سوزش ادرار یا دیزوری، اصطلاحی برای تشخیص درد در هنگام دفع ادرار می باشد. با اینکه این حالت در زنان بیشتر است، اما مردان و زنان در هر سنی ممکن است دفع ادرار دردناک را تجربه کنند. این اغلب به علت نوعی عفونت مانند عفونت ادراری (UTI) یا بیماری هایی که از راه جنسی انتقال می یابند (STD) ایجاد می شود،همچنین می تواند نشانه ای از وضعیت وخیم سلامتی مانند دیابت یا حتی سرطان باشد. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم و شما را با راه های خانگی و طبیعی درمان آن آشنا سازیم.

سوزش ادرار یا دیزوری چیست؟

بر اساس گزارش منتشر شده در سال 2017، دیزوری، در بین سال های 1998 تا 2011 به میزان قابل ملاحظه ای، 52 درصد افزایش یافت. محققان خاطر نشان می کنند که بیماران مسن و زنان بیشتر از دیگران در معرض این بیماری قرار دارند. رشد چشم گیر بیماران بستری شده در بیمارستان و هزینه های درمان به دلیل افزایش مقاومت ضد میکروبی در درمان علائم عفونت ادراری، یکی دیگر از یافته های ناراحت کننده این گزارش بود.

سوزش ادرار

اغلب درد یا ناراحتی بر اثر احساس سوزش خفیف تا متوسط بروز پیدا می کند. با این حال، در برخی، درد بسیار شدید است. علائم معمولا بعد از درمان این عارضه و عفونت ناشی از آن، از بین می روند. عفونت اگر به علت STD باشد، لازم است که هر دو نفر از نظر عفونت، تحت درمان قرار بگیرند تا از تکرار دوباره آن جلوگیری شود. درمان های موثر طبیعی به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن، مبارزه با عفونت و تسهیل بهبودی در تسکین سوزش، خارش، درد و ناراحتی کلی ناشی از دیزوری، در دسترس هستند.

علائم سوزش ادرار یا دیزوری چیست؟

سوزش ادرار یا دیزوری، اصطلاحی پزشکی برای تشخیص درد یا ناراحتی ناشی از دفع ادرار می باشد که می تواند خفیف باشد یا با سوزش، خارش و درد شدید همراه باشد.

علائم شناخته شده دیزوری عبارتند از:

 • ناراحتی عمومی هنگام ادرار کردن
 • احساس سوزش یا گزش در هنگام ادرار کردن
 • احساس خارش در زمان ادرار کردن یا بعد از آن
 • درد در زمان ادرار کردن یا بعد از آن
 • ادرار تیره ناشی از عفونت ادراری، سنگ کلیه، دیابت یا سوزاک
 • هماچوری یا وجود خون در ادرار نیز ممکن است باعث درد در هنگام ادرار کردن شود. اگر ادرار، قرمز تیره، قهوه ای، صورتی یا نارنجی رنگ باشد، به پزشک مراجعه کنید تا آزمایشاتی را برای تعیین علت، انجام دهد.

برای زنان، درد و  ناراحتی به دو گونه می باشد، داخلی و خارجی. درد خارجی عموما ناشی از التهاب پوست است در حالی که عفونت ادراری می تواند باعث درد داخلی شود.

سوزش ادرار

علل و عوامل خطر

در زنان اغلب نتیجه عوامل زیر می باشد:

 • واژینوز باکتریال
 • عفونت مخمر واژن
 • عفونت مجاری ادراری
 • التهاب مجرای ادرار
 • مقاربت جنسی
 • دوش واژینال
 • اسفنج های ضد بارداری
 • مواد از بین برنده اسپرم ها
 • صابون ها

در مردان اغلب نتیجه عوامل زیر می باشد:

 • عفونت مجاری ادراری
 • بیماری پروستات
 • التهاب غده پروستات
 • سرطان

عوامل مشترک در هر دو جنس:

 • سنگ های مثانه یا کلیه
 • عفونت هایی که از راه جنسی منتقل می شوند، از جمله کلامیدیا، سوزاک و تبخال تناسلی
 • التهاب مثانه
 • عفونت کلیه
 • کیست بینابینی
 • رژیم غذایی
 • داروهای شیمی درمانی خاص
 • درمان با اشعه در ناحیه لگن

در کودکان ممکن است در صورت برگشت ادرار، برگشت از مثانه به سمت کلیه ها و یا انسداد در دستگاه ادراری باشد.

عوامل خطر عبارتند از:

 • زن بودن
 • باردار بودن
 • بیماری دیابت
 • بزرگی پروستات
 • سنگ کلیه
 • بیماری های مثانه
 • کاتتر ادرار
 • استفاده نکردن از کاندوم و یا داشتن شرکای جنسی متعدد

سوزش ادرار

درمان سوزش ادرار یا دیزوری

ناراحتی گاه و بی گاه در هنگام دفع ادرار، غیر معمول نیست، اما اگر همراه با نشانه های دیگری از جمله تب، تکرر ادرار، درد پشت، درد شکمی، ترشح غیر طبیعی از مهبل یا مجرای ادرار باشد یا اگر درد بدتر شود، به پزشک خود مراجعه کنید.

تشخیص سوزش ادرار یا دیزوری نیاز به انجام یک معاینه فیزیکی دارد که برای زنان ممکن است معاینه لگنی انجام شود. احتمال انجام آزمایش خون و آزمایش ادرار نیز به منظور تعیین علت، ممکن است انجام شود.

با تشخیص نوع عفونتی که سبب سوزش ادرار یا دیزوری شده است، درمان می تواند آغاز شود. درمان مرسوم سوزش ادرار یا دیزوری شامل موارد زیر می باشد:

 • آنتی بیوتیک های خوراکی برای عفونت های باکتریایی یا STDs
 • داروهای ضد قارچی برای عفونت مخمر واژن
 • Uristat، یک داروی ضد درد مخصوص درد ناشی از عفونت ادراری

7 درمان طبیعی برای دفع ادرار دردناک

نوشیدن آب به مقدار زیاد

در حالی که نوشیدن مقدار زیادی آب، ممکن است باعث افزایش میزان دفعات ادرار شود، اما مصرف آب بیشتر از حد معمول، باعث خروج سموم و کاهش درد در هنگام دفع ادرار می شود. خبرهای اخیر در مورد منابع آب آلوده، خطرات احتمالی آب در بطری های پلاستیکی و آب شهری که حاوی فلوراید می باشد،  شما را نباید از نوشیدن آب تازه و تمیز منصرف کند. اگر در منطقه ای با آب آلوده یا مشکوک زندگی می کنید، از یک دستگاه فیلتر آب می توانید استفاده کنید. راه حل این است که با نگه داشتن نیمی از وزن بدن خود با آب، همیشه هیدراته بمانید.

سوزش ادرار

پروبیوتیک ها

اضافه کردن باکتری های دوستانه به سیستم بدنی به همراه پروبیوتیک ها، می توانند به مبارزه با باکتری های غیر دوستانه و قارچ هایی که می توانند باعث بروز سوزش ادرار یا دیزوری شوند، کمک کنند. به عنوان یک امتیاز، اگر با تشخیص عفونت مجاری ادراری، عفونت STD یا عفونت مخمر، آنتی  بیوتیک تجویز شده است، پروبیوتیک ها می توانند به مقابله با عوارض جانبی منفی این داروها کمک کنند.

برای مبارزه با عفونت، علاوه بر مصرف مکمل های حاوی پروبیوتیک، مقدار زیادی غذای غنی شده با پروبیوتیک را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال به نوشیدنی خود کفیر اضافه کنید یا مقداری کلم ترش یا کلم تند را در وعده شام مصرف کنید، یک کاسه ماست را هنگام صبحانه بخورید و یا مقداری سرکه سیب را بر روی سالاد خود بریزید تا از مزایای پروبیوتیک طبیعی، بهره مند شوید.

 روغن گل میخک

همان گونه که روغن گل میخک با باکتری های روده نظیر انگل ها و انگل کاندیدا مبارزه می کند، تحقیقات نشان می دهند که روغن گل میخک از یک طرف باعث مهار باکتری های گرم منفی و گرم مثبت شده و از طرف دیگر  باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. بر طبق یافته های محققان، اوژنول (مایعی به رنگ زرد کمرنگ که در روغن گل میخک وجود دارد) که یک ترکیب اصلی در روغن گل میخک بوده و فعالیت های ضد التهابی و ضد میکروبی علیه قارچ ها و باکتری ها دارد و همچنین طیف گسترده ای از فعالیت ها را بر علیه انواع بیماری ها در انسان ها، بر عهده دارد.

اگر می خواهید از روغن گل میخک استفاده کنید، لطفا این کار را تحت نظر یک پزشک، متخصص تغذیه و یا پزشک خانواده خود انجام دهید، زیرا نباید بیشتر از دو هفته مصرف شود و همچنین افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند و کودکان حتما باید زیر نظر پزشک از این روغن استفاده کنند.

درمان سوزش ادرار با ویتامین C

ویتامین C یکی از بزرگترین تقویت کننده های سیستم ایمنی بدن است. برای مبارزه با عفونت، هر روز غذاهای غنی از ویتامین C مصرف کنید و مکمل های غذایی با کیفیت بالا که بدن قادر به تولید یا ذخیره آن نمی باشد را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. اگر مرکبات را دوست ندارید، نگران نباشید! بسیاری از میوه ها و سبزیجات تازه که غنی از ویتامین C هستند را می توانید به برنامه غذایی خود اضافه کنید. اضافه کردن توت فرنگی، کیوی، پاپایا، گوآوا، آناناس و انبه به نوشیدنی ها، باعث تقویت سلامتی شما خواهند شد. کلم بروکلی، کلم پیچ و کلم فندقی را به وعده های غذایی خود بیافزائید. ازخوردن کلم خام در سالاد سزار یا از برش های کلم پیچ، به عنوان عصرانه، لذت ببرید.

ویتامین C,ویتامین سی,فواید ویتامین C

هل

این دانه معطر از خانواده زنجبیل است و طعم شیرین منحصر به فردی دارد. هل در نسل های مختلف به عنوان یک خوشبو کننده طبیعی دهان، بهبود دهنده هضم و گردش خون استفاده می شود. همچنین به عنوان یک دیورتیک عمل کرده و به سم زدایی مواد سمی و حفظ آب بدن کمک می کند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهند که می تواند انواع خاصی از باکتری ها از جمله استرپتوکوک موتانت، استافیلوکوک اورئوس، کاندیدا آلبیکنس و ساکچارومیکس سرویسیا را از بین ببرد.

این دانه در حال حاضر برای عملکرد عروقی، سرطان، خشکی دهان و تهوع مورد مطالعه قرار گرفته است. به عنوان یک دیورتیک، یک قاشق چای خوری پودر هل را در یک فنجان شیر گرم حل کرده و هر شب قبل از خواب بنوشید. در صورت تمایل، مقدار کمی عسل خام  نیز اضافه کنید و یک نوشیدنی آرام بخش تهیه کنید و در هنگام خواب مصرف کنید.

گلدن سیل

گلدن سیل، که در میان بومیان آمریکایی، نسل ها برای درمان سرماخوردگی، التهاب واژن، عفونت های دستگاه ادراری و سوزاک استفاده می شود، در لیست درمان کننده های طبیعی سوزش ادرار یا دیزوری قرار دارد. فعالیت ضد میکروبی علیه ویروس ها و باکتری ها دارد و یک محرک طبیعی سیستم ایمنی است. تحقیقات نشان می دهند که این ماده مانع  چسبیدن باکتری ها به دیواره مثانه شده و از عفونت UTI جلوگیری می کند. علاوه بر این، ممکن است برای التهاب واژن نیز موثر باشد و حتی ممکن است به کاهش سطح گلوکز خون در افراد دیابتی نوع 2 کمک کند.

 برای مبارزه با عفونت، گلدن سیل باید به صورت یک قرص و به میزان 4 تا 6 گرم در روز مصرف شود که اکثر افراد قادر به تحمل آن هستند. مکمل ها به صورت قرص، تنتور و چای در دسترس هستند بنابراین از انتخاب یک مکمل طبیعی با کیفیت بالا، اطمینان حاصل کنید. گلدن سیل را بیشتر از سه هفته استفاده نکنید و با پزشک خود در مورد هر گونه تعاملات بالقوه با داروهایی که مصرف می کنید، صحبت کنید.

درمان سوزش ادرار با روغن پونه کوهی

تحقیقات نشان می دهند که این روغن اساسی با انواع مختلف سرطان، ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها می تواند مبارزه کند. این روغن سرشار از  کارواکرول و تیمول است که به بدن در مبارزه با عفونتی که سبب دفع ادرار دردناک شده است، مبارزه می کند. محققان همچنین در حال بررسی اثرات آن در شرایط مختلف، از جمله سرطان روده بزرگ، التهاب و عملکرد ریوی  هستند.

روغن پونه کوهی را با یک روغن حامل ترکیب کنید و به صورت موضعی در درمان عفونت های پوستی استفاده کنید.اگر از این روغن به صورت مصرف داخلی، میخواهید استفاده کنید، فقط ” روغن 100% مخصوص مصارف درمانی” را خریداری کنید.برای مبارزه با عفونت، سه قطره روغن پونه کوهی را به مدت 10 روز، و روزی 2 بار مصرف کنید. در صورت تمایل، 600 میلی گرم از روغن پونه کوهی را به شکل کپسول، هر روز مصرف کنید.

سوزش ادرار

پیشگیری از این عارضه

از آن جایی که سوزش ادرار یا دیزوری معمولا توسط یک عفونت ایجاد می شود، تقویت کردن سیستم ایمنی بدن و اجتناب از اقداماتی که بیشتر شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار می دهند، اهمیت دارد زیرا امروزه مقاومت به آنتی بیوتیک ها، در سرتاسر جهان دیده می شود. دانشکده پزشکی هاروارد برای جلوگیری از نشانه های سوزش ادرار یا دیزوری موارد زیر را توصیه می کند:

 هنگامی که دلیل سوزش ادرار یا دیزوری، کیست بینابینی یا پیلونفریت ها هستند، خارج کردن عفونت از مجاری ادرار، می تواند از وقوع موارد دیگر جلوگیری کند.

 اگر علائم سوزش ادرار یا دیزوری باعث سوزش یا التهاب می شود، زنان باید ناحیه تناسلی خود را تمیز و خشک نگه دارند. در طول قاعدگی، زود به زود تامپون یا دستمال های بهداشتی را تعویض کنند.

 هم مردان و هم زنان پس از رابطه جنسی، باید حتما ادرار کنند.

در سوزش ادرار یا دیزوری ناشی از STD، تمام شرکای جنسی باید توصیه هایی که در مورد انتقال عفونت از طریق رابطه جنسی وجود دارد را رعایت کرده و سپس اقدام به رابطه جنسی سالم، کنند.

زنان باید پس از دفع مدفوع، از سمت جلو به عقب، خود را بشویند تا از ورود باکتری ها به داخل واژن جلوگیری کنند.

سوزش ادرار

اقدامات احتیاطی

اگر این اختلال ناشی از انتقال عفونت از طریق رابطه جنسی باشد، زنان باید دوره درمان را کامل کنند تا از بروز مشکلات باروری یا بروز زخم در دستگاه تولید مثل، جلوگیری کنند.

هنگامی که سوزش ادرار یا دیزوری بر اثر عفونت ادراری ایجاد می شود، درمان عفونت بسیار واجب است؛ تاخیر در درمان، عوارض خاصی از قبیل آسیب دائمی به کلیه، عفونت مزمن کلیه (پیلونفریت)، انسداد مجاری ادرار در مردان و حتی بیماری تهدید کننده سپسیس را  می تواند ایجاد کند.

تحلیل و بررسی نهایی درباره سوزش ادرار یا دیزوری

سوزش ادرار یا دیزوری اصطلاحی پزشکی است که برای شناسایی درد، سوزش یا احساس خارش یا ناراحتی کلی در هنگام دفع ادرار بکار می رود.

 سوزش ادرار یا دیزوری اغلب به علت نوعی عفونت مانند UTI، عفونت مثانه یا STD می باشد، اما می تواند ناشی از مصرف برخی داروهای خاص و داروهای شیمی درمانی نیز باشد.

 درمان مرسوم، به علت اصلی درد در هنگام دفع ادرار بستگی دارد، اما ممکن است شامل داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد درد یا داروهای ضد قارچی باشد.

 اگر سوزش ادرار یا دیزوری ناشی از STD باشد، تمام شرکای جنسی باید از نظر عفونت، تحت درمان قرار بگیرند تا از عود مجدد آن جلوگیری شود.

 عفونت اساسی ناشی از این عارضه، باید درمان شود زیرا باعث بروز عوارض جدی بدون درمانی مانند سپسیس میشود.

 بعضی از گزینه های طبیعی درمان سوزش ادرار یا دیزوری عبارتند از:

 به منظور خروج سموم و کاهش درد، آب زیادی بنوشید. هر روز آب بنوشید زیرا نصف وزن بدن را باید آب تشکیل بدهد به عنوان مثال، اگر شما 150 پوند وزن دارید، حداقل 75 اونس آب تازه و تمیز را باید هر روز بخورید.

 غذاهای غنی از پروبیوتیک بخورید و از مکمل های پروبیوتیک بر پایه SBO، در طول مبارزه با عفونت که موجب بروز علائم این عارضه در شما شده، استفاده کنید.

سوزش ادرار

 در طول مبارزه با عفونت، از روغن گل میخک استفاده کنید اما آن را به مدت بیش از دو هفته مصرف نکنید. اگر از داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، از روغن گل میخک استفاده نکنید.

 غذاهای غنی از ویتامین C و مکمل های غذایی با کیفیت بالا به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن، در هنگام مبارزه با عفونت مصرف کنید.

 هر شب قبل از خواب مخلوط شیر گرم و هل بخورید تا به سیستم بدن در مبارزه با باکتری ها کمک کرده و مانند یک دیورتیک طبیعی عمل کند.

 برای مبارزه با عفونت، هر روز به مقدار 4 تا 6 گرم گلدن سیل را به صورت قرص، مصرف کنید، اما بیشتر از سه هفته متوالی از آن استفاده نکنید.

برای مبارزه با عفونتی که باعث بروز این عارضه شده، سه قطره روغن پونه کوهی را به مدت 10 روز و روزی 2 بار استفاده کنید. همچنین می توانید 600 میلی گرم از روغن پونه کوهی را درون یک کپسول ریخته و در غذا بریزید البته اگر طعم روغن های اساسی برایتان مهم نیست.

منبع: دکتر سلام