rechargeبعد از مسابقاتی همچون ماراتن درد و تورم در بدن بسیار زیاد می‌شود.بررسی‌ها نشان داده است پوشیدن لباس‌های چسبان بعد از ورزش شدید همچون ماراتن می‌تواند به کاهش درد عضلات کمک کند.

 به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام بعد از یک فعالیت فیزیکی شدید، کوفتگی و درد در عضلات احساس می‌شود و بدن متورم می‌شود.

در این حالت قدرت بدن کاهش پیدا می‌کند. بعد از چنین فعالیت ورزشی ، ورزشکاران مجبور می شوند که ریکاوری طولانی تری داشته باشند. طول مدت ریکاوری به سرعت و شدت ورزش بستگی دارد. بعد از مسابقاتی همچون ماراتن درد و تورم در بدن بسیار زیاد می‌شود.

راه‌های مختلفی برای ریکاوری وجود دارد که یکی از آنها پوشیدن لباس‌های چسبان است. از نظر علمی دلایلی برای موثر بودن لباس های چسبان در افزایش استقامت و سرعت بخشیدن به ریکاوری وجود دارد.

به این منظور تعدادی از محققان انگلیسی تاثیرات بیولوژیک لباس های چسبان را بر 24 دونده ماراتن بررسی کردند.

این 24 نفر، 17 مرد و هفت زن بودند که هر کدام حداقل 12 تا 15 بار در ماراتن شرکت کرده بودند. این افراد بر دو گروه تقسیم شدند. یک گروه به هنگام ریکاوری 72 ساعت شلوار چسبان پوشیدند و گروهی دیگر از دستگاه فیزیوتراپی ULtarsons که درست کار نمی‌کرد استفاده کردند. افراد استفاده کننده از این دستگاه نمی دانستند که دستگاه درست کار نمی‌کند. در این افراد میزان درد در عضلات، میزان پروتئین مربوط به تورم، میزان کراتین و غیره اندازه‌گیری شد.

نتایج این مطالعات و مقایسه‌ها نشان داد که پوشیدن شلوار چسبان بعد از ماراتن می‌تواند تا 24 ساعت بعد از مسابقه درد عضلات را کاهش دهد.

این تحقیقات جزو اولین بررسی‌ها بر روی تاثیر لباس‌های چسبان ریکاوری ورزشکاران است. البته پوشیدن این لباس‌ها بر همه جوانب در ریکاوری کمک نمی‌کند، بلکه تنها درد عضلات را کاهش می‌دهد.