اگر به ازای اینکه هر بار به من توصیه شده بود میوه مصرف کنم یک سکه داده می‌شد؛ الان یک مرد ثروتمند بودم!!
همه به طور پیشفرض می‌دانند که میوه‌ها بسیار مفید هستند و در سلامت کلی انسان نقش مهمی دارند. آن‌ها از گیاهان به دست می‌آیند، طبیعی هستند و از روز اول جز مواد تغذیه بشر محسوب می‌شده‌اند.
حمل و نقل آنها راحت است و به عنوان یک غذای سریع همیشه در دسترس هستند. و در یک کلام باید گفت که غذایی فوق العاده مفید هستند.

با این حال برخی از افراد نیز هستند که هنوز اهمیت خوردن میوه را درک نکرده‌اند و حتی اعتقادی به سلامت بودن آن ندارند و می گویند که میزان قند موجود در میوه‌ها زیاد است. با ما در ادامه همراه باشید تا حقایق جالبی را مزیت میوه‌ها برای شما بیان کنید.

شکر بد است….. اما بستگی به نحوه دریافت آن دارد

شواهد زیادی وجود دارد که مصرف شکر بسیار مضر است، این شیرینی‌های مضر شامل شکر، قند، نوشابه و شربت‌ها می‌شود. دلیل اصلی این مضر بودن وجود فروکتوز در آن است که اثر منفی متابولیکی برای بدن به همراه دارد. بحرحال بسیاری از مردم به همین دلیل میگویند که مصرف میوه‌های شیرین مانند سیب نیز می‌تواند به خاطر شیرینی بالای آن مضر باشد اما این کاملاً اشتباه است زیرا خوردن میزان زیادی از فروکتوز مضر است و وجود فروکتوز زیاد در یک میوه غیر ممکن است. درواقع دوز فروکتوز موجود در میوه‌ها بالا نیست و از همین جهت می‌توان گفت که مشکلی از بابت شیرینی شما را تحدید نمی‌کند.

میوه‌ها دارای مقدار قابل توجهی فیبر و آب هستند و به همین دلیل است که بیشتر میوه‌ها زمان زیادی طول می‌کشد تا هضم شوند و از همین رو فروکتوز به آهستگی به کبد می‌رسد. برای مثال یک سیب بزرگ شامل 32 گرم قند است که فقط 13 آن فروکتوز است. حالا این را با یک با یک بطری کولا مقایسه کنید که حاوی 52 گرم شکر است، که 30 از آنها فروکتوز هستند. خوردن یک سیب تنها باعث می‌شود که احساس سیری به شما دست دهد و به صورت خودکار غذای کمتری در وعده بعذی بخورید.

این نکته راهم بدانید زمانی که فروکتوز با یک مایع (نوشابه یا آب نبات) همراه باشد و به کبد برسد اثرات فاجعه باری را ایجاد خواهد کرد، اما مثلاً زمانی که توسط یک سیب وارد بدن شود به آرامی به کبد می‌رسد و مشکلی را ایجاد نمی‌کند.
اصلاً این نوع استدلال را فراموش کنید از زاویه دیگر ببینید، انسان میلیون‌ها سال است که درحال خوردن میوه از طبیعت است و فروکتوز موجود در آن هیچ آسیبی را به بدن هیچ کس وارد نکرده اما همه از ضرر شکر اضافه‌ای که در غذاهای مختلف بخصوص نوشابه‌ها در قرن حاظر به بدن انسان رسانده آگاه هستیم.

میوه‌ها دارای فیبر، ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند

در میوه‌ها مقدار فراوانی مواد مغذی وجود دارد که برای سلامتی بدن بسیار حیاطی است. این مواد خوب شامل فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی، و همچنین بسیاری از آنتی اکسیدان ها و مواد غذایی طبیعی است. فیبر، به ویژه فیبر محلول، مزایای بسیاری دارد که باعث کاهش میزان کلسترول، جذب کربوهیدرات‌ها و افزایش سدیم می‌شود. علاوه بر این، مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد فیبر محلول می‌تواند باعث کاهش وزن شود.

در میوه‌ها بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی به خصوص ویتامین C، پتاسیم و فولات وجود دارد که بسیاری از مردم به اندازه کافی در طول روز آنها را دریافت نمی‌کنند. شما می‌توانید درصد بالایی از نیاز بدن خود به چنین مواد را از ده‌ها میوه‌ای که در طبیعت وجود دارد دریافت کنید.

بسیاری از مطالعات نشان از تأثیر میوه بر سلامتی انسانی دارد

مطالعات مختلفی در این زمینه انجام شده و ثابت شده است، افرادی که بیشتر میوه و سبزیجات می‌خورند کمتر به بیماریهای مختلف مبتلا می‌شوند. مثلاً یک برسی نشان داده است که خطر ابتلا به بیماری قلبی در افرادی که روزانه به طور مرتب میوه مصرف می‌کنند به میزان 7% به میزان هر میوه کمتر است.

مطالعه‌ای در مورد 9،665 بزرگسالان در ایالات متحده نشان داد که مصرف میوه و سبزی حدود 46% احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد. همچنین مطالعات دیگر نشان می‌دهد که مصرف میوه و سبزیجات از حملات قلبی و سکته که از مهم‌ترین علل شایع مرگ میر است پیشگیری می‌کند.

خوردن میوه می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند

جالب است بدانید میوه‌های مانند سیب و پرتقال یکی از بالاترین میزان سیرکنندگی را در بین مواد غذایی حتی بیشتر از گوشت و تخم مرغ دارند. این بدین معناست که اگر شما مصرف سیب و پرتقال را افزایش دهید در طول روز بیشتر احساس سیری می‌کنید و همین باعث می‌شود تا وعده بعدی غذایی کمتری را مصرف کنید و ادامه این روند خود به خود سبب کاهش وزن شما می‌شود.

در یک تحقیق جالب دانشمندان 9 مرد را وارد یک رژیم غذایی کردند که فقط به آنها میوه (82% از کالری) و آجیل (18% از کالری) برای خوردن وعده‌های غذایی می‌دادند، این کار 6 ماه طول کشید و سپس نتیجه آن شد که بدون اینکه این مردها گرسنگی بکشند وزن قابل توجهی از بدنشان را از دست داده بودند.

به طور کلی میوه تاثیرات قوی بر روی سیری شما دارد و کاملاً منطقی می‌رسد که افرادی که قصد کم کردن وزن را دارند آن را در برنامه اصلی غذایی خود قرار دهند تا اشتهای آنها کم شود و کم‌تر غذا بخورند.

آب میوه و میوه خشک یک ایده بد است

با وجود اینکه میوه یک غذای سالم برای اکثر افراد است اما آب میوه و میوه خشک این‌طور نیست، بسیاری از آب میوه‌هایی که در بازار وجود دارد حتی طبیعی هم نیستند. زیرا ترکیب آن‌ها معمولاً سرشار از آب، کنسانتره و شکر اضافه هستند. اما اگر شما 100٪ آب میوه‌ای واقعی دریافت کنید، هنوز هم یک ایده نسبتاً بد به حساب می‌آید. به خاطر اینکه میزان زیادی شکر در آب میوه وجود دارد که میزان آن بسیار بالا است و زمانی که به صورت آب میوه خورده می‌شود به سرعت میزان بالایی از شکر وارد بدن و کبد شما مشود. با این حال اگر کل میوه را در مخلوط کن قرار دهید بازهم بهتر از خوردن آب میوه است.