پرسش: سلام من ۳۰ سالمه وحدود ۵سال هست که به بیماری کولیت اولسرو در ناحیه رکتوم مبتلا می باشم و روزانه دو عدد شیاف آساکول ۵۰۰mgمصرف میکنم در این مدت۱ بار عود کرده ولی بعد از چند روز علایم بیماری کاهش و دوباره خوب شدم و موقع عود بلغم با خون دفع میشه و احساس درد در کمر میکنمو آخرین باری که عود کرده ۲ سال پیش بود اما حدود ۲ ماه پیش هم چند روز بلغم با خون و درد کمر داشتم که بعدش قطع شد دوباره ۲ هفته است که این علایم پیدا شده.در ضمن وزنمم کم شده میخواستم بدونم چرا با وجود استفاده از شیاف این علایم پیدا میشن آیا نیاز هست از داروی دیگه ای استفاده کنم و این میتونه نشانه بدتر شدن باشه؟ ایا نیاز به کولونسکوپی هست؟ این مدت یکم ناراحتی داشتم و فکر و خیال زیاد کردم میتونه به خاطر این مسایل عود کرده باشه و چکار کنم تا علایم قطع بشه؟ با تشکر

 

کاهش علایم و درمان بیماری کولیت اولسرو در ناحیه رکتوم

پاسخ (دکتر حبیب عبداللهی): سلام، کولیت اولسراتیو Ulcerative Colitis یک بیماری التهابی مزمن روده بزرگ میباشد که علت اصلی آن شناخته نشده است. درمان قطعی فقط جراحی میباشد که تحت شرایط خاص و برای بیماران خاص صورت میگیرد که بسته به نظر پزشک معالج دارد. برای سایر بیماران که نیاز به جراحی ندارند دارو تجویز میشود که باید به پزشک متخصص گوارش مراجعه کرد اما برای کاهش علایم و کمک به درمان میتوان از روشهای زیر نیز استفاده کرد:

1. کاهش حجم وعده های غذایی

2. مصرف زیاد مایعات (هر بار حجم کمی آب مصرف کنید ولی دفعات آن را افزایش دهید.)

3. از مصرف غذاهای چرب و سرخ شده خودداری کنید.

4. از مصرف غذاهای فیبردار خودداری کنید.

در ضمن استرس نیز به مقدار زیادی دفعات حمله بیماری را بالا میبرد لذا سعی کنید از برنامه های آموزشی کنترل استرس استفاده کنید.

همچنین برای این بیماران که سابقه بیماری شدید بیش از 8 تا 10 یا سابقه 10 تا 15 ساله کولیت سمت چپ دارند کولونوسکوپی سالانه یا دو سال یکبار همراه با بیوپسی توصیه میشود.