آنفلوآنزا از جمله بیماری هایی است که در صورتی ابتلای به آن روند درمان بسیار کند و سخت خواهد بود. با آغاز فصل زمستان و سرد تر شدن روز به روز هوا احتمال ابتلای فرد به این بیماری بسیار زیاد خواهد بود. به تازگی تعداد مبتلایان به این بیماری در استان خوزستان بسیار زیاد شده است. در ادامه به بررسی این موضوع و روش های پیشگیری از آن خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

شکرالله سلمان‌زاده اظهار داشت: اپیدمی فصلی که هرسال اتفاق می‌افتد امسال در کشور دیر رخ داد اما اکنون در خود اپیدمی قرار گرفتیم که موارد ابتلا نیز بسیار است و بعضاً منجر به بستری فرد می‌شود.

وی با اشاره به بهترین راه‌های پیشگیری، افزود: بهترین راه برای پیشگیری در وهله اول تزریق واکسن است همچنین گروه‌های پرخطر که کودکان، زنان باردار، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌های داخلی را شامل می‌شوند و افراد زیر 19 سال که به‌طور مستمر آسپیرین مصرف می‌کنند حتماً باید واکسن آنفلوآنزای فصلی را تزریق کنند.

رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان بیان کرد: راه‌هایی مانند تغذیه مناسب، ورزش مستمر، مصرف میوه و سبزیجات به‌اندازه کافی در روز و داشتن خواب کافی سیستم ایمنی بدن را تقویت و از ابتلا به بیماری آنفلو‌آنزای فصلی جلوگیری می‌کنند.

وی با ابراز اینکه انجام پیشگیری‌ها در ابتلا به آنفلو‌آنزا مؤثر است، تصریح کرد: اگر کسی به آنفلو‌آنزای فصلی مبتلا شد به هیچ وجه نباید از خانه خارج شود و لازم است استراحت کند زیرا این امر باعث می‌شود تا بیماری کمتر در جامعه انتشار یابد و افراد کمتری مبتلا شوند.

سلمان‌زاده درباره عرضه واکسن گفت: واکسن برای گروه‌های پرخطر مانند بیماران ایدزی، هموفیلی و افرادی که به بیماری‌های خاص قلبی و کبدی دچار هستند به‌صورت رایگان ارائه می‌شود اما عموم مردم می‌‌توانند واکسن را از داروخانه‌ها برای تزریق خود تهیه کنند.

وی درباره تفاوت علائم آنفلو‌آنزای فصلی با سرما خوردگی عنوان کرد: تفاوت این نوع بیماری با سرماخوردگی این است که فرد علائم سیستماتیک شدیدی مانند تب بالا، بدن‌درد شدید، سردرد شدید همراه با سرفه‌های خشک پیدا می‌کند اما در سرماخوردگی این علائم دیده نمی‌شود همچنین شروع آنفلو‌آنزا ناگهانی ولی شروع سرماخوردگی با علائمی مانند عطسه است.

معاون رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز تأکید کرد: ممکن است مردم به‌غلط گمان کنند که زمان تزریق واکسن گذشته اما درصورتی که در منطقه‌ای که ما زندگی می‌کنیم واکسن آنفلو‌آنزا را در هر مقطع از سال می‌توان تزریق کرد و هر موقع که تزریق شود باز هم افراد سود می‌برند همچنین افراد گروه‌های پرخطری مانند زنان باردار حتماً در هر زمان از سال واکسن آنفلو‌آنزا را تزریق کند.

منبع: تسنیم