هشدارهای پزشکی در مورد آلودگی صوتی

آیا میدانستید آلودگی صوتی عاملی خطرناک برای ابتلای شما به امراض قلبی و عروقی به شمار می رود؟ سرو صدای فراوان ناشی از ترافیک در شهرهای پرجمعیت زمینه مبتلاشدن مردم جامعه را به عارضه های قلبی افزایش میدهد.


محققان ابراز کرده‌اند سر و صدای حاصل از حرکت قطارها، هواپیماها و خودروها، با ایجاد اختلال در سطح سلولی در بدن، و احتمال بروز عوامل خطرساز سلامتی مرتبط است و زمینه ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

شینهوا خبر داد: محققان در یک بررسی که در مجله Journal of the American College of Cardiology منتشر شد، مطالعات جدیدی را در زمینه سر و صدای سیستم حمل و نقل مورد مطالعه قرار دادند؛ این مطالعات مکانیزم های مولکولی را نشان می دهند که به اختلال در عملکرد عروق، شواهد اپیدمیولوژیکی ابتلا به بیماری قلبی عروقی ناشی از سر و صدا و اثرات غیر شنوایی سر و صدا و تاثیر آنها بر سیستم قلبی عروقی منجر می شوند.

هشدارهای پزشکی در مورد آلودگی صوتی
به گفته محققان، سر و صدا باعث ایجاد یک واکنش استرسی می شود که مشخصه آن فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک و افزایش سطح هورمون ها است که باعث بروز سایر بیماری ها و در نهایت به آسیب عروقی منجر می شود.
محققان ادامه دادند: از آنجا که سر و صدا با ابتلا به استرس اکسیداتیو، اختلال عروقی، عدم تعادل اعصاب خودکار و ناهنجاری های متابولیک ارتباط دارد، شواهد آنها موید این مفهوم است که سر و صدای ناشی از ترافیک به ایجاد عوامل خطرساز ابتلا به بیماری قلبی مانند فشار خون بالا و دیابت کمک می کند.
آنها همچنین با بررسی برخی از راهکارهای کاهش سر و صدای ناشی از حمل و نقل که در سراسر جهان استفاده می شود، اعلام کردند که راهکارهایی مانند مدیریت و تنظیم ترافیک و تولید تایرهای کم صدا می تواند به کاهش سر و صدا کمک کند. همچنین محدودیت های ترافیکی رفت و آمد به کاهش سر و صداهای خطرناک کمک می کند، هر چند به راهکارهای دیگری نیز نیاز است.
توماس مونزل از دانشگاه یوهانس گوتنبرگ در آلمان گفت: شمار روز افزونی از افراد در معرض سر و صداهای زیاد سیستم حمل و نقل قرار می گیرند؛ از این رو، تغییرات و تدوین قوانین جدید به منظور کاهش آلودگی صوتی برای سلامت عمومی مردم حائز اهمیت است.

ایرنا