اگر روده شما می توانست صحبت کند، این 10 چیز را که باید بدانید به شما می گفت

در پشت پرده، روده ما مسئول ارائه دستور کار به بدن ما می باشد. همانطور که غذاهایی را که می خوریم تجزیه می شود، روده ما آن مواد مغذی را که از عملکرد بدن ما حمایت می کند، جذب می کند؛ از تولید انرژی گرفته تا تعادل هورمونی، سلامت پوست تا سلامت روان و حتی حذف مواد زائد و سمی.
در واقع، حدود 70 درصد از سیستم ایمنی در روده قرار دارد، بنابراین داشتن اطمینان از قرار گرفتن سیستم گوارشی ما در بهترین و بالاترین درجه کارخود، می تواند کلیدی برای رسیدگی به بسیاری از غصه های بدن ما باشد. اما چگونه احساسات روده خود را به راه حل های بهداشتی و سلامت انتقال دهیم؟

روده ما ممکن است یک صدای واقعی نداشته باشد، اما عملکردهای ارتباطی آن درواقع یک نوع رمز است که به ما حالت خود را نشان می دهد. از سکوت کامل تا غرغر گرسنگی و عادات رفتن به دستشویی؛ برای درک آنچه در داخل اتفاق می افتد، باید به داخل رفت.

1- آیا دفع مدفوع شما طبق برنامه است؟

دفع مدفوع طبیعی ممکن است در هر جایی از سه بار در هفته تا سه بار در روز رخ دهد. از آنجا که هر روده ای متفاوت است، یک روده سالم اغلب الگو دارد. از منظر زمان اگر بخواهیم حساب کنیم، معمولا 24 تا 72 ساعت طول می کشد تا غذا از دستگاه گوارش عبور کند. غذا شش تا هفت ساعت بعد از این، به روده بزرگ (کولون) وارد می شود، پس بنابراین رفتن به دستشویی برای دفع مدفوع میتواند بعد از این زمان اتفاق بیفتد.

بنابراین نترسید و خود را مجبور به نشستن بر روی توالت در انتظار دفع نکنید. (که می تواند به هموروئید منجر شود). اگر برنامه دفع شما خاموش یا بی موقع شده باشد، ممکن است یبوست باشد. یبوست معمولا دلایل زیادی دارد؛ از کمبود آب بدن یا کمبود فیبر مواد غذایی گرفته تا مشکلات مربوط به تیروئید، اما بهترین راه این است که ابتدا رژیم غذایی خود را بررسی کنید.

اطمینان حاصل کنید که آب آشامیدنی را به اندازه کافی مصرف می کنید و انواع مختلف میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود قرار می دهید. اگر به طور منظم دفع مدفوع نداشته باشید، می توانید غذای روزانه ای را که از چند هفته قبل به این طرف مصرف کرده اید بررسی کنید. همچنین دفع مدفوع بلندتر از حد معمول نیز به این معنی است که مواد غذایی در بدن شما به مدت طولانی مانده و احتمالا پوسیده است، که یک علت احتمالی برای دفع گازهای بدبو و سایر مشکلات سلامتی است.

2- غذاهای فرآوری شده از مهاجمان به فضای روده شما هستند.

غذاهای فرآوری شده می توانند التهاب را دردستگاه گوارش ما، دقیقا همان جایی که مواد غذایی جذب می شود، ایجاد کنند. روده شما ممکن است چیزی را که شما خورده اید، به عنوان غذای قابل هضم شناسایی نکند و به جای آن، وجود غذاهایی مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا یا مواد
غیرطبیعی را به عنوان “مهاجم” تفسیر کند.
این یک پاسخ التهابی است که در آن بدن ما با این غذاها گویی که این یک عفونت است، به معنای واقعی کلمه مبارزه می کند. مصرف بیشتر غذاهای کامل مانند میوه های کامل، سبزیجات و گوشت فرآوری نشده، می تواند استرس هایی که در بدن شما ایجاد می شود را کاهش دهد.

3- روده شما همیشه طرفدار گلوتن نیست.

شواهدی وجود دارد که گلوتن باعث افزایش نفوذپذیری روده می شود، (همچنین به عنوان “روده تحریک پذیر” اشاره می شود)، حتی اگر شما بیماری سلیاک نداشته باشید. این بدان معنی است که ذراتی مانند مواد غذایی و ضایعات هضم نشده و پاتوژن هایی مانند باکتری می توانند از طریق جدار آسیب دیده روده های شما عبور کنند، وارد جریان خون شده و باعث التهاب و بیماری می شوند.

بهترین روش برای دیدن اینکه آیا گلوتن مقصر است، این است که باید حداقل 4 هفته به طور کامل گلوتن را حذف کنید و ببیند بعد از این مدت آیا روده شما کارکرد طبیعی دارد یا خیر.

مطمئن شوید که برچسب ها و لیست مواد تشکیل دهنده را بخوانید! گندم را می توان در بسیاری از غذاها یافت بدون اینکه از آن آگاه باشید، (به عنوان مثال در یک غذای بسته بندی شده، پرکننده و غیره) از قبیل آدامس جویدنی، سس سالاد، چیپس سیب زمینی، ادویه جات و بسیاری چیزهای دیگر.
تکمیل کردن با آنزیم AN-PEP ممکن است برای افرادی با حساسیت به گلوتن که نیاز به رژیم غذایی طولانی مدت بدون گلوتن دارند، اما می خواهند علائم حساسیت را از مواجه شدن تصادفی با آن، به حداقل برسانند، مفید باشد.

4- روده بدون پری بیوتیک ها تنها و متروک می شود.

اگر شما اخیرا آنتی بیوتیک مصرف کرده اید، باید دوستان جدیدی را دوباره برای کمک به روده خود بسازید. آنتی بیوتیک ها تمام باکتری ها را از بین می برند، از جمله آنهایی که به عنوان پروبیوتیک شناخته شده اند مانند لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم. پروبیوتیک هایی مانند پیاز، سیر، مارچوبه، موز و بنشن، نقش متفاوتی از پروبیوتیک ها ایفا می کنند. آنها فیبرهای رژیمی هستند که باکتری های خوب در روده شما را تغذیه می کنند، به
ریشه دار شدن میکروبیوم شما کمک می کنند و اثرات فلور روده تحریک شده را خنثی می کنند. (قرص های کنترل بارداری نیز ممکن است محیط روده شما را تغییر دهند).

5- با کلم پخته شده در سرکه مرا پر کنید!

همراه با دوستان پری بیوتیک، روده شما نیاز به یک دوز سالم و منظم از سایر پروبیوتیک ها دارد تا سیستم های بدن شما را قوی نگه دارد. غذاهای ترش شده ای مانند کیمچی، کلم پخته شده در سرکه، میسو و تمپه، و نوشیدنی هایی مانند کفیر و کامبوچا، دارای میکروب های زنده ای هستند که به روده شما کمک می کنند تا غذا را تجزیه کرده و سیستم ایمنی بدن شما را بهبود بخشد. اگر شما قبلا غذاهای تخمیر شده مصرف نمی کردید، با یک چهارم فنجان درهر زمان شروع کرده و بتدریج مقدار آن را افزایش دهید. مصرف زیاد و نادرست آن با وعده های غذایی باعث ناراحتی سیستم گوارشی شما می شود.

6- احساس دلتنگی می کنید؟ ممکن است از غذای شما باشد.

هنگامی که هضم شما به خطر می افتد، بدن ما می تواند تولید نوروترانسمیترهایی مانند سروتونین را کاهش دهد. (95 درصد از سروتونین در روده کوچک تولید می شود). سروتونین کم به اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات سلامت روانی نسبت داده می شود. ممکن است این برای هر فردی رخ ندهد، اما تصفیه کردن رژیم غذایی ممکن است موجب خلاصی از ابهام مغزی و ناراحتی و کمبود انرژی شود.

7- خواب در تعطیلات آخر هفته

برای ازقلم انداختن یک وعده غذایی برای یک ساعت خواب اضافه، مخصوصا اگر در طول هفته یک خواب درست نداشته اید، احساس گناه نکنید. محققان هنوز به رابطه روده – خواب نگاه می کنند تا بررسی کنند که آیا بهبود سلامت روده شما بر روی خواب شما تأثیر می گذارد یا خیر، اما قطعا
ارتباطی بین خواب ضعیف و محیط باکتریایی روده شما وجود دارد. خوابیدن به اندازه کافی، کمک می کند تا سطح کورتیزول پایین بیاید و اجازه می دهد تا روده برای مرمت و اصلاح خودش زمانی را دراختیار داشته باشد. بنابراین خود را برای یک دل سیر خواب شبانه سرزنش نکنید، تا صبح روز
بعد سرحال تر و با عملکرد بهتر روده خود بیدار شوید.

اگر روده شما می توانست صحبت کند، این 10 چیز را که باید بدانید به شما می گفت

8- کسی که آهسته و پیوسته می رود، مسابقه را می برد.

اگر شما از کسانی هستید که غذای خود را آهسته می خورید، آهسته نیز بزنید به تخته! صرف کردن زمانی برای جویدن غذا به شما کمک می کند تا فرایند گوارش را خوب شروع کنید. همانطور که با دندان های خود مواد غذایی را به قطعات کوچکتر تقسیم کرده و تولید بزاق را تحریک می کنید،
به بقیه بدن خود نیز علامت می دهید که وقت آن است که سیستم گوارش به کار خود برسد.

9- ذهن خود را آرام نگه دارید تا روده های خود را دوباره تنظیم کنید.

هرچه آرامتر می شوید، قادر می شوید تا بدن خود را بهتر تغذیه کنید؛ البته ما فقط درباره هضم صحبت نمی کنیم. استرس می تواند روده شما را تغییر دهد، آن را از ناراحتی تبدیل به یک پروانه در قفس می کند. تحقیقات نشان می دهد که صرف زمانی برای مدیتیشن می تواند به کاهش علائم
اختلالات روده کمک کند.برای تقویت اضافی ذهنی، یاد بگیرید که کدام پروبیوتیک ویژه برای خلق و خوی شما مناسب است.

10- بی خبری، خوش خبری است

اگر مدتی است که از روده خود چیزی نشنیده اید، به طور مرتب دفع مدفوع دارید، و با هیچ ورم و نفخ و یا درد شکمی برخورد نکرده اید، پس خوب عمل کرده اید. اگر می توانست صحبت کند، از شما برای نگهداری اش درمورد تغذیه و سالم بودن و برای ایجاد یک محیط بدون استرس برای
بدن شما سپاسگزاری می کرد!