سرطان تخمدان

یکی از بیماری های رایج میان خانم ها، کیست تخمدان است. این کیسه ها پر از مایع بر روی تخمدان ها با اندازه های مختلفی به وجود می آیند و می توانند عوارضی هم در پی داشته باشند. در این مقاله از دکتر سلام به علائم کیست تخمدان، انواع و عوارض آن ها پرداخته ایم. توصیه می کنیم که این مقاله را از دست ندهید و حتما آن را مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

کیست تخمدان یکی از بیماریهای رایج بین خانومهاست که در آن کیسه های پر از مایع بر روی تخمدانهای آنها بوجود میاد و میتونه در اندازه های متفاوت ایجاد بشه. بسیاری از آنها کوچک هستن اما کیست هایی که مرتبط با تومور تخمدان میشن قطرشون حدود 25 سانت یا بیشتر میتونه بشه.

کیست تخمدان چیست؟

به کیسه های کوچک پر از مایع که در تخمدان رشد میکنه کیست گفته میشه. اکثر آنها بی ضرر هستن اما بعضی از آنها باعث مشکلاتی از قبیل پارگی، خونریزی و یا درد میشن و تا جایی ممکنه پیش برن که برای حذف کیست ها جراحی صورت بگیره.

چه کسانی که در معرض کیست تخمدان هستند؟

کیستهای تخمدان در بین خانمها امری شایعه و ممکنه در تمام سنین زنان با آن مواجه بشن. بیشتر کیست های تخمدان سرطانی نیستن بلکه خوش خیم بوده و بدون درمان خیلی ویژه و در طول چند هفته از بین میرن. در حالی که کیست های بدخیم ممکنه بصورت سرطان تخمدان نیز بروز کنن. این بیماری بیشتر در سنین باروری اتفاق میفته.

علائم کیست تخمدان

درد در هنگام مقاربت جنسی
درد در اطراف شکم یا لگن
دوره های قاعدگی نامنظم و درد مزمن در طول دوره
درد لگن پس از ورزش یا فعالیت شدید
تهوع و استفراغ
ناباروری
سوزش سر دل
مشکلات کنترل ادرار

انواع کیست تخمدان

کیست هموراژیک

این نوع کیست بر اثر خونریزی داخلی کیست اتفاق میافته که علامت آن درد در ناحیه شکم است. این نوع درد عموما در یک طرف نمایان میشه که در واقع همون طرفه که کیست وجود داره.

کیست درموئید

کیست درموئید به تومور خوش خیم معروف است که گاهی اوقات به عنوان تراتوم کیست بالغ (تراتوم تخمدان) شناخته میشه. معمولا زنان در سنین پایین را تحت تاثیر قرار میده و ممکنه به قطر تا 15 سانتی متر هم برسه. کیست درموئید می تونه سایر انواع بافت های بدن مانند چربی و استخوان، مو و غضروف را درگیر کنه.

کیست فولیکولی

این کیست ساده، وقتی که تخمک آزاد نشده یا اینکه زمانی که یک فولیکول بالغ به وجود می آید تشکیل میشود و میتونه حدود 5-6 سانتی متر هم بشه. حدود یک چهارم خانمها مبتلا به این نوع از درد کیست هستند.

کیست آندومتریوئید

این کیست وقتی تشکیل میشه که بافت اندومتر (بافت داخل رحم) در تخمدان ها نیز وجود داشه باشد. کیست اندومتریوئید در سنین باروری زنان را تحت تاثیر قرار میده و ممکنه باعث ایجاد درد مزمن در زمان قاعدگی بشه. این نوع کیست همراه با رنگ خون بسیار تیره که به رنگ قهوه ایه همراهه و اندازه آن حدود 1/5 تا20 سانتی متر متغیره. که به دلیل رنگ خون موجود در آن به کیستهای شکلاتی نیز معروفه.

تخمدان پلی کیستیک

این مشکل زمانی اتفاق میفته که سایز تخمدان افزایش پیدا کنه و به دو برابر حد طبیعی خود برسه و در اطراف بخش خارجی آن کیست های کوچک تخمدان بوجود میاد. این کیست در زنان سالم و دارای اختلالات هورمونی یافت میشه که با سونوگرافی قابل تشخیصه.

سرطان تخمدان

عوارض کیست تخمدان

تخریب تخمدان توسط کیست

این کیست ها میتونه منجر به خونریزی داخلی بشن و در برخی موارد میتونه بسیار خطرناک باشه و نیاز به مراقبت پزشکی فوری داره.

پیچ خوردگی تخمدان

پیچیدگی که در تخمدانها رخ میده میتونه منجر به ناباروری در خانومها هم بشه. همچنین میتونه باعث اختلال در خون موجود در تخمدانها بشه. عوارض دیگه ای که به دنبال پیچ خوردگی تخمدان رخ میده، ناباروری در خانومهاست. ناباروری تخمدانها ممکنه منجر به التهاب و عفونت هم بشه.

پریتونیت (Peritonitis)

به التهاب صفاق (غشاء نازکی است در دیواره‌ی شکم که بخش بزرگی از آن را می‌پوشونه) میگن. همانطور که این خطوط غشاء حفره شکمی را به وجود میاره، می تونه درد وحشتناکی را در ناحیه شکم ایجاد کنه که حتی در بعضی موارد ممکنه تهدید کننده زندگی فرد نیز باشه.

نازایی

ناباروری ناشی از کیست تخمدان ممکنه به طور موقت یا دائمی باشه که بستگی به میزان آسیبی داره که کیست ها به باروری فرد وارد میکنن. بنابراین زنانی که مبتلا به کیست تخمدان هستن و قصد دارن که بارور بشن باید سریعا آن را درمان کنن.

سرطان

در موارد خیلی کم کیست تخمدان ممکنه سرطانی باشه. بنابراین در این شرایط بیمار نیاز به درمان سرطان همراه با عمل جراحی خواهد داشت.

منبع: تدبیر و امید