heart

با کاتالوگی که ما در اختیارتان قرار می دهیم ،انتخاب با خودتان است ؛ مواد غذایی ضد سرطان و مواد غذایی سرطانزا در آن مشخص شده اند

به گزارش لایو ساینس، این راهنمایی ها که در مجله «آمریکن کالج آف نوتریشن»American College of Nutrition) منتشر شده، توسط کمیته پزشکی مسوولانه (پی سی ار ام) – PCRM – که یک گروه غیر انتفاعی مستقر در واشنگتن دی سی واقع در آمریکا هستند، ارائه شده است.

به گفته این محققان، رعایت این شش راهنمای رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

این توصیه ها که بر اساس بررسی مطالعات منتشر شده ارائه شده اند، شامل این است که چه غذایی را باید خورد و از مصرف چه مواد غذایی باید پرهیز و یا در مصرف آنها محدودیت ایجاد کرد.

** مصرف زیاد میوه و سبزیجات

محققان می گویند: مصرف زیاد میوه و سبزیجات بویژه سبزیجات برگ دار به کاهش خطر کلی ابتلا به سرطان کمک می کند.

این یک حقیقت مسلم است که رژیم غذایی پایه گیاهی خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

این موضوع به این دلیل است که میوه و سبزیجات حاوی ترکیبات محافظت کننده ای هستند که خطر ابتلا به چند سرطان را کاهش می دهد.

** محدود کردن مصرف لبنیات

مطالعات نشان داده اند که مصرف لبنیات با ابتلا به سرطان پروستات ارتباط دارند و در این میان کلسیم عامل ابتلا به این بیماری است.

اما مطالعات دیگری نیز نشان داده اند که مصرف محصولات لبنی از ابتلا به سرطان روده بزرگ جلوگیری می کند، بنابراین مردانی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پروستات دارند باید مصرف محصولات لبنی را محدود کنند.

** پرهیز از مصرف مشروبات الکلی

پرهیز از مصرف مشروبات الکلی خطر ابتلا به سرطان های حلق، حنجره، مری، روده بزرگ، راست روده و پستان را کاهش می دهد.

طبق این گزارش، مصرف یک لیوان نوشیدنی الکلی در هفته خطر ابتلا به سرطان دهان، حلق و حنجره را 24 درصد افزایش می دهد.

** پرهیز از مصرف گوشت قرمز و یا پردازش شده

محققان می گویند: مصرف نکردن گوشت قرمز و یا پردازش شده، خطر ابتلا به سرطان های روده بزرگ و راست روده را کاهش می دهد.

به گفته محققان رعایت این توصیه به پیشگیری از ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت کمک می کند.

همچنین مطالعات محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد نشان داده که مصرف مرتب گوشت قرمز به ویژه گوشت پردازش شده مانند سوسیس و کالباس موجب کوتاه شدن عمر انسان می شود.

** مصرف نکردن گوشت کباب شده و یا سرخ شده

اجتناب از مصرف گوشت کباب شده و یا سرخ شده به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، راست روده، سینه، پروستات، کلیه و لوزالمعده کمک می کند.

علت این موضوع این است که زمانی که گوشت در درجه حرارت بالا کباب و یا سرخ می شود کراتین و آمینه اسیدهای موجود در گوشت، مواد شیمیایی سرطان زا به نام آمین های هتروسیکلیک (HCAs) تولید می کنند.

ایرنا، به گفته محققان، حتی دود ناشی از گوشت کبابی می تواند سبزیجات کبابی را که حاوی این مواد شیمیایی سرطان زا نیستند، آلوده کند.