دکتر آقا بیگی: چرا ایمپلنت روش بهتری نسبت به بلیچ یا متحرک است

ایمپلنت دکتر آقا بیگی

ایمپلنت دندان دوام بیشتری نسبت به بریج دارد و تا آخر عمر می تواند به عنوان جایگزین دندان طبیعی عمل کند و از لثه و استخوان پیرامون محافظت نماید.

بریج مناسب تر است یا ایمپلنت؟

شیوه های جایگزینی دندان در 30 سال گذشته رشد قابل توجهی داشته اند. دندانی که  می کشید یا می افتد، عارضه های زیادی ایجاد میکند ولی میتوان آن را با پروتزهای مصنوعی مانند روز اول کرد. زمانی که به دنبال شیوه ای جهت جایگذاری دندان از بین رفته خود باشید، احتمال دارد سردرگم شوید که بریج برای شما بهتر است یا ایمپلنت و یا این که فرق میان این دو ر چه مواردی است؟ غالبا ایمپلنت شیوه مناسب به شمار می آید ولی  ویژگی های زیادی را باید برای تصمیم گیری در نظر بگیرید مانند این که آیا دندانتان به تازگی افتاده است یا سالها قبل این اتفاق افتاده است؟

دلیل مهم برای گزینش

دکتر آقا بیگی گفت: در چند سال اخیر استفاده از روش بریج فقط امکان پذیر بود. بریج فقط جای خالی دندان را پر نمیکند بلکه دندانهای مجاور هم باید آماده ساز شده و تراشیده شوند تا برای قرار گیری بریج (به جای تکیه گاه پروتز مصنوعی) آماده گردند. ولی در زمینه ایمپلنت دندان، تنها یک پروتز محکم و قوی و دائمی در فک جایگزین میشود و اقدامی روی دندانهای کناری صورت نمیگیرد. بریج دندان وقتی مناسب ترین گزینه برای بیمار است که دندانهای کناری پر شده باشند و احتیاجی به روکش یا تاج نداشته باشند. در وضعیتی که محل خالی دندان یا دندانهای افتاده برای مدت زمان زیادی به این حالت رها شده باشند، لثه و استخوان اطراف آن دچار پسروی می شوند و جهت استفاده از  ایمپلنت، کارهای مختلفی قبل از ایمپلنت اجم می شود به همین دلیل پورسه درمان دچار پیچیدگی شده و هزینه ای زیادتری میطلبد. با دندانپزشک خود در مورد ویژگی ها و عیوب این دو روش مشورت کنید.

ایمپلنت دکتر آقا بیگی

حفاظت از  دهان و دندان

مراقبت از سلامت دهان و دندان در ایمپلنت نسبت به بریج  بهتر است. بریج دندان در دهان به صورت ثابت میماند و دست کم 3 تاج وصل شده به هم است تا منطقه خالی دندان پر گردد.این طراحی مشکلاتی در زمان مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به وجود می آورد. به همین دلیل مراقبت زیدتری در رعایت بهداشت دهان و دندان مورد نیاز است. به ویژه زمان نخ دندان کشیدن یک کار دیگر هم لازم است که انجام دهید تا نخ زیر دندان مصنوعی را هم تمیز کند. هر چقدر مسواک با کیفیت تر  باشد، در این شرایط بهتر است. ولی در زمینه ایمپلنت، پروتز مصنوعی را لازم است مثل  دندانهای معمولی تمیز کنید و نیاز نیست کار خاصی جهت تمیز کردن آن انجام دهید به همین دلیل رعایت پاکیزگی و حفاظت از دندان راحت تر و با کیفیت تر است. این نکته در افزایش طول عمر درمان بسیار مهم است.

طول عمر و ماندگاری

ایمپلنت دندان طول عمر  بیشتری در مقایسه با بریج دارد و در کل طول عمر شما قادر است به جای دندان معمولی کاربرد داشته باشد و از لثه و استخوان اطراف مراقبت کند. پایه فلزی ایمپلنت غالبا از تیتانیوم تولید میشود که در ایجاد یکپارچگی استخوان، با استخوان فک ترکیب میشود. چون ایمپلنت از این فلز مقاوم تولید شده است در برابر پوسیدگی و بیماری های  لثه مقاومت بالایی دارد. میانگین  طول عمر بریج حدود  ده سال است. قسمتی  از دندان معمولی که غالبا  در آن ناحیه وجود دارد ، در زیر پروتز مصنوعی برجای مانده  و استهلاک و ساییدگی طبیعی موجب میگردد بریج به مرور زمان به پایان عمر خود برسد. به صورت کلی ساختار باقی مانده دندان معمولی از بین رفته شرایط را جهت پوسیدگی و مشکلات لثه ایجادمیکند و خظر شکست درمان بریج را بالا میبرد.

ایمپلنت دکتر آقا بیگی

زیبایی

دکتر آقا بیگی در ادامه افزود: زیبایی هم نقش زیادی در انتخاب هریک از این روش های درمانی دارد. بریج از لحاظ زیبایی مناسب تر است یا ایمپلنت؟ غالبا نمیتوان به این پرسش جوابی آسان داد ولی دندانپزشک قادر است نکات ویژه ای را به شما متذکر شود. غالبا  ایمپلنت موجب رضایتمندی بیشتر خواهد بود و دندانپزشک قادر است دندان نهایی را دقبقا شبیه به ظاهر دیگر دندان هایتان بسازد. برخی مواقع ایمپلنت می تواند بلافاصله بعد از کشیدن دندان جایگزین شود تا از میزان طبیعی استخوان مراقبت شده و فرم نهایی کار دندانپزشکی ترمیم شود.

هزینه

هزینه بریج دندان نشبت به ایمپلنت بسیار کمتر است ولی احتمال داردسال های بعد وادر به تغییر آن شویدبه همین دلیل هزینه آن در مدت زمان طولانی  با هزینه اولیه آن فرق زیادی دارد. ایمپلنت پروسه های زیادتری دارد و هزینه بر تر است ولی در طولانی مدت از نظر هزینه به صرفه تراست. درمان ایمپلنت با انعطاف بیشتری همراه است و به بیماران کمک میکند در چند مرحله هزینه را پرداخت کنند.

ایمپلنت دکتر آقا بیگی

به عنوان مثال بعد از کشیدن دندان برخی مواقع باید پیوند استخوان صورت بگیرد تا استخوان مرود نیاز برای پشتیبانی از ایمپلنت وجود داشته باشد. این پیوند استخوان معمولا باید چند ماه بماند تا خوب التیام پیدا کند و سپس برای جایگذاری ایمپلنت اقدام شود. در جایگذاری ایمپلنت نیز چندین ماه باید بیمار صبر کند تا فرایند یکپارچگی استخوان انجام شود (3 تا 6 ماه) و سپس فرایند درمانی کامل شود بنابراین بیمار میتواند در فاصله بین مراحل درمان درمان پول فراهم نماید.

نتیجه

بریج بهتر است یا ایمپلنت؟ تصمیم گیری در این زمینه بستگی به شرایط شما دارد. با دندانپزشک خود مشورت کنید چون او شرایط دهان شما را میداند. اگر چه بریج درمانی قدیمی تر و جا افتاده تر است اما ایمپلنت به مرور بیشتر متداول شده و در بسیاری از موارد ترجیح داده میشود.