بسیاری از افراد، برخی اوقات در روز احساس خستگی می کنند. علیرغم این واقعیت که نوع وکیفیت غذایی که می خورید نقش مهمی در تعیین سطح انرژی در طول روز دارد، کمبود انرژی می تواند برفعالیت های روزانه و تولید انرژی کمتر تاثیر بگذارد در اینجا فهرستی از مواد غذایی که ثابت شده به افزایش سطح انرژی کمک می کند آورده شده است.

1. موز

موز یکی از بهترین مواد غذایی برای تامین انرژی می باشد. آنها منبع عالی جهت تامین کربوهیدرات، پتاسیم و ویتامین ب 6 هستند که همگی اینها سطح انرژی را در بدن افزایش می دهند. یکی از بررسی ها نشان داد که خوردن موز قبل از 75 کیلومتر دوچرخه سواری، مانند نوشیدن کربوهیدرات ها جهت بهبود عملکرد و قدرت بدنی ورزشکاران است.

2. ماهی های چرب

ماهی چرب مانند ماهی سالمون و ماهی تن، منابع خوبی جهت تامین پروتئین، اسیدهای چرب و ویتامین های گروه ب بوده و آنها را غذاهای مناسبی برای رژیم غذایی می نماید. مصرف ماهی سالمون یا تن مقداری امگا3 اسیدهای چرب و ویتامین ب 12 را به شما توصیه می کنیم. امگا3 اسیدهای چرب، التهاب بدن که یکی از شایع ترین دلایل خستگی می باشد را کاهش می دهد.
علاوه براین، ویتامین ب 12همراه با فولیک اسید سلول های قرمز خون را تولید کرده و به عملکرد بهتر آهن در بدن کمک می کند. سطح مطلوب سلول های قرمز خون و آهن خون احتمالا خستگی را کاهش می دهد و سبب افزایش انرژی می شود.

3. برنج قهوه ای

برنج قهوه ای یک ماده ی غذایی بسیار مغذی می باشد. برخلاف برنج سفید، کمتر فرآوری می شود و ارزش غذایی بیشتری در قالب فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی را در خود حفظ می نماید. به علاوه، با توجه به محتوای فیبر، برنج قهوه ای دارای شاخص گلیسمی پایین می باشد. بنابراین می تواند به تنظیم قند خون وحفظ سطح انرژی پایدار در طول روز کمک نماید.

4. سیب زمینی های شیرین

در کنار خوشمزه بودن، سیب زمینی های شیرین منبع مغذی انرژی برای افرادی که بدنبال افزایش انرژی هستند می باشند. بدن شما سیب زمینی های شیرین، محتوای فیبر و کربوهیدرات را با سرعت کمتری هضم می کند که منبع پایداری از انرژی را برای شمل تامین می نماید.

5. قهوه

قهوه اولین ماده ی غذایی است که فکر می کنید با مصرف آن می توانید انرژی خود را افزایش دهید. قهوه سرشار از کافئین می باشد. اگرچه در هر فنجان قهوه تنها دو کالری وجود دارد، اثرات تحریک کننده آن بر روی بدن می تواند شما را آگاه و متمرکز کند.


6. تخم مرغ

تخم مرغ نه تنها یک غذای فوق العاده رضایت بخش است، بلکه می توانند انرژی مورد نیازتان را در روز فراهم کند. تخم مرغ حاوی پروتئین می باشد که می تواند به شما یک منبع پایدار انرژی ارائه بدهد، زیرا وقتی که آن را هضم می کند، شاهد افزایش قند خون و انسولین نیستیم.

7. سیب ها

سیب یکی از محبوب ترین میوه ها در جهان است و منبع خوبی از کربوهیدرات و فیبر هستند. یک سیب متوسط (185 گرم) حاوی حدود 25 گرم کربوهیدرات، 19 گرم شکر و تا 4 گرم فیبر می باشد. با توجه به محتوای غنی از قندهای طبیعی و فیبر، سیب ها می توانند آزاد شدن انرژی آهسته و پایدار را فراهم کنند. علاوه بر این، سیب سرشار از آنتی اکسیدان می باشد. توصیه می شود که روزی یک عدد سیب بخورید.

8. آب

آب برای زندگی ضروری است و تا 60٪ وزن بدن شما را آب تشکیل می دهد و در بسیاری از توابع سلولی، از جمله تولید انرژی دخیل است. نوشیدن آب به اندازه کافی ممکن است منجر به کم آبی شود، که می تواند عملکرد بدن را کند نماید، و شما احساس کنید تنبل و خسته هستید. آب آشامیدنی می تواند انرژی شما را افزایش دهد و به احساس خستگی کمک کند. سعی کنید به طور منظم در طول روز آب بنوشید.

9. شکلات تلخ

شکلات تلخ دارای مقدار کاکائوی بیشتر نسبت به شکلات معمولی یا شیرکاکائو است. آنتی اکسیدان های موجود در کاکائو بسیاری از مزایای سلامت، مانند افزایش جریان خون را در سراسر بدن تامین می کند. این اثر کمک می کند تا تحویل اکسیژن به مغز و ماهیچه ها و عملکرد آنها را بهبود بخشد. علاوه بر این، افزایش جریان خون تولید شده توسط آنتی اکسیدان های موجود در کاکائو، می تواند به کاهش خستگی ذهنی و بهبود خلق کمک کند.

10. بلغور جو دوسر

جو دوسر یک دانه غلات کامل است که می تواند انرژی شما در طولانی مدت را تامین کند. این شامل بتا گلوکان، فیبر محلول است که در هنگام ترکیب با آب ژلی ضخیم ایجاد می کند. وجود این ژل در سیستم گوارش، تخلیه معده و جذب گلوکز را به خون می بخشد. علاوه بر این، جو و گندم غنی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که به روند تولید انرژی کمک می کنند. این ماده ی غذایی حاوی ویتامین B، آهن و منگنز است. ترکیبی از تمام این مواد مغذی، بلغور جو دوسر خوراکی کامل انرژی پایدارشما را تامین می کند.


11. ماست

ماست یک غذای عالی برای تامین سوخت مود نیاز در طول روز است. کربوهیدرات موجود در ماست عمدتا به شکل قندهای ساده مانند لاکتوز و گالاکتوز هستند ، این قندها، هنگامی که شکسته شوند می توانند انرژی آماده به مصرف را ارائه دهند. علاوه بر این، ماست حاوی مقدار زیادی از ویتامین های B2 و B12 است که در عملکرد سلولی نقش دارند. آنها به تشکیل مولکول ATP که سلول های شما از آن جهت تامین سوخت استفاده می شود، کمک می کنند.

برگردان عرب زاده

j