kaheshe-shekar-dar-ghazaha-1

 همه ما به مراتب، زیادتر از اندازه ای که نیاز داریم، شکر استفاده می کنیم و با این حال فکر این که بخواهیم اندازه  آن را درطبخ غذاهایمان به نصف تقلیل دهیم برایمان خیلی دردناک است! در عوض می توانید به دنبال شیوه هایی برای تقلیل شکر در غذاها باشید و به زودی بیاموزید که بدون شکرزیاد هم از غذاها و دسرهایی که می پزید لذت ببرید.

۱

میزان شکر در غذا را ذره ذره کم کنید.
مثلاً در یک دستور، ابتدا میزان شکر را به سه چهارم مقدار گفته شده کاهش دهید، سپس آن را نصف کنید. بسیاری از آشپزهای فرانسوی در پخت غذاها، میزان شکر در غذا را به نصف کاهش می دهند، بدون اینکه هیچ کس متوجه تأثیر این کار در عطر و طعم غذا شود. با کاهش تدریجی، می بینید که راه جدیدی برای طعم دادن به غذاها پیدا کرده اید.

kaheshe-shekar-dar-ghazaha-2

۲

جایگزینی برای شکر پیدا کنید.
یک راه عالی دیگر برای کاهش شکر در غذا ، جایگزین کردن آن با یک چیز خوشمزه است. بعضی گزینه های مناسب عبارتند از :
– استویا
– ادویه جات (دارچین، جوز، ادویه مخلوط و غیره)
– پوره میوه جات (اما مراقب باشید، میوه ها فروکتوز دارند و نیز به قسمت “نکات” توجه کنید)
– شیره افرا، برنج یا آگاو (شیره آگاو حاوی فروکتوز بسیار زیادی است و ممکن است جایگزین مناسبی نباشد)
– عسل
– شیرین کننده های مصنوعی (باید بدانید می توان آنها را پخت یا نه)
– میوه های تازه، انواع توت و سبزیجات شیرین.

kaheshe-shekar-dar-ghazaha-3
۳

آرد را افزایش دهید.
از آرد به جای حجم شکری که کاهش داده اید استفاده کنید. این کار برای بسیاری از دستورالعمل ها جواب می دهد اما نیاز به آزمایش دارد.

kaheshe-shekar-dar-ghazaha-4

۴

در دستوراتی که از مخمر استفاده می شود، با احتیاط شکر را کاهش دهید.
مخمر برای فعال شدن به شکر نیاز دارد. اگر می توانید تشخیص دهید که مخمر به چه مقدار شکر برای فعال شدن نیاز دارد، آن مقدار را کنار بگذارید و فکری به حال بقیه شکر در غذا بکنید. اگر نمی توانید، با شجاعت آن را امتحان کنید و با آزمون و خطا مقدار آن را کشف کنید.

۵

در مورد همه چیزهایی که روی غذاها و شیرینی جات استفاده می کنید و بر پایه شکر هستند تجدید نظر کنید. آیسینگ، شکر دانه درشت (گرانولار)، پودر شکر و غیره همه شکر هستند و اضافه کردن آنها به چیزهایی که تازه پخته اید می تواند میزان قند آن را بسیار افزایش دهد. جایگزین های دیگری برای شکر در غذا استفاده کنید که سالم باشند، مانند میوه های تازه، ادویه جاتی مثل دارچین، یا شکلات بدون شکر رنده شده. یا اینکه چرا اصلاً شکر را بدون جایگزین حذف نکنیم؟

نکات و هشدارها

اگر نمی خواهید شکر از راه های مخفی وارد غذایتان شود و اگر از آب یا پوره میوه جات به جای شکر در غذا استفاده می کنید، مطمئن شوید که خالص و بدون شکر هستند.
عسل و شیره، قند خون تان را بیشتر از میوه ها و سبزیجات بالا نمی برد.

منبع-http://phow.ir/