puste-ziba-3

روش‌های مرطوب‌سازی

۴

هر روز از لوسیون استفاده کنید.
محافظت از پوست در مقابل خشکی هوا با یک لایه لوسیون مرطوب کننده یکی از بهترین راه‌های داشتن پوست نرم و براق است. یک لوسیون مرطوب کننده برای پوست خشک تهیه کنید. بلافاصله بعد از حمام و هنگامی که پوست هنوز مرطوب و گرم است آن را روی پوست بمالید تا رطوبت پوست را نگه‌دارد و باعث نرمی پوست شود.
– برای استفاده روی قسمت‌هایی که خشک می‌شوند مانند دست و صورت، یک لوسیون مسافرتی در طول روز به همراه داشته باشید.
– کرم ضدآفتاب مرطوب کننده برای پوست صورت انتخاب مناسب‌تری است، چراکه علاوه بر مرطوب نگه‌داشتن پوست، آن را از اشعه‌های مضر نیز در امان نگه می‌دارد.

puste-ziba-4

۵

پوستتان را عمیقاً چرب کنید.
وقتی لوسیون مرطوب کننده به تنهایی از پس نرم نگه داشتن پوست برنمی‌آید،‌ وقت آن است که پوستتان را با روغن عمیقاً چرب کنید. این کار شاید کمی دردسر داشته باشد ولی نتیجه‌ی آن ارزش این کار را دارد. قبل از خواب این مراحل را انجام دهید:
– روی تمام سطح پوستتان روغن بمالید. می‌توانید از روغن بادام، زیتون، جوجوبا یا سایر روغن‌های آرایشی استفاده کنید. این روغن‌ها از فروشگاه‌های مواد غذایی، لوازم آرایشی و سوپرمارکت‌ها قابل تهیه هستند.
– لباس خواب آستین بلند و پاچه‌دار بپوشید. آستین‌ها و پاچه‌ها از آلوده شدن تختتان جلوگیری می‌کنند. از لباس خوابی با پارچه‌ی پنبه‌ای استفاده کنید تا در اثر تماس با روغن لکه‌دار نشود. در صورت تمایل می‌توانید از دستکش و جوراب نیز استفاده کنید.
– صبح دوش بگیرید و با استفاده از لوسیون پوستتان را مرطوب کنید. اکنون بعد از استفاده از روغن نرم‌کننده، شما به طرز غیرقابل‌باوری پوست نرم و براق خواهید داشت.

puste-ziba-5

۶

محصولات مرطوب‌کننده‌های مختلف را امتحان کنید.
هر مرطوب‌کننده‌ای برای هر پوستی جوابگو نیست. ممکن است حتی مرطوب‌کننده‌های شیمیایی ساخته شده برای پوست‌های خیلی‌خشک نیز نتوانند جلوی پوسته‌پوسته شدن پوستتان را به مدت بیش از چند ساعت بگیرند. این مرطوب‌کننده‌های طبیعی را امتحان کنید تا ببینید کدامیک از آنها برای پوستتان مناسب است:
– روغن نارگیل روی پوست به روانی پخش و ذوب می‌شود.
– کره‌ی درخت روغن‌قلم برای نرم کردن پوست زبر سر زانو و آرنج‌ها در زمستان فوق‌العاده است.
– لانولین (چربی پشم) روغن طبیعی ترشح شده توسط گوسفندان برای نرمی و ضد‌آب نگه‌داشتن پشم است.
– آلوئه‌ورا یک مرطوب‌کننده‌ی سبک مناسب برای استفاده‌ی روزمره است که احساس چربی به پوست نمی‌دهد.

منبع-http://phow.ir