با گسترش فناوری ها نوین عمل های زیبای به منظور حجم دادن و زیباتر کردن قسمت های مختلف بدن مرسوم شده است اما شاید برای شما جالب باشد که در خصوص خواص شگفت انگیز روغن خراطین بیشتر بدانید.
روغن خراطین که در طب سنتی برخی به آن روغن کِرم سرخ هم می‌گویند، از نوعی کِرم به نام «ایزینیا فتیدا» استخراج می‌شود. پرورش این کِرم برای روغن‌کشی یا سایر مصارف داروسازی، بهداشتی یا استفاده برای غذای ماهی و دام، بسیار ساده است.

مردم‌نيوز: این روزها که خیلی از افراد به دنبال پیدا کردن راه‌های مختلفی برای رفع مشکلات ظاهری خود و برجسته‌سازی برخی اندام‌ها مانند گونه‌ها، لب‌ها، سینه یا باسن هستند، علاوه بر روش‌های متفاوت جراحی که از سوی جراحان پلاستیک یا متخصصان پوست پیشنهاد می‌شوند، روش‌های سنتی هم پا پس نکشیده‌اند و سعی دارند راهی برای خودشان در بین درمان‌های مدرن باز کنند.
یکی از این روش‌های سنتی که در طول ماه‌های اخیر سر و صدای زیادی هم به پا کرده است، استفاده از روغن خراطین برای افزایش بافت عضلات است. اگر اهل استفاده از محصولات عطاری‌ها باشید، حتما تاکنون با آگهی‌های مختلف و ریز و درشتی درباره تاثیر استفاده از روغن خراطین برای رفع لاغری‌های موضعی مواجه شده‌اید. فروشندگان این محصولات، مدعی هستند که با استفاده از چنین روغنی می‌توان به سادگی کار حجم‌دهی به عضلات را انجام داد. به همین دلیل هم گفتگویی با دکتر محمد فصیحی دستجردی، متخصص عفونی و طب سنتی انجام دادیم تا درباره دست و غلط ادعاهای مختلف درباره روغن خراطین بیشتر بدانیم.

آیا روغن خراطین، آنقدری که ادعا می‌کنند در حجم‌دهی به عضلات موثر است؟
ببینید! ما منکر خاصیت حجم‌دهی و رشد بافت عضلات با استفاده از روغن خراطین نمی‌شویم اما این را هم می‌گوییم که مصرف این روغن و افزایش حجم عضلات ناشی از آن، واقعا به اندازه‌ای که ادعا می‌شود نیست. درواقع احساس می‌کنیم که قدری درباره خواص این روغن، اغراق شده است و این همه معجزه‌ای که مردم توقع دارند براساس ادعای تبلیغات، توسط روغن خراطین رخ دهد، عملی نیست.

اصلا قدرت اثر روغن خراطین به چه صورت است و چرا همین مقدار محدود از افزایش حجم عضلات با مصرف آن ایجاد می‌شود؟
در طبیعت، هر چیزی دارای مزاج خاصی است. روغن خراطین هم مانند سایر مواد، مزاج مخصوص به خود که همان گرم و تر باشد را دارد. از نظر طب سنتی، تمام مواد دارای مزاج تر (چه گرم و تر و چه سرد و تر)، خاصیت چاق‌کنندگی دارند. مثال ساده‌تر اینکه اگر ما بخواهیم فرد لاغری را براساس آموزه‌های طب سنتی چاق کنیم، مصرف خوراکی‌هایی با طبع مرطوب مانند عسل، انجیر، شیره انگور یا حتی کاسنی را به او پیشنهاد می‌دهیم تا رطوبت موجود در این مواد، به افزایش وزن او کمک کند. روغن خراطین هم دقیقا به دلیل همین مرطوب بودن مزاجش می‌تواند تا حد محدودی منجر به افزایش حجم در قسمت‌های مختلف بدن شود.

نحوه استفاده از این روغن به منظور حجم‌دهی در بدن به چه صورت است؟
روغن خراطین، محصولی برای استفاده موضعی است و نه خوراکی. نحوه استفاده از آن هم به این صورت است که ابتدا باید محدوده مورد نظر را با یک دستمال کمی زبر، مقداری ماساژ دهید تا خون‌رسانی به بافت عضلات آن قسمت از بدن بیشتر شود. سپس مقدار محدودی از روغن خراطین را روی آن بخش از بدن ماساژ دهید تا جذب مناسبی صورت گیرد. اگر قرار است از این روغن برای افزایش حجم بافت سینه استفاده کنید، بهتر است قبل از مصرف زیر نظر متخصص طب سنتی در آن قسمت از بدن بادکش انجام دهید تا با افزایش خونرسانی، بهترین نتیجه را بگیرید. البته بازهم تاکید می کنم که نباید توقع معجزه از این روغن داشته باشید.

نتیجه با یک بار مصرف حاصل می‌شود؟
به هیچ عنوان. برای رسیدن به هدف، باید حداقل ۴۰ روز از شروع مصرف روغن خراطین بگذرد تا نشانه‌هایی از رشد بافت را مشاهده کنید. حدود ۳ تا ۶ ماه هم طول می‌کشد که اثر استفاده از این روغن تکمیل شود.

آیا اثر استفاده از این روغن موقتی است؟
خیر. همان اثر محدودی هم که روغن خراطین بر رشد عضلات مورد نظر دارد، دائمی خواهد بود زیرا ما با رشد بافت مواجه هستیم و از بین رفتن اثر این رشد به چاق و لاغر شدن عمومی خود فرد بستگی دارد.

به نظر شما هر فردی می‌تواند بدون دغدغه از این روغن برای حجم دادن به گونه‌ها، لب‌ها، باسن یا سینه استفاده کند یا ممکن است عوارضی در اثر مصرف این محصول برای ما ایجاد شود؟
استفاده خودسرانه، بیجا و بی‌رویه از هیچ محصولی به هیچ عنوان و به هیچ فردی توصیه نمی‌شود. اگر فردی بدون اینکه نیاز به افزایش حجم در قسمتی از بافت بدن خود داشته باشد، اقدام به مصرف روغن خراطین کند، ممکن است از آن طرف بام بیفتد و دچار چاقی‌های موضعی شود. از طرف دیگر، ممکن است برخی از افراد، به خصوص آنهایی که خودشان طبع گرمی دارند، با استفاده از این روغن دچار جوش یا التهاب‌های پوستی شوند. عارضه دیگر برای افرادی با پوست‌های حساس، حساسیت دادن به این روغن است که در صورت بروز هرگونه واکنش پوستی، باید مصرف روغن را بلافاصله قطع کرد. در نهایت، عارضه‌ای که نباید از کنار آن گذشت، ایجاد نافرمی در بافت عضلات است. مثلا ممکن است گونه راست شما به اندازه گونه چپ‌تان به این روغن جواب ندهد و با استفاده از آن، دچار عدم تقاون در صورت‌تان شوید. به دلیل تمام این موارد ذکرشده، ما نمی‌توانیم مصرف روغن خراطین را به صورت خودسرانه به همه افرا پیشنهاد کنیم.

منبع/مردم نیوز