bile-reflux
  مصرف غذاهای چرب، شیرین، شور، ترش، تند و نوشیدن نوشابه و دوغ باعث ایجاد  رفلاکس معده می شود،مصرف حجم زیاد غذا موجب بازگشت اسید معده به مری می‎‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بهتراست افطار را با مایعات کم شیرین و کم حجم، آغاز و پس از ۲۰ دقیقه شام را مصرف کنیم. افرادی که دچار رفلاکس معده می‌شوند باید از مصرف غذاهای چرب، شیرین، شور، ترش، تند و نوشیدن نوشابه و دوغ خودداری کنند.
شبکه خبر، دکتر محمد صفریان با بیان اینکه مصرف چای و قهوه در ماه رمضان چندان توصیه نمی‌شود، اظهار کرد: این مایعات سبب فراوانی ادرار و تشنگی فرد در طول روز می‌شود.

وی افزود: روزه‌داران می‌توانند با استفاده از میوه‌های آب‌دار در فاصله افطار تا سحر و عدم مصرف موادغذایی پرچرب و پرنمک از بروز عطش در طول روز جلوگیری کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: روزه‌داری سبب بهبود ریفلاکس معده می‌شود. مصرف حجم زیاد غذا موجب بازگشت اسید معده به مری می‎‌شود. افرادی که دچار رفلاکس معده می‌شوند باید از مصرف غذاهای چرب، شیرین، شور، ترش، تند و نوشیدن نوشابه و دوغ جلوگیری کنند.

صفریان با اشاره به اینکه افراد نباید در وعده افطار، حجم زیاد غذا را به صورت ناگهانی وارد معده خود کنند، اظهار کرد: بهتراست افطار را با مایعات کم شیرین و کم حجم، آغاز و پس از ۲۰ دقیقه شام را مصرف کنند. مصرف غذاهای حاوی پروتئین و کم شیرین در وعده سحر نیز از جمله اصول تغذیه سالم در ماه مبارک رمضان است.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: در طول ماه مبارک رمضان باید به گروه آسیب‌پذیر مانند سالمندان، کودکان و زنان باردار توجه شود تا روزه‌داری سایر افراد خانواده منجر به بروز اختلال در تغذیه آنان نشود.

صفریان توصیه کرد، مردم نذورات خود را کم‌چرب و در ظروف مناسب در اختیار روزه‌داران قرار دهند.