بسیاری از محصولات آرایشی – بهداشتی که در فروشگاهها یا دراگ استورها عرضه می شوند، ممکن است از لحاظ علمی برای شما مناسب نباشند. شاید بگویید که من در یک مقاله خوانده ام که این محصول ضرری ندارد! مقالاتی که خطرات محصولات زیبایی را تشریح می کنند اغلب پایه درستی ندارند،  بنابراین بهتر است نگاهی از روی علم به این محصولات بیندازیم. در این مقاله ما پیشنهاداتی برای افرادی که مایل به استفاده کمتر از مواد شیمیایی هستند، ارائه می کنیم:محصولات زیبایی

نگرانی: صاف کننده های کراتین

درمان موی کراتینه که در سالن اجرا می شود، می تواند گیسوانی صاف و ابریشمی بدون فرهای ریز مو را ارائه دهد. این درمانها اغلب به صورت فرمالدئید فروخته می شوند، اما اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای Oregon غلظت بالای مواد شیمیایی را در بیش از نیمی از نمونه های این محصولات یافت. قرار گرفتن در معرض فرمالدئید در درازمدت می تواند موجب سرطان شود. مرتب کردن موها یا صاف کردن موهایتان هر چند ماه یک بار شما را در معرض خطر این مواد قرار نمی دهد. اما ممکن است خطرات واقعی برای آرایشگر شما وجود داشته باشد.

محصولات زیبایی

گزینه جایگزین: نرم کننده و اتوی مو

نرم کننده می تواند با خنثی کردن تأثیر الکتریسیته ساکن به شما کمک کند. و در حالی که نتایج تنها تا زمانی که دوباره موی خود را شامپو می کنید،ادامه دارد، یک اتوی مو می تواند فرهای طبیعی مو را صاف کند. برای صاف کردن مو، استفاده از یک خشک کن نسبت به یک اتوی مو کمتر موثر است، اما آرایشگر شما ممکن است چند تکنیک خوب همراه با محصولات سالم برای مو را به شما نشان دهد.

نگرانی: رنگ موی دائمی

تحقیقات در زمینه ارتباط رنگ مو با سرطان، نتایجی متناقضی داشته است. برخی از مطالعات نشان می دهد که زنان در صورت استفاده از رنگ موی دائمی، به ویژه رنگ های تیره تر، احتمال ابتلا به لوسمی یا لنفوم را دارند. اما مطالعات دیگر نشان داده است هیچ خطر بالایی وجود ندارد. اغلب تحقیقات در مورد ارتباط رنگ مو و سرطان پستان، هیچ خطری پیدا نکرده است. همچنین شواهدی وجود ندارد که نشان دهد رنگ مو در دوران بارداری تهدیدی ایجاد می کند، هرچند برخی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی توصیه می کنند تا سه ماهه دوم مراقبت های اضافی صورت بگیرد.

محصولات زیبایی

گزینه جایگزین: رنگ موی گیاهی

رنگ موهای دارای پایه گیاهی، از جمله حنا و رنگ های گیاهی می تواند رنگ مو را بدون مواد شیمیایی خشن تغییر دهد. اما برخی از اشکالات وجود دارد. بهترین نتایج، معمولا یک تغییر رنگ دراماتیک نیست، و نتایج رنگ مو، زودتر از رنگهای دائمی محو می شود. گزینه دوم این است که در یک سالن هایلایت کنید. یک کلاه مخصوص یا فویل مو از آلوده شدن توسط رنگ مو در لبه پوست شما جلوگیری می کند، بنابراین مواد شیمیایی توسط پوست شما جذب نمی شوند.

نگرانی: تماس خیلی نزدیک

لنزهای رنگی یا تقلیدی که دید شما را اصلاح نکنند می توانند به شما در تغییر ظاهر کمک کنند. اما از لنزهایی که بدون نسخه تجویز میشوند، و اغلب در سالنها، فروشگاههای لوازم آرایشی یا آنلاین ارائه میشود، پرهیز کنید. لنزهای تماسی نیاز به جایگزینی مناسب، تمیز کردن و مراقبت دارند حتی اگر برای کوتاه مدت از آنها استفاده شود. اگر از آنها به طور صحیح مراقبت نکنید، خطر صدمات چشمی یا عفونت را به وجود می آورید که می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود.

محصولات زیبایی

گزینه جایگزین: لنزهای رنگی Rx

اگر احساس می کنید مادر طبیعت رنگ چشم اشتباهی را به شما داده است، از یک چشم پزشک حرفه ای مراقبت از چشم، در مورد استفاده از لنزهای تماسی رنگی بپرسید. حتی اگر بینایی تیزی داشته باشید، هنوز به یک معاینه چشم نیاز دارید. پزشک می تواند نسخه ای برای شما بنویسد و به شما نشان دهد که چگونه به درستی از لنز مراقبت کنید. لنزها را فقط از یک منبع معتبر خریداری کنید. جهت جلوگیری از آسیب دیدن چشمان خود، دستورالعمل پزشک خود را دنبال کنید.

نگرانی: تجویز سرم مژه

لاتیس یک داروی تجویزی است که می تواند مژه های بلند و پرپشت را موقتا به شما نشان بدهد. هر روز سرم را بر روی خط مژه بالایی خود بمالید و برای مشاهده نتایج 4 ماه منتظر بمانید. ممکن است مژه ها را دوست داشته باشید، اما مهم است توجه کنید که خطر عوارض جانبی کمی وجود دارد، برخی از آنها دائمی هستند. این دارو ممکن است پوست اطراف چشم را تیره کند یا قسمت رنگی پشت قرنیه چشم را قهوه ای کند.

محصولات زیبایی

گزینه جایگزین: مژه مصنوعی

مژه مصنوعی یک دست و یا مژه های تک تک می تواند به شما مژه های بلند بدون مصرف دارو ببخشد. اما به این معنی نیست که استفاده از آنها بدون عوارض جانبی خواهد بود. چسب های مژه می توانند پلک ها را تحریک کرده و یا واکنش آلرژیک ایجاد کنند. و از رنگ مژه های دائمی که وعده مژه های ضخیم تری می دهند مراقبت کنید. آنها با آسیب های جدی، از جمله نابینایی مرتبط هستند. رنگ های دائمی برای استفاده در روی مژه مورد تایید FDA نیستند.

نگرانی: هیدروکینون

هیدروکینون یک روشن کننده پوست است که به صورت تجویزی یا با یک قدرت کمتر بدون نسخه در دسترس است. متخصصین پوست اغلب آن را برای کاهش لکه های ناشی از سن یا تکه های تیره ای به نام ملاسما توصیه می کنند.

استفاده بیش از حد از هیدروکینون می تواند باعث تغییر رنگ پوست شود. مطالعات حیوانی همچنین مواد شیمیایی را به سرطان مرتبط کرده اند، هرچند خطر آن برای انسان مشخص نیست. دانشمندان در حال حاضر در حال بررسی ایمنی هیدروکینون هستند.

محصولات زیبایی

گزینه جایگزین: لایه برداری پوست با لیزر

لایه برداری پوست با لیزر، از یک نوع خاصی از لیزر برای حذف لایه بالایی پوست استفاده میکند. این روش که توسط یک متخصص پوست انجام می شود، می تواند لکه های سن و حتی رنگ پوست را بدون استفاده طولانی مدت از یک روشن کننده شیمیایی به حداقل برساند. معایب آن شامل هزینه، درد، ماندن در منزل تا وقتی که پوست شما بهبود می یابد و یک خطر کوچک برای باقی ماندن اثر زخم و یا تغییر رنگ پوست می باشد.

نگرانی: تخت های برنزه کننده

مهم نیست که چه چیزی در مورد ایمنی سالن های برنزه شنیده اید، تحقیقات می گوید: استفاده های مکرر از تخت های برنزه کننده باعث افزایش خطر ابتلا به ملانوما، مرگبارترین نوع سرطان پوست می شود. علاوه بر این، تخت های برنزه به طور عمده اشعه UVA را منتشر می کند که به بروز پیری زودرس – چروک و لکه های قهوه ای کمک می کند. حتی اگر پوست برنزه به نظر شما خوب است، باید بدانید که پوست برنزه در واقع پوست آسیب دیده است.

گزینه جایگزین: محصولات برنزه کننده بدون نور آفتاب

آسان است که به صورت جعلی به رنگ برنزه دربیایید. لوسیون برنزه کننده بدون آفتاب، معمولا حاوی DHA، یک افزودنی رنگی است که با اسید آمینه در سطح پوست واکنش نشان می دهد تا به طور موقت پوست برنزه را ایجاد کند.  DHA برای استفاده در بیرون مورد تأیید FDA است، اما نه برای استفاده در کابین های تجاری برنزه کننده. این اتاق ها ممکن است سبب شود شما بعضی از اسپری ها را استنشاق کنید یا آن را به چشمان خود وارد سازید. حتی وقتی که یک محصول برنزه کننده استفاده کرده اید، حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید. این محصول برنزه کننده پوست شما را محافظت نمی کند.

محصولات زیبایی

نگرانی: خطرات سالن های مانیکور

محصولات مانیکور شامل طیف گسترده ای از مواد شیمیایی، از جمله فرمالدئید، فتالات، استون یا تولوئن است. بخار آنها ممکن است پوست، چشم، بینی و دستگاه تنفسی را تحریک کند. این واکنش ها در کارمندان سالن شایع تر از مشتریان است. مانیکور و پدیکور همچنین می تواند به عفونتهای قارچی و باکتریایی منجر شود؛ به ویژه اگر تجهیزات به طور صحیح استریل نشده باشد.

گزینه جایگزین: به حداقل رساندن خطرات

قبل از انجام یک مانیکور یا پدیکور، نحوه مراقبت سالن را بررسی کنید. اگر کیفیت کار بهداشت یا ضد عفونی سالن را ضعیف دیدید، آنجا را ترک کنید. قبل از پدیکور پاهای خود را اصلاح نکنید و اگر پوست شما بریده شده ، ناخن شما نازک شده یا شکسته باشد، از سالن آرایشگاه بیرون بروید. اگر شما کارمند سالن هستید، اطمینان حاصل کنید که سالن شما مطابق قوانین طراحی شده برای محافظت از ایمنی کارگران است.

نگرانی: فتالات

فتالات ها مواد شیمیایی هستند که برای قابل انعطاف تر کردن محصولات استفاده می شوند. آنها در اسباب بازی ها، بسته بندی مواد غذایی و برخی از محصولات زیبایی، از جمله سوهان ناخن، شامپو و صابون یافت می شوند. دو مطالعه نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض فتالات در دوران بارداری ممکن است منجر به رشد غیرطبیعی در شیرخواران، از جمله سطوح کم هورمون و اندازه کوچک اندام تناسلی شود. اما FDA می گوید شواهد کافی برای نتیجه گیری این که فتالات یک خطر بهداشتی است، وجود ندارد.

گزینه جایگزین: محصولات بدون فتالات

اگر شما در مورد فتالات نگران هستید، در جستجوی محصولات زیبایی بدون فتالات باشید. شما می توانید مواد تشکیل دهنده آن را برای واژه فتالات (دی بیوتی فتالات، دی متیل فتالات، دیتیل فتالات و غیره) بوتیل استر، و یا پلاستی سیسزر بررسی کنید.

مهم است که توجه داشته باشید که فتالات در مصالح کف سازی، پرده های دوش، بسته بندی مواد غذایی و بسیاری دیگر از اشیاء زندگی مدرن نیز یافت می شود. اما با استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی بدون فتالات و محصولات مراقبت از پوست می توانید عوارض کلی آن را کاهش دهید.

نگرانی: Parabens

Parabens رایج ترین مواد نگهدارنده موجود در لوازم آرایشی، از جمله میک آپ، مرطوب کننده و محصولات مراقبت از مو هستند. یک مطالعه این مواد را در تومورهای سینه پیدا کرد، اما نشان نداد که آنها واقعا باعث ایجاد سرطان می شوند. محققان دیگر نتیجه گرفته اند که “غیر قابل باور” است که مقدار پارابن ها در لوازم آرایشی بتواند منجر به سرطان شود.

محصولات زیبایی

گزینه جایگزین: محصولات آرایشی بدون پارابن

اگر شما در مورد parabens نگران هستید، می توانید از محصولات زیبایی بدون پارابن استفاده کنید. محصولات آرایشی و بهداشتی که بدون نگهدارنده باشند، به سمت خراب شدن می روند، اما parabens تنها گزینه نیست. بعضی از محصولات از مواد حاوی ویتامین C (اسید اسکوربیک) یا ویتامین E (توکوفریل استات) استفاده می کنند.

عمر مفید محصولات آرایشی چقدر است؟

اگر درمورد کارایی هر محصولی دچار تردید هستید، بلافاصله آن را دور بیندازید. اگر سایه یا دیگر محصولاتی نظیر آن، شکسته وتکه تکه شده است، باید بدانید که ممکن است باکتریها در آن تجمع کنند. محصولات آرایشی دارای عمر مفیدی به شرح زیر هستند:

فونداسیون ها: یک سال – رژ گونه / پودر / سایه: دو سال – رژ لب: یکسال – ریمل: سه یا چهار ماه.

آیا مواد آرایشی کانی بهتر است؟

محصولات آرایشی کانی شامل پرکننده های مضر و دارای ماندگاری کمتری از لوازم آرایشی معمولی است. اما هنوز هم می تواند حاوی آلرژن ها باشد، بنابراین افرادی که دارای پوست حساس هستند باید محصولاتی را انتخاب کنند که تا حد امکان مواد تشکیل دهنده کمتری داشته باشد. گرچه مواد آرایشی کانی اغلب دارای کرم ضد آفتاب ساخته شده مانند دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی است، اما این دلیل نمی شود که آنها در برابر نور خورشید حفاظت می کنند. بهتر است ازلوازم آرایشی کانی بر روی کرم ضد آفتاب خود استفاده کنید.

محصولات زیبایی

ایمنی کرم ضد آفتاب

مواد تشکیل دهنده در کرم های ضد آفتاب برای چندین دهه استفاده شده و ایمن در نظر گرفته شده است. خطر واقعی، انتخاب کرم ضد آفتاب خیلی ضعیف است. برای محافظت در برابر اشعه های UVA و UVB، محصولی با برچسب “طیف گسترده” را انتخاب کنید و SPF 30 یا بالاتر را انتخاب کنید تا خطر ابتلا به سرطان پوست و پیر شدن زود هنگام پوست را کاهش دهید.

برگردان: سیما آزادفلاح

منبع: دکتر سلام