دست ها برخلاف تصور بسیاری از افراد منبع بزرگی از میکروب ها هستند که می توانند پایه ساز بیماری های مهم در بدن ما شوند. برخی از تغییرات در دست های ما می تواند خبری از یک بیماری مهم به همراه داشته باشد. بنابراین جزء به جزء بدن ما برای پیشگیری از بیماری های مختلف نقش بزرگی ایفا می کنند که تنها با توجه بیشتر درصد زیادی از این بیماری ها از بین خواهند رفت. برخی از مواقع تغییر در اندازه دست ها، تغییر در میزان لطافت پوست دست و همچنین ضخیم شدن آن به وجود یک ناخوشی در بدن ما اشاره دارد.

دست ها گنجینه ای از مهم ترین بیماری ها

تغییرات ناخن دست ها

با دقت به ناخن های دست و انگشت های خود نگاه کنید. در حال عادی انگشت دست از انحنای مناسبی برخوردار می باشد و در محل ناخن ها با یک برآمدگی همراه است. اما اگر بیماری در بدن وجود داشته باشد این موارد دچار تغییر می شوند. به عنوان مثال اگر دردهای قلبی و ریوی به سراغ بدن ما بیایند ، در دست ها بخصوص انگشتان از طرفین دچار تورم می شوند و در ظاهر این تغییر کاملا قابل نشخیص خواهد بود.

دست ها گنجینه ای از مهم ترین بیماری ها

ورم مفاصل در دست ها

یکی از دیگر بیماری هایی که معمولا در دست ها خود را نشان می دهد بیماری ورم مفاصل خواهد بود. در حالت طبیعی اندازه ی انگشتان دست با یکدیگر برابر نیستند ، معمولا مناسب ترین انگشت دست از نظر اندازه ، انگشتی است که در آن حلقه قرار می گیرد. اگر پس از مدتی متوجه شدید که اندازه این انگشت شما تغییر کرده  و به سمت بزرگ شدن پیش می رود و در مقایسه با سایر انگشت ها تغییر شکل داده قطعا به تورم مفصل در این ناحیه دچار شده اید.

همانطور که در پاراگراف های قبلی اشاره شد انگشت دست ما دارای برآمدگی می باشد ، در صورتی که این برآمدگی به یک فرورفتگی تبدیل شود یعنی علائمی از کم خونی در بدن ما به وجود آمده که تأثیر خود را بر روی انگشت دست ها نشان می دهد. علاوه بر آن سطح ناخن ها مولا صاف است ، در صورتی که شیاری بر روی این سطح صاف مشاهده گردد قطعا زنگ هشداری برای وجود عملکرد نامناسب کلیه ها می باشد که باید هرچه سریع تر مورد پیگیری و درمان قرار گیرد.

دست ها گنجینه ای از مهم ترین بیماری ها

برخی از واقع رنگ دست ها دچار تغییر می شود. به عنوان مثال زمانی فرا می رسد که به دست خود نگاه می کنید اما خبری از آن حالت صورتی نیست و بیشتر به سمت سیاهی و آبی شدن پیش می رود ، این علامت که بخصوص در ناخن ها دیده می شود به کاهش سطح اکسیژن در خون اشاره دارد. همچنین پرخون شدن و قرمزی بیش از حد در کف دست ها هم به اختلال در عملکرد کبد اشاره دارد.