بدون شک بهترین راه برای ماندگار کردن لحظات ناب و شیرین کودکی، عکاسی از کودک شما با دکورهای زیبا و جذاب و متناسب با علایق کودک و خانواده در سنین مختلف است.

شکار لحظات شیرین شیطنت، خوابیدن، غدا خوردن و … به کرات توسط والدین عزیز با دوربین موبایل یا درمواقع نادر با یک دوربین کوچک خانگی انجام میشود. شاید بتوان گفت بهترین تصاویر گرفته شده هنگام جشن تولد کودکان است که برخی از والدین علاقمند به عکاسی با کمی شانس و به لطف بادکنک های رنگی و کیک تولد بعد از گرفتن چند ده عکس شاید بتوانند یک عکس مناسب و خاطره انگیز ثبت کنند که قابل قبول برای چاپ بوده و برای استفاده در قاب عکس یا آلبوم مناسب باشد.

والدین با مرور عکسهای گرفته شده پس از چند سال با حجم انبوهی از تصاویر تکراری مواجه میشوند که به دلیل عدم استفاده از تجهیزات نورپردازی آتلیه ای یا استفاده از دوربینهای فول فریم حرفه ای برای عکاسی با نور طبیعی و همچنین عدم فضاسازی مناسب به مدد انواع دکورها و اکسسوری های صحنه پردازی کودکانه از زیبایی کافی برخوردار نیستند. مسلما عکس گرفتن از کودک در کنار میز ناهار خوری یا بوفه ظروف پذیرایی، هیچگونه زیبایی به همراه نخواهد داشت و علت کاملا مشخص است قرار گرفتن وسایل نامربوط و رنگهای ناهماهنگ با روح لطیف کودکان و خالی بودن کادراز دکورهای مناسب و رنگهای شاد و پر انرژیست که باعث عدم جذابیت و تکراری بودن عکسهای گرفته شده توسط والدین عزیز میشود.

در برخی مواقع والدین باذوق با کمی تلاش اقدام به صحنه آرایی و چیدن دکور در کنار کودک میکنند که  پس از پایان عکاسی و دیدن عکسها بدترین تصاویر کودک را مشاهده خواهند کرد که نه تنها سادگی و طبیعی بودن تصاویر موبایلی را ندارد بلکه بسیار مصنوعی و بد رنگ و روست که هیچ شباهتی با عکسهای آتلیه ای ندارد. تمام مشکلات مطرح شده در مورد رنگ محیط و دکورها به علاوه عدم  نورپردازی مناسب در نهایت فقط باعث اتلاف وقت و خستگی بیهوده ی کودک و والدین و در نهایت پاک شدن اینگونه عکسها میشود.

مسلما با کمی مطالعه در عکاسی و کسب تجربه میتوان عکسهای قابل قبولی حتی با موبایل ثبت کرد ولی در پایان نتیجه مطلوب حاصل نمیشود و شاید بهترین راه مراجعه به یک آتلیه کودک باسابقه و هماهنگ با سلیقه شخصی است. عکاسی از کودک در مناسبتهای مختلف نیاز به دکورهای ویژه آن ایام را دارد که خریدن و تهیه آن برای خانواده ها مقرون به صرفه نبوده و بنا به دلایل مطرح شده نتایج حاصل از عکاسی نیز مورد قبول نخواهد بود ضمن اینکه اینگونه دکورها حجیم بوده و برای برپا سازی نیاز به فضای مناسب و بزرگ دارند.

در ادامه به معرفی چند دکور محبوب آتلیه کودک در مناسبتهای مهم می‌پردازیم:

دکور جشن تولد

یکی از مشخصه های عکس یک جشن تولد خوب یک کیک زیباست. آتلیه های کودک حرفه ای میبایست دارای چندین مدل کیک تولد با تمهای مختلف باشند تا والدین مشکل خرید و حمل کیک را نداشته باشند. سایر موارد جزئی مثل عدد سن کودک، ظروف مناسب و شکیل، میز و صندلی سایز کودک، همه و همه در کنار کیک و بادکنک آرایی کنترل شده، زیبایی خاصی به عکس کودک میدهند. تمام این چینش به گونه ای ست که  بدون استفاده از وسایل اضافی و نابجا و ایجاد آشفتگی بصری، کودک را تحت تاثیر قرار ندهند.

دکور یلدا

بی تردید یلدا در فرهنگ ما جایگاه ویژه ای دارد که داشتن چند عکس از عزیزان با تم یلدا خاطره ای بس شیرین به همراه خواهد داشت. استفاده عکاس از المانهای شب یلدا مثل انار ، هندوانه و ترکیب آن با دکورهای مدرن عکسهای بسیار شیک و زیبا و متفاوت خلق خواهد کرد.

دکور کریسمس

ما به والدین پیشنهاد نمیکنیم که درخت کاج تهیه کرده و در منزل یا کنج اتاق کودک مراسم کریسمس برپا کنند به طور قطع این جشن در فرهنگ ما جایی ندارد ولی نمیتوان منکر زیبایی های برخی از جشنهای غربی مانند کریسمس و هالووین شد که سرشار از رنگهای شاد و پر انرژی برای کودکان میباشند. داشتن چند عکس یادگاری با این دکورها برای والدین و کودکان خالی از لطف نیست.

دکور نوروز

نوروز هم مانند یلدا یکی از با شکوه ترین و هیجان انگیزترین جشنهای ایران است که پر است از انرژی ،سرسبزی ، و بوی خوش بهار. این دکور معمولا در اسفند برپا شده و تا انتهای فروردین عکاسی با آن ادامه پیدا میکند.

دکورهای فصلی

هر فصلی زیبایی های خاص خودش را به همراه دارد از تابستان که فصل دریا و آفتاب است تا زمستان سفیدپوش و پاییز زرد و نارنجی. به جرات میتوان گفت مرور عکسهایی با تم فصلی برای شما خاطرات شیرین سرد و گرم آن فصل و آن دوران را به همراه خواهد داشت همچنین عکاسی از کودک در فضای باز در هر فصل بسیار هیجان انگیز و مورد علاقه بسیاری از والدین عزیز است.

دکورهای عمومی چهار فصل

برخی از دکورهای آتلیه کودک فارغ از زمان و فصل همیشه قابل عکاسی میباشند مانند دکورهای مخصوص نوزادان در آتلیه نوزاد تا انواع دکورهای خلاقانه و جذاب در آتلیه بارداری و کودکان در سنین مختلف.کلام آخر اینکه آتلیه لیماژ با چندین سال سابقه در زمینه عکاسی کودکان می تواند مشاوری حرفه ای برای ثبت لحظه های شیرین فرزندان شما باشد.