diabetes

معالجه  دیابت انواع زیادی دارد که داروهای سنتی، معالجات جایگزین و شیوه های طبیعی از آن جمله هستند. معالجات جایگزین، شامل رعایت نظم در هر چیزی ازنحوه غذا خوردن گرفته تا  فعالیت

ورزشی  و شرایط فکری و تغییرات شیوه زندگی می‌شود. مثال‌هایی ازمعالجات جایگزین عبارتند از طب سوزنی، روان‌درمانی، ماساژ درمانی، یوگا، هیپنوتیزم، پس‌خوراند زیستی (بیوفیدبک)، عطردرمانی، تمرینات ورزشی آرامبخش، درمان‌های گیاهی و بسیاری دیگر. درمان‌های تکمیلی معمولاً همراه با داروهای رایج استفاده می‌شوند، در حالیکه درمان‌های جایگزین به جای داروهای معمول استفاده می‌شوند. بعضی از افراد مبتلا به دیابت از درمان‌های تکمیلی یا جایگزین استفاده می‌کنند. گرچه بعضی از این درمان‌ها مؤثر هستند اما ممکن است بعضی از آنها بی‌اثر یا حتی مضر باشند. بیمارانی که از درمان‌های تکمیلی یا جایگزین استفاده می‌کنند باید با پزشک در این مورد مشورت کنند تا بدانند که چه کاری درست است.

درمان‌های جایگزین برای دیابت کدامند؟

طب سوزنی : در این روش سوزن‌های بسیار نازکی در نقاط مشخصی از بدن فرو برده می‌شود. بعضی از دانشمندان بر این باورند که طب سوزنی سبب آزادسازی مسکن‌های طبیعی در بدن می‌شود. طب سوزنی کارآمدی خود را در کاهش دردهای مزمن نشان داده است. گاهی طب سوزنی برای افراد مبتلا به نوروپاتی (آسیب عصبی دردناک در اثر دیابت) استفاده می‌شود.

پس‌خوراند زیستی (بیوفیدبک) : تکنیکی است که به شخص کمک می‌کند تا با پاسخ‌های بدنش به درد بیشترآشنا و آگاه شود. این درمان جایگزین بر تکنیک‌های آرام‌بخشی و کاهش استرس تاکید دارد.

تصویرسازی ذهنی : یک روش آرام‌بخش است که در آن شخص به تصاویر آرام بخش مانند امواج دریا فکر می‌کند. علاوه بر این شخص باید تصاویری شامل کنترل و درمان یک بیماری مزمن مانند دیابت را تصور کند. کسانی که از این روش استفاده کرده‌اند می‌گویند که این روش سبب بهبود نشانه‌های بیماری شده است.

درمان با مکمل‌های غذایی طبیعی برای دیابت کدامند؟

کُروم : فواید اضافه کردن کروم به رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت، سالها مورد بحث و تحقیق بوده است. بعضی از مطالعات حاکی از این هستند که مکمل‌های کروم در کنترل بیماری دیابت مؤثر است. کُروم در بدن برای ساخت عامل تحمل کلوگز ضروری است. البته به دلیل اطلاعات ناکافی در مورد استفاده از مکمل کروم در درمان دیابت، استفاده از این مکمل توصیه نمی‌شود.

جینسنگ : چند نوع گیاه به عنوان جینسنگ شناخته می‌شوند، اما بیشتر مطالعات مربوط به دیابت بر روی جینسنگ آمریکایی صورت گرفته است. این مطالعات نشان می‌دهند که جینسنگ در کاهش قند خون مؤثر است. ولی مطالعات بیشتر و بلندمدت لازم است تا استفاده از آن توصیه شود. تحقیقات نشان می‌دهندکه میزان ترکیب کاهش‌دهنده‌ی قند خون در انواع جینسنگ متغیر است.

منیزیوم : مطالعات نشان می‌دهند که کمبود منیزیوم ممکن است کنترل قندخون در دیابت نوع 2 را دشوار سازد. دانشمندان می‌گویند که کمبود منیزیوم باعث اختلال در ترشح انسولین از پانکراس و افزایش مقاومت به انسولین در بافت‌های بدن می‌شود. شواهد و مدارک نشان می‌دهند که کمبود منیزیوم ممکن است در عوارض دیابت نقش داشته باشد. یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد افرادی که رژیم غذایی سرشار از منیزیوم دارند (رژیم غذایی شامل انواع حبوبات، غلات کامل، دانه‌های گیاه، سبزیجات تازه) کمتر به دیابت نوع 2 مبتلا می‌شوند.

وِنِدیوم : وندیوم ترکیبی است که به میزان کم در گیاهان و جانواران یافت می‌شود. مطالعات جدید نشان می‌دهد که وندیوم در موازنه‌ی سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 مؤثر است. تحقیقات نشان می‌دهند، با استفاده وندیوم برای افراد مبتلا به دیابت، حساسیت به انسولین در آنها افزایش و نیاز به استفاده از انسولین کاهش می‌یابد.

کوآنزیمQ10 : ماده‌ای شبیه به ویتامین است. کوآنزیم به سلول‌ها در آزاد کردن انرژی کمک می‌کند و مانند آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند. گوشت و غذاهای دریایی شامل مقداری کمی از این ماده هستند. مکمل‌های آن به شکل کپسول در بازار موجود است. البته برای تأثیر کوآنزیم به عنوان یک درمان تکمیلی یا جایگزین برای دیابت، شواهد کافی وجود ندارد. تا کنون در مورد کوآنزیم اثر کنترل بر قند خون دیده نشده است.

گیاهان خوراکی برای درمان دیابت کدامند؟

گیاهان خوراکی زیر گاهی برای درمان دیابت نوع 2 بکار می‌روند:

گندم سیاه، کلم بروکلی، دارچین، میخک، قهوه، بامیه، انواع نخود، زیره.

بیشتر این گیاهان شامل فیبر فراوان، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که در سلامتی افراد مبتلا به دیابت نقش مهمی دارند. بعضی از مطالعات جدید نشان می‌دهند که چند گیاه خاص (دارچین، میخک و قهوه) ضدالتهاب هستند و همچنین به ترشح انسولین کمک می‌کنند. علاوه بر این عصاره‌ی دارچین، متابولیسم قند را در خون افزایش می‌دهد و سبب ترشح انسولین بیشتر در بدن می‌شود، و بر متابولیسم کلسترول نیز اثر دارد. قهوه و میخک نیز اثرات مشابهی دارند. اگر مبتلا به دیابت هستید و می‌خواهید از گیاهان برای درمان دیابت استفاده کنید، بهتر است پیش از آن، با پزشک خود مشورت کنید.

منبع-http://fa.parsiteb.com