محققان روش جدیدی را برای به كار بردن رایج ترین نوع واكسن سل ابداع كرده اند كه در آن به جای تزریق واكسن از افشانه استفاده می شود.
به گزارش دکترسلام به نقل ازپایگاه اینترنتی دانشگاه هاروارد بیماری سل از جمله بیماری های بسیار شایع در جهان است به نحوی كه از هر سه نفر در سراسر جهان یك نفر به عفونت سل آلوده است.

در بیشتر موارد باكتری سل به صورت خفته و غیرفعال در بدن و به ویژه در ریه ها باقی می ماند و در زمانی كه شرایط لازم فراهم شود می تواند شروع به تخریب بافت ریه كند و بیماری سل را به وجود آورد.

یكی از واكسن های قدیمی كه در این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد واكسن موسوم به ب ث ژ BCG است كه می تواند
احتمال پیشرفت میكروب سل و فعال شدن آن را كاهش دهد.

محققان دانشگاه هاروارد با پژوهش هایی كه انجام داده اند موفق شدند نوعی از این واكسن را تولید كنند كه از طریق افشانه قابل تجویز است.

این روش علاوه بر آنكه نیاز به استفاده از روش تزریق با سوزن را از بین می برد از نوعی واكسن استفاده می كند كه دوام بیشتری در هوای محیط دارد و به آسانی از بین نمی رود.

از سوی دیگر شیوه خاص استفاده از واكسن در این روش موجب می شود تا هزینه های به كارگیری واكسن در حد قابل ملاحظه ای كاهش پیدا كند كه این ویژگی مثبت به خصوص در كشورهای درحال توسعه كه فقیر هستند اهمیت بسیار زیادی دارد.

گسترده شدن آلودگی به ویروس ایدز نیز عامل دیگری است كه به افزایش موارد عفونت های فعال سل و مرگ و میر ناشی از این بیماری منجر شده است.