یکی از مکمل هایی که می تواند باعث تقویت و رشد بهتر ناخن ها و مو شود امگا 3 است که مصرف آن برای درخشندگی بیشتر مو و رشد سریع ناخن ها بسیار تاثیر گذار می باشد. دریافت کافی امگا ۳ می‌تواند تار‌های موی قوی‌تر و درخشان تری را برایتان به همراه بیاورد. اگر به صورت مرتب ماهی‌هایی مانند سالمون و ماهی تن نمی‌خورید، سعی کنید به صورت روزانه ۵۰۰ میلی گرم امگا ۳ دریافت کنید. این کار را با کمک مکمل‌ها می‌توانید انجام دهید.
به گزارش بلاغ، آیا یک پودر یا یک کپسول می‌تواند باعث باز شدن رنگ، قوی و درخشان شدن تار‌های مو و رشد سریع ناخن‌هایی با استحکام شود؟به نقل از کرمانی مطمئنا محصولات بسیاری بیرون وجود دارد که ادعا می‌کنند می‌توانند چنین کاری را انجام دهند. همچنین افراد معروف و بلاگر‌های زیبایی بسیاری را می‌بینیم که سالم بودن پوست، مو و ناخن خود را مدیون مکمل یا اسموتی کلاژنی می‌دانند که استفاده می‌کنند. اما جدا از این تبلیغات، باید گفت: پشت تاثیر اینگونه محصولات روی پوست، مو و ناخن دلایل علمی زیادی وجود ندارد.

۶ مکمل مهم مو و ناخن

بسیاری از متخصصان پوست و مو برای افراد سالم مکمل‌های خوراکی تجویز نمی‌کنند. اما آیا این بدان معنا است که خرید بیشتر مکمل‌ها دور ریختن پول است؟ و یا آیا برخی از آن‌ها مزایایی دارند؟ در ادامه می‌خواهیم آنچه باید درباره مکمل‌های معروفی مانند کراتین، بیوتین و ملاژن بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

۱- بیوتین

با نام ویتامین B۷ نیز شناخته می‌شود، بیوتین نقش مهمی در سوخت و ساز پروتئین در بدن ایفا می‌کند که برای ساخت سلول‌های سالم پوست، مو و ناخن نیاز است. افرادی که به شدت کمبود بیوتین دارند، نهایتا دچار ریزش مو، اگزما و شکنندگی ناخن می‌شوند. اینجا استفاده از مکمل می‌تواند مشکل را حل کند.

اما اگر ۳۰ میکرو گرم دوز مورد نیاز روزانه بیوتین را دریافت می‌کنید، مصرف اضافی بیوتین نمی‌تواند زیبایی تان را تقویت کند. تا زمانی که از یک برنامه غذایی سالم و متعادل استفاده کنید، مقدار مورد نیاز بیوتین خود را دریافت خواهید کرد. این ماده مغذی در تخم مرغ، سالمون، همبرگر، دانه‌های آفتاب گردان، سیب زمینی شیرین، بادام، بروکلی و اسفناج یافت می‌شود.

۲- ویتامین‌های بارداری

خانم‌های باردار معمولا مو‌های ضخیم و درخشان دارند که سریع هم رشد می‌کنند. اما بر خلاف باور عامه، دلیلش این نیست که از ویتامین‌های دوره بارداری استفاده می‌کنند. این بیشتر به خاطر هورمون‌های دوره بارداری است نه ویتامین ها. در واقع هیچ گونه مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ویتامین‌های دوره بارداری به رشد مو کمک کنند؛ بنابراین فقط در صورتی که باردار بودید از چنین مکملی استفاده کنید.

۳- کراتین

کراتین یک پروتئین ساختاری است که لایه بیرونی پوست، مو و ناخن را تشکیل می‌دهد. بدنمان مقدار زیادی از آن را خود می‌سازد، اما برخی ادعا می‌کنند مصرف مکمل کراتین به قوی‌تر و درخشان شدن مو‌ها کمک می‌کند.

در این مورد نیز هیچ مدرک علمی وجود ندارد. در واقع کراتین نسبت به اسید‌های هضم کننده معده بسیار مقاوم است، بنابراین مصرف مکمل بیشتر از فایده، برایتان ضرر دارد. گربه‌هایی که مرتب با زبان روی مو‌های خود می‌کشند، توپ‌هایی از جنس مو را به روده خود منتقل می‌کنند که به دلیل ناتوانی در هضم آن ها، نهایتا مجبور به بالا آوردن می‌شوند. شما که نمی‌خواهید چنین اتفاقی برایتان رخ بدهد؟!

۴- کلاژن

کلاژن نیز مانند کراتین، یک پروتئین ساختاری است که به پوست نرمی و ظاهر فربهش را می‌دهد. وقتی با بالا رفتن سن، تولید این پروتئین کم می‌شود چین و چروک‌ها خود را نشان می‌دهند؛ بنابراین آیا این مکمل می‌تواند عصاره جوانی باشد؟ تحقیقات نشان داده خانم‌هایی که به مدت ۶۰ روز، روزانه سه قاشق از محصولی حاوی کلاژن استفاده کرده اند پوستشان کمتر خشک شده و چین و چروک برداشته است.

اما این راه حل قطعی نیست. در روده، کلاژن (که به واسطه غذا یا مکمل دریافت کرده اید) به آمینو اسید‌ها تبدیل می‌شود. اینکه چگونه آمینو اسید‌ها استفاده شوند، به تصمیم بدنتان بستگی دارد. ممکن است به پروتئین تبدیل شود تا به رگ‌های خونی کمک کند، کبد را ترمیم و یا ذهن را تحریک کند. آمینو اسید‌ها ضرورتا تبدیل به کلاژن نمی‌شوند. شاید کلاژن ضد پیری باشد، اما تضمینی وجود ندارد.

۵– ویتامین C

ویتامین C نوعی آنتی اکسیدان است. ویتامین C. نشان داده که می‌تواند به صورت بالقوه با تقویت تولید کلاژن، پیشگیری از کاهش کلاژن و مقابله با تشکیل ملانین، به جلوگیری از پیری و رشد سلول‌های سرطان پوست کمک کند.

مشکل کجاست؟ حتی در دوز بالا تنها مقدار اندکی از ویتامین C. که دریافت کردید، به پوستتان راه پیدا می‌کند. محصولات موضعی حاوی ویتامین C. تاثیر بیشتری دارند. به همین دلیل مصرف مکمل ویتامین C. مگر در صورت کمبود شدید آن توصیه نمی‌شود.

۶– امگا ۳

این هم مکملی که می‌تواند برایتان مزایایی داشته باشد. این اسید چرب‌های ضروری، مواد مغذی مورد نیاز برای داشتن پوست، مو و ناخنی سالم را در خود دارند.

غشا سلولی پوستی ما از یک لایه حاصل از کلسترول تشکیل شده و به امگا ۳ برای تثبیتش نیاز دارد. امگا ۳ به همین روش، مو‌ها را نیز بهبود می‌بخشد.

به عبارت دیگر دریافت کافی امگا ۳ می‌تواند تار‌های موی قوی‌تر و درخشان تری را برایتان به همراه بیاورد. اگر به صورت مرتب ماهی‌هایی مانند سالمون و ماهی تن نمی‌خورید، سعی کنید به صورت روزانه ۵۰۰ میلی گرم امگا ۳ دریافت کنید. این کار را با کمک مکمل‌ها می‌توانید انجام دهید.

منبع/بلاغ نیوز