دکتر ترنگ آقا بیگی: ریشه دندان باقیمانده و عوارض آن

دکتر ترنگ آقا بیگی

آبسه دندان بدون درمان شدن، به راحتی از بین نخواهد رفت. در صورتی که آبسه یا بخش حاوی چرک، پاره گردد می تواند درد را تا حد زیادی کم کند ولی باز هم احتیاج به درمان دارد. در صورتی که آبسه دندان خالی نشود، می تواند عفونت به آرواره‌ها و سایر مناطق سر و گردن را افزایش دهد.

دکتر ترنگ آقا بیگی گفت: اگر سیستم ایمنی بدنتان ضعیف شده باشد و به درمان آبسه دندان نپردازید،ریسک گسترش عفونت دندان به دیگر نقاط بدن شما بسیار بیشتر از کسی است که سیستم ایمنی سالمی دارد.

آنتی بیوتیک و عفونت دندان

در اکثر موارد، دندانپزشک برای کمک به بدن در مقابله با عفونت ، مصرف آنتی‌بیوتیک را پیشنهاد میدهد ولی نکته مهم این است که بهتر است بدانیم آبسه دندان به‌ راحتی از بین نمی‌رود و احتیاج به اقدامات درمانی بعدی دارد.

آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از افزایش عفونت دندان و لثه مصرف می شوند و احتمال دارد همراه با داروهای مسکن بکاربرده شود. از این قبیل داروهای آنتی بیوتیک می توانیم آموکسی سیلین یا مترونیدازول را نام ببریم. آنتی بیوتیک ها نباید جایگزین مراجعه به دندانپزشک شود و نباید برای به دیر مراجعه کردن برای درمان استفاده شوند.

عفونت دندان کشیده شده

عفونت اگر چه کم رخ میدهد ولی برخی اوقات ایجاد می شود. دندانپزشک در صورتی که متوجه عفونت در بیمارشود احتمال دارد قبل و بعد از کشیدن دندان آنتی بیوتیک برای شما تجویز کند. کشیدن ناقص دندان به صورتی که ریشه دندان در فک برجای مانده باشد. دندانپزشک شما غالبا ریشه دندان را جدا میکند تا از عفونت پیشگیری کند اما برخی مواقع باقیمانده رأس کوچک ریشه، خطر کمتری دربردارد.

خطرات کشیدن دندان عفونی

دکتر ترنگ آقا بیگی توضیح داد: اگر ناچار به کشیدن دندان عفونی شدید احتمال دارد با عوارض جانبی مواجه شوید.

حفره خشک نوعی عارضه رایج بعد از کشیدن دندان است و وقتی ایجاد می شود که در حفره لخته خون ایجاد شود یا لخته ای که تشکیل شده، جدا شود. این اتفاق باعث میشود استخوان پشتیبان و عصبها در خطر هوا و غذا قرار بگیرند غالبا حفره خشک بسیار دردناک است و 2-5 روز بعد از کشیدن دندان پدید می آید و در ایجاد بوی بد یا طعم بد دهان تاثیرگذار است.

در صورتی که یکی از دندانهای بالایی کشیده شود، می تواند سوراخی در نواحی سینوس ایجاد کند غالبا این حالت سریعا ترمیم می شود ولی اگر این گونه نباشد ممکن است نیاز باشد دوباره به کلینیک رجوع کند.

در صورتی که دندانی در فک روبه رو وجود نداشته باشد، حفره دندانِ کشیده کم کم جا به جا میگردد و غالبا ریشه پدید می آید و به تغییرات دما حساسیت پیدا میکند. علی الخصوص وقتی که چند دندان کشیده شده باشند عارضه طولانی مدت خطرناک دیگر نازک شدن استخوان فک می باشد که به خاطر این اتفاق، راحت تر می شکند.

 دکتر ترنگ آقا بیگی

عفونت دندان عصب کشی شده

عصب کشی دندان درمانی با عوارض غیر قابل پیش بینی است و با درد و عفونت دندان پس از عصب کشی و متعاقب آن کشیدن دندان وجود دارد. در حالتی که میزان عفونت دندان کم بوده و ریشه دندان را درگیر نکرده باشد و تنها مرتبط با استخوان و لثه اطراف دندان می باشد. پس از استفاده ی داروهای ضد عفونت عارضه رفع می شود.

یکی از عوامل ایجاد عفونت و تورم پس از عصب کشی، وارد شدن مواد ریز شده باقیمانده عصب در زمان عصب کشی به نوک ریشه دندان و درون بافت دور دندان می باشد که غالبا قابل پیشگیری نیست، و در صورتی که از مقاومت بدن خوبی برخوردار باشد به سرعت این مواد جذب و درد وعفونت رفع خواهد شد.

دکتر ترنگ آقا بیگی در ادامه افزود: از جمله عوامل عفونت و درد پس از عصب کشی ایجاد ضایعه و عفونت در استخوان و لثه پیرامون دندان عصب کشی شده می باشد، ترشحات این عفونت غالبا پیش از عصب کشی از راه حفره درون پوسیدگی دندان بیرون آمده و به همین خاطر این عفونت پیش از عصب کشی خود را نشان نمی دهد و پس از عصب کشی و بسته شدن راه خروجی ترشحات عفونت، این ترشحات در به دنبال راهی برای خارج شدن بوده که ایجاد فشار در نوک ریشه دندان شده و موجب تورم و درد می شود.

درمان طبیعی عفونت دندان

تا وقتی که منتظر دندانپزشک هستید، بعضی از کارهایی که می‌توانید در منزل انجام دهید تا دندانتان با مشکلات بیشتری مواجه نشوند عبارتند از:

– چیزی که خیلی گرم یا خیلی سرد باشد میل نکنید.

– در نواحی دندان آسیب‌دیده را با نخ دندان تمیز نکنید.

– شما می‌تواند جهت غذا خوردن از راه دیگر دهانتان که سالم است را بکار ببرید.

– با مسواک نرم دندانهایتان را بشویید.

– سیر حاوی خاصیت ضد تورمی و آنتی‌بیوتیکی است.

– میخک خاصیت ضد قارچی، آنتی‌بیوتیک، ضدعفونی‌کنندگی و ضد درد دارد. این ادویه دارای آنتی‌اکسیدان و مواد غذایی دیگر مثل منگنز، امگا ۳ و فیبر است. به این خاطر میخک تسکین‌دهنده درد، درمان کننده تورم و درمان کننده عفونت دندان است.