با نزدیک شدن به چهارشنبه سوری و مراسم های این شب که باعث آسیب و سانحه می شود،رییس اورژانس در خصوص حوادث و خسارت های احتمالی این شب به نوجوانان و جوانان هشدار داد.افراد بین سنین ۶ تا ۱۸ سال قربانیان چهارشنبه سوری امسال/توصیه‌های اورژانسی برای چهارشنبه آخر سال
کولیوند گفت: ۷۹ درصد مصدومان چهارشنبه سوری امسال بین ۶ تا ۱۸ سال سن دارند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس کشور در برنامه نبض شبکه خبر اظهار کرد: در مراسم چهارشنبه سوری سال گذشته دو هزار نفر مصدوم و پنج نفر فوت و ۲۰ نفر معلول شدند، در حدود ۴۵ درصد از بازو، ۲۹ درصد از چشم، ۱۹ درصد چانه و ۹ درصد از ناحیه اندام تحتانی دچار مصدوم شدند.

وی بیان کرد: آقایان ۴ برابر بیشتر از خانم‌ها دچار آسیب شدند و شایع‌ترین آسیب‌ها شامل پارگی‌ها و بریدگی‌ها است، حدود ۹۱ در صد از مصدومان در شهر‌ها و خیابان‌ها و ۳۵ درصد از مصدومان از میان دانش اموزان بودند و بیشترین مواد محترقه نیز ترقه است و طبق آمار ۵۶ درصد این مواد از دست‌فروشان تهیه می‌شود.

کولیوند افزود: ۲۳ درصد از مصدومان بستری و بقیه مرخص شدند و بیشترین آسیب را درشب چهارشنبه آخر سال داشتیم.

وی درباره آمار مصدومان چهارشنبه سوری امسال از ابتدای اسفند تاکنون گفت: آمار امسال تاکنون کم‌تر از سال گذشته است، اما ۷۱ درصد مصدومان بین سن ۶ تا ۱۸ سال دارند و حدود ۸۱ درصد از مواد محترقه مثل ترقه استفاده کرده اند و ۱۹ درصد بستری شدند و ۶۷ درصد نیز ترخیص شدند.

سرپرست اورژانس کشور ادامه داد: ما نشاط نوجوانان را رد نمی‌کنیم، ولی نباید این کار منجر به بروز صدمات جبران ناپذیری شود و دستگاه‌های مختلف مثل وزارت کشور و دانشگاه‌ها و مردم عزیز باید ما را در این کار کمک کنند و اگر مصدومیتی ایجاد شد سریعا با اورژانس تماس بگیرند، زیرا درمان در ساعت‌های اولیه بسیار موثرتر است.

کولیوند ادامه داد: اورژانس یک برنامه برای شناخت مخاطرات تولید تدوین کرده است که بر روی گوشی‌های موبایل نیز کارایی دارد و برای چهارشنبه اخر سال نیز برنامه‌های اموزشی از طریق مساجاد مدارس و حتی مترو و سرا‌های محله در نظر گرفتیم تا سطح اگاهی‌ها افزایش پیدا کند.

سرپرست اورژانس کشور ادامه داد: نقش والدین و رسانه ملی در کاهش آسیب‌ها به دلیل اعتماد مردم بسیار مهم است و ما استقرار‌ها را در این شب افزایش می‌دهیم.

وی اشاره کرد: ما ۲۰۰ دستگاه موتور سیکلت را به تهران اضافه کردیم و این موتورلانس‌ها همه امکانات را دارند و با گرفتن نوار قلب متخصص قلب در مرکز به نیرو‌های ما کمک و مشاوره می‌دهد.

کولیوند ادامه داد: تزریق تعدادی آمبولانس و ایجاد اورژانس هوایی موجب تقویت ناوگان ما شده است به طوری که در زلزله کرمانشاه این امکانات کمک بزدگی کرد و من امیدوارم با خرید هلی کوپتر دید در شب وضع اورژانس هوایی بهتر شود.

سرپرست اورژانس کشور برای کاهش آسیب‌ها در چهارشنبه آخر سال توصیه کرد: زنان باردار و بیماران قلبی مزمن از رفت و آمد غبر ضروری در این شهر جلوگیری کنند به طوری که امسال ۲ نفر به این صورت مصدوم و یک نفر فوت کرد.

وی یاد آور شد: والدین محترم فرزند خود را در شب چهارشنبه آخر سال رها نکنند و در کنارشان باشند و اگر اتفاقی افتاد با سامانه تلفنی اورژانس تماس بگیرند.

منبع/باشگاه خبرنگاران