لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی

تعداد مقالات : 3 مقاله

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی

لمینیت سرامیکی

لمینت هایی سرامیکی دندان در واقع  لایه ای  همرنگ دندان ها می باشد ، که برای اصلاح رنگ و یا اصلاح طرح دندان ها در حوزه دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده قرار  می گیرد.

دکتر مرضیه مظفری خاطر نشان کرد، امروزه این شیوه درمان زیبایی یکی از شایع ترین درمان های ترمیم زیبایی دندانپزشکی به شمار می رود.

لمینت سرامیکی یک لایه نازک سرامیکی از جنس چینی یا پرسلن و  به قطر ۰٫۵ میلی متر است که حدودا ضخامتی معادل با دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ را دارد و  توسط باندهای رزینی ، ماده ای که باعث چسباندن مواد کامپوزیتی به دندان می شود، روی دندان چسبانده می شود .

به طور معمول افرادی که به دلایلی نظیر وجود سایش یا ضربه و یا بد رنگ بودن دندان ها از دندان ها و لبخند خود راضی نیستند  و می خواهند در زمان کوتاه به نتایج خوبی در مورد زیبایی دندان های خود برسند ، از طرفداران انجام لمینت هستند .

لمینیت سرامیکی
لمینیت سرامیکی

 لمینت ها به طور کلی چند نوع دارند و چه تفاوتی میان انواع مختلف آن ها وجود دارد؟

لمینت های مورداستفاده در دندانپزشکی زیبایی دو نوع است:

– لمینت سرامیکی

– لمینت کامپوزیتی

در نوع سرامیکی  نسبت به کامپوزیتی دندان تراش بیشتری  داده می شود و در این روش دندان ها پس از تراش داده شدن توسط دندانپزشک ، قالب گیری می شود و در لابراتور کامپوزیت ساخته شده و در مطب روی دندان باند شوند.

ولی  در اغلب موارد لمینت کامپوزیتی مستقیمأ با کامپوزیت در مطب ساخته می شود.

آیا  درمان جایگزینی برای  لمینت های دندانی در دندانپزشکی زیبایی وجود دارد؟

بله درمان های جایگزینی وجود دارد و انجام آن کاملا وابسته به شرایط وآناتومی فک و دندان و دهان فرد دارد.

ارتودنسی روش جایگزین مناسبی برای لمینت است در مواقعی که دندان ها شکل و موقعیت مناسبی ندارند میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

همین طور در مواقعی که دندان ها شکل و موقعیت مناسبی دارند و فقط رنگ مناسب ندارند و بد رنگ شده اند از بلیچینگ یا سفید کردن دندان می توان استفاده کرد.

تفاوت عمده میان لمینت های سرامیکی و لمینت های کامپوزیتی در چه مواردی می باشد؟

طول عمر و استحکام لمینت های سرامیکی بیشتر است و مراحل و زمان ساخت آن ها نسبت به لمینت های کامپوزیتی ، طولانی تر و هزینه آن ها نیز بیشتر است.

در عوض، لمینت کامپوزیتی هزینه ساخت و انجام  کمتری دارند و زمان کمتری صرف ساخت آن می شود و طول عمر کمتری دارند و زودتر از ونیر های سرامیکی به ترمیم یا تعویض نیاز پیدا می کند.

فرم لمینت های سرامیکی دندانی چگونه و بر چه اساسی تعیین می شوند؟

مهم ترین  عواملی که در  تعیین فرم لمینت های دندانی مهم هستند شامل: فرم صورت فرد، ارتفاع دندان ها، فاصله میان فک ها در حالت استراحت، فرم قوس فک، فرم لب ها در حالت لبخند و استراحت و  آناتومی کل دهان و دندان می باشد.

همچنین نکته مهمی که در رابطه با افرادی که از لمینت های سرامیکی استفاده می کنند. وجود دارد ،این است که  رعایت بهداشت دهان مثل مسواک زدن، نخ دندان و استفاده از دهان شویه  و تصحیح عادات غذایی، برای افرادی که لمینت سرامیکی انجام می دهند ضروری است.