ویتامین E

ویتامین E یکی از ویتامین های است که در کاهش اثر آلودگی هوا بر بدن نقش بسیار موثری را دارد. این ویتامین در ریزمغذی های مانند بادام، تخمه آفتابگردان، روغن زیتون و روغن آفتابگردان یافت می شود. در این مقاله از دکتر سلام ویتامین های که باعث کاهش اثر آلودگی بر بدن می شوند را آماده کرده ایم. پیشنهاد می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

یکی از توصیه‌های مهم در روزهایی که میزان آلودگی هوا بالا می‌رود، این است که با افزایش مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها بتوانیم قدرت سیستم دفاعی بدن را در برابر رادیکال‌های آزاد و استرس‌های اکسیداتیو افزایش بدهیم. خوش‌بختانه میو‌ه‌ها و سبزی‌های سرشار از آنتی‌اکسیدان در پاییز و زمستان که معمولا با آلودگی هوا همراه است، به وفور یافت می‌شوند و در دسترس قرار دارند.

به همین دلیل هم توصیه ما به مصرف حداقل ۵ تا ۹ وعده میوه و سبزی تازه در روزهای آلودگی هوا است. بهتر است که این میوه‌ها و سبزی‌ها از میان انواع سرشار از ویتامین C که یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها است، انتخاب شوند. این میوه‌ها و سبزی‌ها شامل مواردی مانند پرتقال، نارنگی، گریپ‌فروت، سبزی‌های برگ سبز تیره، ‌کلم سفید، فلفل دلمه‌ای، گوجه‌فرنگی، فلفل سبز و کیوی می‌شوند.

یکی دیگر از ریزمغذی‌هایی که در کاهش اثر آلودگی هوا بر بدن تاثیر مثبتی دارد، ویتامین E است که می‌توانیم آن را با مصرف بادام، تخمه آفتابگردان، لوبیای سویا، روغن زیتون و روغن آفتابگردان دریافت کنیم. بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف مواد غذایی غنی‌شده با ویتامین D هم می‌توانند باعث بهبودی در عملکرد ریه‌ها در شرایط آلودگی هوا شود. از این‌رو، خوردن تخم‌مرغ، قارچ و انواع لبنیات یا غلات غنی‌شده با ویتامین D هم در روزهای آلودگی هوا از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

منبع: سلامتیسم