مصرف خودسرانه دارو معضل بزرگ این روز ها!

مصرف خودسرانه دارو ها را می توان به عنوان یکی از مهم ترین عواملی که باعث ایجاد مقاومت دارویی عوامل بیماری زا در مقابل دارو ها می شود نام برد. امروزه هر فرد یک پزشک به شمار می آید و به تشخیص خود تصمیم می گیرد که چه دارویی برای سلامت وی مفید و چه دارویی مضر است. در ادامه قصد داری تا به بررسی این موضوع بپردازیم. با دکتر سلام همراه باشید.

رئیس دانشگاه علوم پزش کی قم گفت: نباید اجازه دهیم که برخی باورهای غلط در مصرف هر گونه دارویی به خانه‌ ها ورود کند و باید مصرف هر نوع دارویی زیر نظر پزشک باشد.

ابوالفضل ایرانی خواه در سومین جشنواره مصرف منطقی دارو گفت: نعمت سلامت یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌هایی است که خداوند به ما اعطا کرده و باید همواره از آن مراقبت کنیم.

وی بیان داشت: نباید اجازه دهیم که برخی باورهای غلط در مصرف هر گونه دارویی به خانه‌ها ورود کند و باید مصرف هر نوع دارویی زیر نظر پزشک باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به مشکلات خوددرمانی گفت: کشور ما از نظر مهارت‌های پزشکی در مقایسه با دیگر کشورها وضعیت مطلوبی دارد اما متاسفانه در زمینه خودمراقبتی دچار مشکل هستیم که باید با فرهنگ سازی برطرف شود.

ایرانی خواه گفت: متاسفانه در برخی از موارد شاهد هستیم که بیمار و به ویژه والدین از پزشک می‌خواهد که فلان دارو را تجویز کند که این مناسب نیست و نباید این فرهنگ غلط رواج یابد.

وی به نقش آموزش و پرورش در فرهنگ سازی اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش در دوره‌هایی که برگزار می‌کند ابتدا اجازه ندهد که افرادی غیر متخصص ورود کنند و از سوی دیگر انتظار می‌رود در راستای فرهنگسازی مصرف منطقی دارو بکوشد.

 

منبع: فارس