20140705122817372_62 لجن درمانی برای درمان انواع بیماریهای رماتیسمی، پوستی و.. مفید است ،درمان با لجن و شن و نمک از دیرباز در کشورهای باستانی دنیا رواج داشته است

حتی تصورش هم عجیب است. دراز بکشی وسط ریگ و شن و خاک و لجن و دردهایت را به زمین بسپاری! شاید فکر کنید این درمان های عجیب و غریب تنها یک شعار تبلیغاتی برای جذب توریست است اما آنهایی که سابقه تاریخی این درمان ها را بررسی کرده اند

بخواب زیر ریگ!

ریگ درمانی، یکی از درمان های سنتی ایرانی است که از قدیم در ریگان رواج داشته. ریگان شهری است در جنوب شرق استان کرمان که در فاصله 300 کیلومتری جنوب شهر کرمان قرار دارد.

اهالی این شهر با آغاز فصل بهار و آب و هوای معتدل در ریگان به بلندترین تپه‌های شنی آن می رفتند و روی ریگ ها دراز می کشیدند تا امراض پوستی، مفاصل و استخوان هایشان درمان شود.

جالب است بدانید که این تپه‌ها با ارتفاع 75 متر و وسعت 30 کیلومتر مربع یکی از بلندترین تپه های ایران هستند که شن‌های شفابخش دارند. این روزها هم این سنت در ریگان ادامه دارد و در فصل هایی که هوا داغ و خرماپزان نیست، می توان به این تپه های عجیب و درمانگر پناه برد. نکته مهم دیگر درباره ریگان این است که آموزش پرواز پاراگلایدر در این تپه‌های شنی انجام می شود. این تپه ها مکان خوبی برای آموزش هستند و از احتمال آسیب دیدگی جلوگیری می‌کنند.

لجن درمانی یکی دیگر از بهانه های عجیب آدم ها برای سفر در ایران است. لجن های دریاچه ارومیه سال هاست که در زمینه طب سنتی مشهورند و اگر این دریاچه دوباره به روزهای پرآبش نزدیک شود می توان امید داشت که دومین دریاچه شور دنیا بتواند تبدیل به قطب لجن درمانی دنیا شود

شنا در لجن

لجن درمانی یکی دیگر از بهانه های عجیب آدم ها برای سفر در ایران است. لجن های دریاچه ارومیه سال هاست که در زمینه طب سنتی مشهورند و اگر این دریاچه دوباره به روزهای پرآبش نزدیک شود می توان امید داشت که دومین دریاچه شور دنیا بتواند تبدیل به قطب لجن درمانی دنیا شود.

لجن درمانی در طب سنتی شرق، قدمت چند هزار ساله دارد اما در نیم قرن پیش مردم فهمیدند می توانند به بهانه خوابیدن در لجن، به ارومیه سفر کنند. آب دریاچه ارومیه با ترکیب خاصی که دارد گل و لای کف دریا را برای درمان انواع بیماری های رماتیسمی، پوستی، اختلال سوخت و ساز بدن، بیماری های زنان و… مناسب کرده است.

نمک را نفس بکش

نمک درمانی هم در دنیا سابقه ای چندصد ساله دارد. اما در ایران کمتر از ریگ درمانی و لجن درمانی و آب درمانی جدی گرفته شده. پزشکان معتقدند نمک درمانی می تواند در درمان دردهای عصبی، ضعف و خستگی، میگرن، سردردهای عصبی، مشکلات گوارشی و امراض پوستی مفید باشد. در ایران گرمسار به عنوان قطب نمک درمانی شناخته می شود. هر چند که هنوز راه زیادی مانده تا این شهر بتواند پذیرای گردشگران باشد.

غار نمکی گرمسار را باید در مسیر گرمسار به تهران ببینید. این غار که به غار نفت دره معروف است در کوه اژدهای گرمسار قرار دارد و بر اثر سیلاب ها و شسته شدن صخره های نمکی به وجود آمده است. در کوه های هیمالیا هم معروف ترین مراکز نمک درمانی قرار دارند که با تنفس یون های جاری در هوای غارهای نمکی به درمان امراض گردشگران کمک می کند.