دکتر ترنگ آقابیگی: بررسی ویژگی ها و مزایای مختلف ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان دکتر ترنگ آقابیگی

ایمپلنت دندان نسبت به دندان های مصنوعی متحرک از مزایا و ویژگی های فراوانی برخوردار است. با ایمپلنت دندان به راحتی توانایی صحبت کردن دارید و با بیرون آمدن یا جابجایی دندان های مصنوعی مواجه نمی شوید. ایمپلنت دندان بسیار طبیعی است و لبخندی زیبا را به شما هدیه میدهد.

یک ایمپلنت دندانی با کیفیت، به گونه ای جای گذاری می گردد که از لحاظ عملکرد، جلوه و احساس برای بیمار شبیه به دندان معمولی است. گزینه های دیگری جایگزین دندان قادر منجر به بروز تحلیل استخوان شده و در تغذیه، تکلم، زیباشدن لبخند و فعالیت های مختلف روزمره مشکل ایجاد نمایند.

ایمپلنت دندان دکتر ترنگ آقابیگی

روشی دائمی و ماندگار است

دکتر ترنگ آقابیگی گفت: دندان مصنوعی و بریج های دندانی رایج فقط 5 تا 10 سال ماندگاری دارند و در حالتی که به خوبی مراقبت شوند بالای 10 سال دوام دارندولی بعد از آن، باید تعویض شوند و باید جایگزین گردند در حالتی که ایمپلنت دندانی اهر چند به بررسی های دوره ای احتیاج دارد ولی در صورتی که به خوبی از آن مراقبت گردد میتواند تا آخر عمر ماندگار باشد و هیچ مشکلی ایجاد نکند.

جلوه و ظاهر لبخند به حالت طبیعی حفظ می گردد. صورتی که دندان ندارد شل شده و لبها آویزان میگردندچهره غمگین به نظر میرسد. با ایمپلنت فرم نرمال صورت و لبخند حفظ میگردد.

احتیاج به ظرفی برای نگهداری از دندان مصنوعی نیست

اگر از ایمپلنت دندانی به جای دندان مصنوعی بکار ببرید دیگر دندانتان برای همیشه در دهان هستند و نیاز نیست به دنبال محلی برای نگهداری دندان باشیدجای نگرانی برای جابجایی، لق شدن و افتادن دندانتان نیست مسواک و نخ دندان در ایمپلنت دندانی درست مثل دندان طبیعی بکار برده می شوند و نیاز نیست دندان را بیرون از دهان تمیز کنید.

از دندانهای سالم مراقبت میکند

در روش بریج، از دندان های سالم 2 طرف دندان از بین رفته به جای تکیه گاه برای ثابت ماندن دندان مصنوعی بکار برده میشود که این روش موجب میشود 1 طرف یا هر 2 طرف دندان از بین رفته، ساییده شود و در نتیجه دندانهای سالم نواحی دندان از بین رفته هم آسیب می بینند. به همین دلیل در بریج دندانهای طبیعی که باید از بریج محافظت کننده و آن را حفظ کننده در مدت زمان طولانی به مشکل برمیخورند ولی درزمینه ایمپلنت اینگونه نیست. ایمپلنت در استخوان فک جای میگیرد و به دندانهای سالم اطراف آسیبی وارد نمیکند.

ایمپلنت دندان دکتر ترنگ آقابیگی

بعد از  ایمپلنت به خوبی حرف میزنید

دندان مصنوعی متحرک برای بعضی افراد نوعی چالش دائمی برای حرف زدن است. با ایمپلنت دندانی کارکرد دهان و حرف زدن مثل دندان معمولی می باشد.

میتوانید غذاهای مورد نیازتان را با آسودگی میل کنید

غذاهای مورد نیازتان را بدون هیچگونه نگرانی و با آسودگی میتوانید میل کنید و لذت ببرید. ایمپلنت مثل دندان معمولی راحت و با استقامت هستند و نیاز نیست مثل دندان مصنوعی برای خوردن برخی غذاها استرس داشته باشید یا  با ناراحتی مواجه شوید.

 تاج دندان دچار پوسیدگی نمیشود

در تاج مصنوعی ایمپلنت، پوسیدگی ایجاد نمی شود ولی باید به صورت دوره ای به دندانپزشک رجوع کنید و کار محافظت و بهداشت آن را هر روز به خوبی انجام دهید تا لثه هایتان سالمی داشته باشید، مثل موقعی که دندان طبیعی داشتید.

ایمپلنت دندان دکتر ترنگ آقابیگی

برای جابجاشدن دندان نگران نباشید

دندان مصنوعی موقع خندیدن،حرف زدن، بوسیدن و تناول غذا می تواند از جای خود بیرون آمده و جابجا شود ومجبور باشید دوباره آن را با دست در محل خود جای دهید. ایمپلنت دندانی در محل خود ثابت است و به حالت طبیعی به استخوان فک جوش می خورد به همین دلیل جا به جا نمی شود.

ایمپلنت کاشت دندان فوری به چه صورت است؟

ایمپلنت فوری روشی از جراحی ایمپلنت است که در آن تاج موقتی به سرعت بعد از جایگذاری ایمپلنت در استخوان فک، روی ایمپلنت جای میگیرد. این دندان جایگزین موقتی غالبا به دقت فرم داده میشود به گونه ای که در تماس با دندان سمت روبه رو قرار نمیگیرد و فقط برای فرم دهی به لبخند است تا وقتی که تاج دائمی جای گذاری شود.

ایمپلنت های فوری بهترین کارایی را دارند یعنی در تماس با دندان روبه رو قرار گرفته و برای  تغذیه هم مورد استفاده قرار میگیرند. این ایمپلنت های فوری، وقتی استفاده میشوند که برخی دندان وابسته به ایمپلنت در یک ردیف در مقابل دهان جای دارند و به وسیله متصل کننده محکمی مثل  دندان مصنوعی به هم وصل میشوند. یک مدل رایج از این حالت دندان مصنوعی چهار تایی قوس زیرین است. این روش همه ایمپلنتها را به هم وصل کرده و قفل میکند تا در حین جوش خوردن، در استخوان فک به خوبی جای بگیرند. به این روش هر نیرویی که ایجاد آن می تواند موجب گردد که  یک ایمپلنت با مشکل مواجه شود، در این فرم بین چند ایمپلنت پخش میشود و عارضه ای ایجاد نمیکند.

در هر 2 روش، بیمار در مدتی که باید صبر کند تا ایمپلنت به استخوان جوش بخورد، از فرم لبخندی طبیعی بهره مند می شود. در صورتی که احتمال دارد این گزینه به نظر خیلی خوب برسد اما باید با مزایا و عوارض جانبی بالقوه ایمپلنت فوری نسبت به روشهای مرسوم جایگذاری ایمپلنت آشنا شوید چون که این روشبرای هر فردی خوب نیست. معنی ایمپلنت فوری واژه تازه ای نیست و ازسال 60میلادی که ایمپلنت مدرن دندان ایجاد شده است و در مراحل نخست خود قرار داشت، استفاده میشده است. هرچند پیشرفت در فناوری های عکس برداری این عمل را بسیاربهتر کرده است.