خواص اعجاب انگیز قهوه

قهوه جز محبوب ترین نوشیدنی های گرم در سراسر جهان می باشد. قهوه گیاه بومی کشور های آفریقایی می باشد که در اوایل قرن 17 ام میلادی به دیگر نقاط جهان صادر شد.
هنگامی که میوه حاصل از گیاه قهوه کاملا رسیده می شوند دانه‌ های قهوه را برداشت می کنند، دانه های قهوه در این زمان قهوه سبز هستند پس از آن دانه های قهوه پردازش شده و در نهایت خشک می‌ شوند. دانه‌ های قهوه خشک شده بو داده می‌شوند و براساس نوع طبخ قهوه ترک یا قهوه تلخ یا قهوه اسپرسو را ایجاد می کنند.

خواص قهوه برای حافظه و پیشگیری از آلزایمر

قهوه به این علت که منبع سرشار کافئین می باشد باعث می شود تا سیستم عصبی مرکزی افراد تحریک شود. این امر موجب می شود تا هوشیاری ذهنی افراد تقویت شود، در نتیجه حفظ کردن مطالب مختلف بسیار آسان تر می شود. طبق آخرین تحقیقات، نوشیدن 4 لیوان قهوه در طول روز باعث می شود تا خطر ابتلا به آلزایمر تا 20 درصد کمتر شود.

به عقیده این دانشمندان وجود ترکیبی به نام پولیفنول که ترکیبی آنتی اکسیدان است بیشترین تأثیر را در مقابله با آلزایمر دارد.

بر اساس پژوهشی که محققان بر روی حدود ۴۲۰۰ زن انجام داده‌اند مصرف روزانه حداقل ۳ فنجان قهوه خطر ابتلا به آلزایمر را به میزان ۳۰ درصد کاهش می‌دهد. این میزان از سن ۸۰ سالگی حتی به ۷۰ درصد نیز می‌رسد. با این حال یادتان باشد که روزانه بیش از ۳ تا ۴ فنجان قهوه مصرف نکنید.

خواص قهوه برای لاغری و کاهش وزن

یکی از خواص قهوه، تاثیر مصرف قهوه در لاغری و کاهش وزن است. قهوه حاوی منیزیم و پتاسیم می باشد که این مواد معدنی در تنظیم سطح قند خون و در نتیجه کاهش میل به خوردن شیرینی و تنقلات تاثیر مثبتی دارند. به همین دلیل، مصرف قهوه اشتها را کاهش داده و موجب کاهش وزن فرد می شود.

خواص اعجاب انگیز قهوه

تاثیر مصرف قهوه برای سلامت قلب

در صورتی که نوشیدن قهوه عادت روزانه شما شده، ممکن است در طولانی مدت از تاثیرات آن روی سلامت قلب خود شگفت زده شوید. بررسی تازه ای که نتایج آن در نشریه انجمن قلب ایالات متحده منتشر شده نشان می دهد که مصرف متعادل قهوه ممکن است با کاهش میزان مرگ و میر ناشی از انسداد رگ های قلب رابطه مستقیم داشته باشد. بر اساس این پژوهش، خطر مرگ و میر بر اثر بیماری های قلبی در قهوه خورهایی که ۲ تا ۳ فنجان قهوه در روز می نوشند نسبت به کسانی که کمتر از یک فنجان در روز می نوشند، ۲۱ درصد کمتر است.

خواص قهوه برای کبد

نتایج تحقیق که توسط دانشمندان آمریکایی صورت گرفته نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه به طور منظم می‌تواند خطر ابتلا به یک بیماری خود ایمنی مربوط به کبد به اسم اسکلروزان کولانژیت را کاهش دهد. این بیماری باعث پیشرفت بیماری سیروز، سرطان مجاری صفرایی و نارسایی کلیوی می‌شود.

در این پژوهش محققان دو گروه شرکت کننده را مورد بررسی قرار دادند. یک گروه دچار بیماری اسکلروزان کولانژیت بوده و گروه دیگر در سلامت کامل قرار داشتند. نتایج بررسی‌ها نشان داد که گروه اول قهوه‌ی کمتری در مقایسه با گروه دوم مصرف کرده‌اند. این افراد حدودا ۲۰ درصد وقت کمتری برای نوشیدن یک فنجان قهوه اختصاص داده‌اند.

خواص قهوه در پیشگیری از پارکینسون

امروزه تاثیر قهوه بر پارکینسون یک موضوع اثبات شده است و پزشکان استفاده از قهوه را به عنواع یک عامل پیشگیری کننده توصیه می کنند.تعداد زیادی از مطالعات اپیدمیولوژیک از جمله مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴ انجام شده است رابطه ی معکوس بین نوشیدن قهوه و خطر ابتلا به این بیماری را نشان می دهند. طبق این مطالعات کسانی که روزانه ۳ الی ۴ فنجان قهوه مصرف می کنند ۲۴ تا ۳۲ درصد کمتر دچار بیماری پارکینسون می شوند.این مطالعات که در طول بیش از ۱۸ سال انجام شد نشان داد که بین نوشیدن قهوه و کاهش ابتلا به پارکینسون رابطه خطی وجود دارد.

خواص قهوه برای مقابله با سرطان پوست

محققان بر این باورند که نوشیدن ۴ فنجان قهوه در روز بدن انسان را در برابر نوعی از سرطان پیش‌رونده و خطرناک پوست محافظت می‌کند. “ملانوما مالیگننت” جدی‌ترین نوع سرطان پوست است که معمولاً خود را به‌صورت جوش‌های گوشتی یا سیاه روی پوست نشان می‌دهد که با گذشت زمان بزرگ‌تر می‌شوند. نوشیدن یک فنجان قهوه در روز می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به این بیماری بسیار مؤثر باشد و این در حالیست که نوشیدن ۴ فنجان قهوه در طول روز می‌تواند بیشترین اثرگذاری را برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری داشته باشد.

خواص قهوه برای تقویت چشم 

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد خواص قهوه برای بهبود بینایی چشمگیر است. تحقیقات جدید نشان داده است خوردن روزی یک فنجان قهوه به تقویت قدرت بینایی کمک می کند. بررسی های جدید دانشمندان نشان می دهد شبکیه همان لایه نازک پشت چشم است که از سلول های حساس به نور و سلول های عصبی تشکیل شده است که وظیفه دریافت و سازماندهی بصری ما را بر عهده دارند. بررسی ها نشان می دهند، شبکیه یک لایه حساس از بدن است که اکسیژن بیشتری نسبت به سایر ارگان ها و سلول های بدن مصرف می کند. گفتنی است نوشیدن روزانه یک فنجان قهوه باعث می شود اکسیژن به میزان کافی به این لایه های حساس از بدن برسد و قدرت بینایی مان تقویت شود.

خواص اعجاب انگیز قهوه

مقابله با بیماری ام اس 

ام اس بیماری است که سیستم عصبی،نخاع و مغز را مورد تاثیر قرار می دهد. طبق تحقیقات به دست آمده توسط پژوهشگران، مصرف قهوه می تواند از ابتلا افراد به بیماری ام اس جلوگیری کند. همچنین قهوه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های عصبی همچون آلزایمر نیز موثر می باشد. کافئین موجود در قهوه دارای خواص محافظت نورونی است که می تواند از تولید سیتوکینهای التهابی جلوگیری کرده و در نتیجه از واکنش سیستم ایمنی جلوگیری کند.

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.