هشدار! خطر ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان را جدی بگیرید

آنفلوآنزا از جمله شایع ترین اختلالات ویروسی است که انواع مختلفی را شامل می شود. برخی از انواع این ویروس حاد نبوده و پس از مدتی بدون مصرف دارو و یا برخی دارو های جزئی درمان خواهند شد؛ اما انواع حاد آن حتی می توانند منجر به مرگ فرد شود. آنفلوآنزای پرندگان از جمله انواع حاد این بیماری است. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد: ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 عمدتا ویروسی است که پرندگان را گرفتار می‌کند اما با احتمال کمتر، ابتلای انسان نیز به این ویروس وجود دارد.

بیماری انسانی ناشی از ویروس آنفلوآنزا ی نوع H5N6 در ایران دیده نشده است.

ممکن است قدرت این ویروس بیشتر شود و انسان را مبتلا کند.

در کشور چین یک سوم مبتلایان به آنفلوآنزای نوع H5N6 علیرغم انجام اقدامات درمانی، جان خود را از دست داده‌اند.

درمان دارویی این نوع ویروس وجود دارد اما زمان تشخیص، بسیار مهم است که باید به موقع باشد

راه‌های اصلی انتقال ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 تماس با پرنده آلوده، دست زدن به فضولات، سر بریدن، پَر کندن و تماس با ترشحات بدن پرنده آلوده است.

بعید است که این نوع ویروس از راه خوردن، منتقل شود و در برخی از کشورها که این ویروس از راه خوردن منتقل شده از راه مصرف گوشت خام بوده که در کشور ما چنین چیزی مطرح نیست.

حرارت می‌تواند ویروس آنفلوآنزا را از بین ببرد.

علائم این نوع ویروس ابتدا به شکل سرماخوردگی است و با تب، سرفه، بدن و گلو درد همراه است و پس از آن پیشرفت می کند اما در برخی افراد این سرماخوردگی بهبود پیدا می‌کند و در موارد پیشرفت بیماری دستگاه تنفسی را گرفتار می کند

افرادی که سیستم دفاعی بدن آنها ضعیف است بیشتر در معرض ابتلا به ویروس آنفلوانزای نوع H5N6 هستند که ممکن است دچار ذات‌ الریه شوند و میکروب‌های دیگری به بدن آنها وارد شود و بیماری این افراد را تشدید کند که باید در بیمارستانها بستری و ایزوله شوند و تحت درمان قرار بگیرند.

 

منبع: تابناک