پسته یکی از انتخاب های ما در سبد خرید آجیل است، پسته باعث بهبود خلق و خو و همچنین بهبود عملکرد مغز می شود،در این مقاله به فواید سلامتی برخی از آجیل ها می پردازیم.
در فضیلت پسته همین بس که باعث بهبود خلق و خو می شود! پس پسته بخورید تا لااقل در ایام پایانی سال و زیر این فشار اقتصادی، دیگران بتوانند اخلاقتان را تحمل کنند!

به نقل از مرآت، به تدریج در حال نزدیک شدن به ایامی هستیم که بیشتر از سایر ایام سال می توان به آجیل دسترسی داشت! البته با وجود قیمت نجومی آجیل در بازار بهتر است در میهمانی ها کمی خویشتن داری کنید! اما به هر حال اگر دستتان به آجیل رسید خوب است بدانید که می توانید با مصرف هدفمند آجیل به مصاف بیماری ها بروید! همچنین می توانید مصرف آجیل را به صورت هدفمند(!) به دوستان و آشنایان و خویشاوندانتان توصیه کنید؛ مثلا اگر فرزندتان از شما یک پلی استیشن پیشرفته دو میلیونی طلب می کند می توانید به او گردو بدهید تا عملکرد مغزش بهبود پیدا کند و کمی شرایط اقتصادی شما را درک کند!

پسته: در فضیلت پسته همین بس که باعث بهبود خلق و خو می شود! پس پسته بخورید تا لااقل در ایام پایانی سال و زیر این فشار اقتصادی، دیگران بتوانند اخلاقتان را تحمل کنند! طبیعت مغز پسته گرم و خشک است. البته هضم پسته برای معده کار دشواری است. ضمنا شاعر هم فرموده:«ای پسته ی تو خنده زده بر حدیث قند/مشتاقم از برای خدا یک شکر بخند!» اگر پسته گران است می توانید به فرموده شاعر لبخند بزنید!

تخمه کدو: اگر شما هم مثل نگارنده تخمه کدو را از بین آجیل ها سرچ می کنید باید بگویم که کار خوبی می کنید! تخمه کدو کلسترول های بد را در بدن شما کاهش می دهد. با توجه به گرانی تخمه کدو خوب است که تخم های کدو تنبل را دور نریزید و همان ها را جلوی مهمان ها بگذارید! تخمه کدو برای پروستات نیز مفید است. برخی، مصرف تخمه کدو را یک درمان طبیعی مناسب برای حالت تهوع و رفع ناراحتی های معده می دانند. البته به هر حال نباید در مصرف این نوع تخمه زیاده روی کنید، هر چیزی حدی دارد!

کشمش: چرا کشمش دوست ندارید؟ لااقل از داروهای ضد افسردگی که خوشمزه تر است! ضمنا برای تقویت بدن هم بسیار مفید است. مصرف کشمش به همراه عصاره رازیانه از اسیدی شدن بدن جلوگیری می کند. کافی است 10 گرم کشمش و 5 گرم عصاره رازیانه را در 100 میلی گرم آب بریزید و بگذارید یک شب تا صبح بماند. این مخلوط را بخورید و لذت ببرید! طب سنتی می گوید کسانی که به ضعف حافظه دچار هستند می توانند روزانه 7 مثقال کشمش بخورند و تأثیرات آن را ببینند. کشمش هم مثل گردو دارای خواص آنتی اکسیدانی است. اگر از مویز هم به عنوان قند استفاده کنید خدمت بزرگی به سلامتی خود کرده اید.

گردو: این دانه خوراکی برای سلامت مغز بسیار مفید و سرشار از اسیدهای چرپ امگا3 است. برای افرادی که به اندازه کافی از طریق مصرف ماهی امگا3 دریافت نمی کنند، گردو می تواند یک پیشنهاد عالی باشد. گردو در دارا بودن ترکیبات آنتی اکسیدان منحصربفرد است. خوراکی های کمتری یافت می شوند که به اندازه گردو خواص آنتی اکسیدانی داشته باشند. از طرفی در فهرست خوراکی هایی که دشمن التهاب تلقی می شوند، این گردوست که جایگاه بالاتری را به خود اختصاص داده است. پس، از خوردن گردو غافل نشوید. پیامبر اکرم(ص) درباره گردو حدیثی دارند:«پنیر درد است، گردو هم درد است، اما چون با هم در یکجا جمع شوند درمان می گردند.» امیرالمومنین(ع) هم مصرف گردو در فصول سرد را عامل گرم ماندن کلیه ها و مصرف آن در فصول گرم را عامل برانگیخته شدن حرارت بدن و تحریک زخم های بدن می شمارد.

بادام زمینی: یک اونس بادام زمینی یعنی حدود 28 گرم از این ماده غذایی، حاوی 160 کالری و 13 گرم چربی شامل 3 گرم چربی اشباع شده، 8 گرم چربی غیرمستقیم و 2 گرم چربی غیراشباع است. همچنین در یک اونس بادام زمینی 5 میلی گرم سدیم و 160 میلی گرم پتاسیم وجود دارد. وجود 9 گرم کربوهیدرات و 4 گرم پروتئین را هم به فهرست دارایی های بادام زمینی بیفزایید! بادام زمینی از ویتامین ها هم بی بهره نیست و ویتامین های B6، فولات و تیامین در آن یافت می شود. شاید تعجب کنید اما بادام زمینی شامل مواد معدنی فسفر، روی، مس، آهن، منیزیوم، سلنیوم و منگنز است! مصرف بادام زمینی می تواند حافظه شما را بهبود ببخشد و البته مصرف آن به افرادی که دچار حساسیت هستند توصیه نمی شود. مالیدن بادام زمینی به کف دست ها می تواند از پوسته پوسته کف دست جلوگیری کند.

جالب است بدانید که تحقیقاتی بسیار علمی درباره بادام زمینی صورت گرفته است که نتایج آن را در سال های آتی شاهد خواهیم بود.

فندق: فندق یک محصول باستانی متعلق به آسیاست که از این خاستگاه به اروپا و آمریکا سفر کرده است. امروزه ایالات متحده آمریکا، ترکیه، ایتالیا و اسپانیا اصلی ترین تولیدکنندگان فندق در جهان هستند. شما می توانید با مصرف فندق، دیابت را کنترل کنید. فندق یک تقویت کننده خوب برای بدن است به ویژه وقتی دوران نقاهت را سپری می کنید. فندق البته کمی هم مواد نشاسته ای دارد.

فعلا همینقدر آجیل کافی است! حتی اگر میهمان کسی هم باشید، خوردن این همه آجیل یکجا به مصلحت نیست و به روابط استرتژیک و بلندمدت شما با میزبان آسیب می زند!

منبع/دانا