مصرف موادی که حاوی پروتئین است برای بدن مفید و سلامت بدن را افزایش می دهد،اما استفاده بیش از حد از مواد غذایی همچون گوشت قرمز باعث افزایش ریسک ابتلا به سکته قلبی می شود.

چربی (یا پلاک) به تدریج در دیواره شریان ها تجمع می کند، و آنها را باریک و سخت می سازد. در این شرایط، خون نمی تواند به صورت عادی جریان یابد.
زمانی که شریان ها مسدود می شوند، خون آن گونه که باید به گردش در نمی آید. این شرایط خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. بر همین اساس، حفظ سلامت شریان ها و پرهیز از تجمع چربی در بدن برای پیشگیری از گرفتگی آنها اهمیت دارد.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “استپ تو هلث”، رژیم غذایی یکی از عوامل اصلی در این زمینه محسوب می شود. برخی مواد غذایی می توانند موجب بروز مشکلات قلبی عروقی شوند که در ادامه با برخی از مهم‌ترین آنها آشنا می شویم.

چرا در شریان ها گرفتگی ایجاد می شود؟

عوامل خطرآفرین مختلفی وجود دارند که احتمال ابتلا به مشکلات قلبی را در نتیجه گرفتگی شریان ها افزایش می دهند. به عنوان مثال، پرفشاری خون، کلسترول بالا و چاقی از آن جمله اند.

از دلایل دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیگار کشیدن

مصرف الکل

ورزش نکردن

مصرف مواد غذایی سرشار از چربی ها

چربی (یا پلاک) به تدریج در دیواره شریان ها تجمع می کند، و آنها را باریک و سخت می سازد. در این شرایط، خون نمی تواند به صورت عادی جریان یابد.

در موارد بسیاری، شریان های مسدود شده هیچ علائمی نشان نمی دهند. متاسفانه، ما تا زمانی که گرفتگی شریان موجب یک حمله قلبی می شود، متوجه وجود مشکل نمی شویم.

بر همین اساس است که دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل، سرشار از میوه ها و سبزیجات و کم از غذاهای فرآوری شده، و انجام فعالیت جسمانی اهمیت دارند.

برای حفظ سلامت شریان ها از چه غذاهایی باید پرهیز کرد؟

غذاهای سرشار از چربی های اشباع نخستین گزینه ای هستند که باید مصرف آنها را محدود کنید. اگرچه این غذاها خوشمزه و اعتیادآور هستند، اما با یادآوری خطراتی که برای سلامت انسان دارند می توانید میزان مصرف آنها را کاهش دهید.

از مواد غذایی که به تجمع چربی در دیواره شریان ها کمک می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گوشت

گوشت سرشار از چربی های اشباع و کلسترول است. حتی گوشت هایی که به عنوان کم یا بدون چربی در نظر گرفته می شوند می توانند سطوح کلسترول بد (LDL) را در خون افزایش دهند.

گوشت های فرآوری شده، مانند سوسیس، هات داگ، و کالباس، نه تنها حاوی سطوح بالای چربی های اشباع هستند، بلکه نمک افزوده شده به آنها نیز شرایط را بدتر می سازد.

مصرف بیش از دو بار در هفته این محصولات می تواند موجب ابتلا به بیماری های قلبی شود.

تخم مرغ

زرده تخم مرغ حاوی لیپوپروتئین هایی است که می توانند شریان ها را مسدود سازند. یک تخم مرغ حاوی 5 گرم چربی و 186 میلی گرم کلسترول است.

اما ذکر این نکته اهمیت دارد که تخم مرغ پخته از سطوح چربی کمتری نسبت به تخم مرغ سرخ شده برخوردار است.

پوست ماکیان

در این مورد می توان به پوست مرغ یا بوقلمون اشاره کرد. هر دو آنها می توانند موجب افزایش تجمع چربی در دیواره شریان ها شوند. به عنوان مثال، بال مرغ اغلب بدون این که پوست آن گرفته شود سرخ یا کباب می شود. این پوست می تواند از محتوای بالای کالری و لیپوپروتئین ها برخوردار باشد. یک بال مرغ سرخ شده دارای 10 گرم چربی و 160 کالری است. جدا کردن پوست پیش از پخت و پز با گوشت ماکیان توصیه شده است.

لبنیات

به طور معمول، ما هر روز از لبنیات استفاده می کنیم، بدون این که متوجه باشیم می تواند سلامت ما را معرض خطر جدی قرار دهد. شیر، ماست، پنیر، کره، بستنی و خامه همگی به ایجاد پلاک و گرفتگی شریان ها کمک می کنند.

به عنوان مثال، کره سرشار از چربی های اشباع است. توصیه شده است محصولاتی که از شیر کم چربی تهیه شده اند را انتخاب کنید و همچنین مصرف روزانه لبنیات خود را کاهش دهید.

چربی های اشباع

بسیاری از مواد غذایی که روزانه مصرف می کنیم، حاوی چربی های ترانس یا اسیدهای چرب تا حدی هیدروژنه هستند. این چربی ها یکی از دلایل اصلی گرفتگی شریان ها محسوب می شوند.

چربی های ترانس بیشتر در غذاهای فرآوری شده، مارگارین، محصولات پخته شده و رویه خامه ای کیک یا شیرینی ها یافت می شوند.

شیرینی جات

شیرینی جاتی، مانند دونات و رولت، که در طول روز مصرف می کنیم حاوی موادی هستند که سلامت انسان را در معرض خطر قرار دهند.

آنها از محتوای آنتی اکسیدانی و فیبر کم برخوردار هستند و در مقابل میزان چربی های مضر، آرد پالایش شده و شکر در آنها زیاد است. تمام این مواد می توانند موجب انسداد شریان ها شوند.

روغن ها و اسنک های شور

بیشتر روغن هایی که در آشپزخانه استفاده می شوند، مانند روغن ذرت، آفتابگردان و غیره، سرشار از چربی های اشباع هستند. این مواد به سود سلامت قلبی عروقی ما عمل نمی کنند.

این در شرایطی است که برخی از اسنک های محبوب، مانند سیب زمینی سرخ شده، بادام زمینی و غیره، با این قبیل روغن ها درست می شوند.

استفاده از روغن های حاوی چربی های غیر اشباع مانند روغن زیتون و روغن هسته انگور برای پخت و پز پیشنهاد می شود.

غذاهای کم ارزش

در این بخش می توانیم به پیتزا و همبرگرها اشاره کنیم، اما نمونه های بسیار دیگری نیز وجود دارند. این قبیل غذاها دارای چربی و کلسترول زیاد هستند. همچنین، آنها در بسیاری موارد حاوی مواد تشکیل دهنده شیمیایی و مصنوعی هستند که برای بهبود عطر و طعم استفاده می شوند، اما هرچه بیشتر به سلامت بدن انسان آسیب وارد می کنند.

منبع/عصر ایران