شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باش که در زمان هایی شکم صدا غرغر کند و صدا دهد،اما این صداها شاید به دلیل بیماری خاص در بدن و یا حساسیت ناشی از غذای مصرفی شما باشد.
صدای غرغر شکم صداهای ساخته شده در داخل روده کوچک و بزرگ است. این صداها معمولا در طول هضم غذا شنیده می شوند. صدای داخل شکم، شبیه صداهای توخالی و یا صدایی چیزی است که در داخل آب در حال حرکت است. در حالی که صداهای روده اغلب یک اتفاق عادی و مکرر است، اما صداهای غیر منتظره یا صدای بلند ممکن است یک بیماری زمینه ای در دستگاه گوارش را نشان دهد.

 صدای غرغر شکم صداهای ساخته شده در داخل روده کوچک و بزرگ است. این صداها معمولا در طول هضم غذا شنیده می شوند. صدای داخل شکم، شبیه صداهای توخالی و یا صدایی چیزی است که در داخل آب در حال حرکت است. در حالی که صداهای روده اغلب یک اتفاق عادی و مکرر است، اما صداهای غیر منتظره یا صدای بلند ممکن است یک بیماری زمینه ای در دستگاه گوارش را نشان دهد.

علائم خطرناک همراه با صدای غرغر شکم

غرغر شکم به تنهایی معمولا دلیلی برای نگرانی ندارد. با این حال، حضور سایر علائم که همراه با این صدا است، ممکن است دلیل بر وجود یک بیماری زمینه ای باشد. این علائم عبارتند از:

گاز فراوان معده
حالت تهوع
استفراغ
اسهال
یبوست
مدفوع خونی
سوزش سر دل که به درمان ها پاسخ نمی دهد
کاهش وزن ناخواسته و ناگهانی
احساس سیری

اگر شما تجربه هر یک از این علائم را همراه غرغر و درد شکم داشتید، به پزشک مراجعه کنید. مراقبت های پزشکی فوری می تواند به اجتناب از عوارض بالقوه جدی، کمک کنند.

علت صدای غرغر شکم

اگر صدای غرغر شکم را می شنوید، به احتمال زیاد به حرکت غذا و هوا در روده تان مرتبط است. هنگامی که مواد غذایی در روده حرکت می کنند ممکن است صدا تولید کنند. دیواره های دستگاه گوارش عمدتا از عضلات ساخته شده است. هنگامی که شما چیزی می خورید، دیواره های اندام های دستگاه گوارشی، ترکیبی از انقباضات و فشار را برای هضم غذا به کار می برد. این فرآیند به نام حرکات حلقوی شناخته می شود. به طور کلی این حرکت است که مسئول صدای غرش شکم شما پس از خوردن است. این صدا ممکن است چند ساعت بعد از خوردن غذا و حتی در شب، زمانی که در حال خواب هستید رخ دهد.

گرسنگی هم می تواند صدای غرغر شکم را ایجاد کند. با توجه به مقاله منتشر شده در Endocrinology and Metabolism Clinics of North America، زمانی که شما گرسنه هستید، مواد شبه هورمونی میل به غذا در مغز فعال شده و سپس این هورمون ها به صورت سیگنال به روده و معده فرستاده می شود. در نتیجه، عضلات در اثر قرار گرفتن در معرض این هورمون ها ، صدا تولید می کنند.

بسیاری از صداهای تولید شده در معده و روده به دلیل هضم طبیعی است. ولی غرغر شکم با علائم همراه ممکن است به علت وجود یک بیماری زمینه ای جدی تر و یا استفاده از داروهای خاص باشد. صدای بیش از حد از دستگاه گوارش ممکن است به یکی از بیماری های زیر مرتبط باشد:

زخم

یک عفونت که باعث مشکلاتی در اعصاب روده شده
فتق که زمانی رخ می دهد که بخشی از یک عضو بدن به دلیل ماهیچه های ضعیف اطرافش، از منطقه خود بیرون می زند.
وجود لخته خون
کاهش پتاسیم خون و یا هیپوکالمی
یک تومور
انسداد روده

علل دیگر صداهای زیاد روده عبارتند از:

حساسیت غذایی
عفونت هایی که منجر به التهاب یا اسهال می شوند
استفاده از ملین ها
خونریزی در دستگاه گوارش
بیماری التهابی روده، به خصوص بیماری کرون
مصرف برخی از داروها، مانند کدئین
بیهوشی عمومی
جراحی شکم
قرار گرفتن در معرض اشعه
آسیب به روده

آزمایشاتی که برای غرغر شکم لازم است

اگر غرغر شکم با سایر علائم رخ دهد، دکتر ممکن است چندین آزمایش را برای تشخیص علت زمینه ای تجویز کند. دکتر شما همچنین ممکن است از ابزاری مانند مرور سابقه پزشکی شما، پرسیدن چند سوال در مورد فراوانی و شدت علائم و گوشی طبی برای گوش دادن به هر گونه صدای غیر طبیعی روده، استفاده کند. انسداد روده معمولا صدای بسیار بلندی تولید می کند. این صداها اغلب می تواند بدون استفاده از گوشی پزشکی شنیده شود.

آزمایشاتی که برای تشخیص علت غرغر شکم تجویز می شوند عبارتند از:

سی تی اسکن برای گرفتن تصاویر اشعه ایکس از ناحیه شکم.
اندوسکوپی که با استفاده از یک دوربین متصل به یک لوله کوچک انعطاف پذیر به ضبط تصاویر در داخل شکم می پردازد.
آزمایش خون برای رد کردن احتمال عفونت و یا آسیب به ارگان های دیگر بدن

درمان غرغر شکم

درمان به علت علائم شما بستگی دارد. صداهای عادی روده نیازی به درمان ندارد. اما اگر صداهای تولید شده در دستگاه گوارشتان باعث خجالتتان است مصرف غذاهایی که ممکن است نفخ و گاز بدنتان را بیشتر کند را محدود کنید. این غذاها عبارتند از:

میوه ها
لوبیا
شیرین کننده های مصنوعی
نوشیدنی های گازدار
غلات کامل

اگر شما دچار عدم تحمل لاکتوز هستید از خوردن لبنیات با لاکتوز خودداری کنید. همچنین خوردن سریع غذا، نوشیدن مایعات با نی و خوردن آدامس باعث می شود مقدار بیشتری هوا ببلعید. پس این موارد را نیز به حداقل برسانید. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مصرف پروبیوتیک ها می توانند صداهای روده را بیشتر کند. این را هم در نظر داشته باشید که به دلیل آنکه این صداها در بدن شما اتفاق می افتد، ممکن است بسیاری از آنها تنها توسط شما شنیده شوند و افراد دیگر آن را نشنوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر نشانه های اورژانسی، مانند خونریزی، آسیب روده یا انسداد شدید داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید. در بیمارستان ممکن است از طریق دهان یا بینی شما لوله ای را به معده یا روده بفرستند و آن ها را شستشو داده و خالی کنند. در این حالت توصیه می شود مدتی چیزی نخورید و ننوشید تا عضلات روده استراحت کنند.

برخی افراد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. برای مثال، اگر روده به طور کامل مسدود شده باشد، به جراحی برای حذف انسداد و بخشی از روده که آسیب دیده است، نیاز می باشد.

داروهایی نیز برای بیماری های خاص دستگاه گوارش مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو در دسترس هستند. اگر دکتر تشخیص داد که شما به یکی از این بیماری ها مبتلا هستید و غرغر شکم و روده بر اثر آن هاست، این داروها را تجویز می کند.

در موارد نادر، در صورت عدم درمان غرغر شکم که با علائم همراه است، عوارض خاصی پیش می آید که می تواند مرگبار باشد. به عنوان مثال انسداد روده، می تواند خطرناک باشد. در این بیماری اگر جریان خون به روده قطع شود، در دیواره رود بافت مرده ایجاد شده و به عفونت در حفره شکمی منجر می شود. این موضوع می تواند کشنده باشد. سایر شرایط و بیماری ها مانند تومورها و یا بیماری کرون ممکن است درمان و کنترل طولانی مدت نیاز داشته باشند.

منبع/تی نیوز