آیا می دانید محبوب ترین نژاد گربه چیست؟ آیا می دانید گربه ایرانی یکی از زیباترین نژاد گربه محسوب می شود؟ آیا به دنبال گربه ای با رنگی خاص می گردید؟ شاید گربه عروسکی با رنگ آبی مد توجه شما را برانگیزد. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام به بررسی 12 نوع از محبوب ترین و اصیل ترین نژاد گربه ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا اطلاعات خود را در این مورد افزایش دهید.

محبوب ترین نوع نژاد گربه

از گربه ها معمولا به عنوان حیوانات خانگی یا اصیل یاد می شود. گربه های خانگی دارای یک شجره نامه از دودمان خود نیستند ولی گربه های اصیل، شجره نامه دارند. سه انجمن اصلی، به تشخیص گربه های اصیل پرداختند که عبارتند از:

  • انجمن گربه شناسی
  • انجمن بین المللی گربه
  • موسسه بین المللی گربه

انجمن اولی 44 گونه و انجمن دومی 58 گونه و موسسه سومی 43 گونه گربه را تشخیص دادند و گونه هایی که توسط این سه انجمن تشخیص داده نشدند، خیلی معروف نبودند.

نژاد گربه

1: نژاد گربه سیامی:

منشاء این گونه که از قرن 19 تاکنون محبوبیت داشته در تایلند است که قبلا سیام نام داشت. گربه های سیامی به ایجاد نژادهای بسیار دیگری از گربه ها کمک کرده اند که شامل گربه مو کوتاه شرقی، فنیکس و هیمالیایی می شوند.

گربه های سیامی دارای نقطه هایی هستند که بر روی مناطق رنگ پذیر آنها مثل صورت، گوش ها، پاها و دم وجود دارند ولی بعضی گربه های سیامی هیچ گونه نقطه ای ندارند. این نشانه بارز این گربه ها است. همچنین دو گونه از این گربه هستند که دارای سر بزرگ و بدن لاغر می باشند.

در بعضی فیلم های خارجی دیده اید، گربه های سیامی را نشان داد که در حال خواندن یک آهنگ هستند که نه تنها نمایانگر هوش آنها بود بلکه ثابت کرد که چقدر خوش صدا می باشند.

بسیاری از گربه های سیامی که اصالتا از تایلند بودند، یک پیچ بر روی دم خود داشتند که این ویژگی خاص بسیاری از گربه های سیامی بود و هنوز هم می توانید این خصوصیت را در گربه های سیامی خیابانی در تایلند ببینید.

نژاد گربه

2: گربه ایرانی:

گربه ایرانی علاوه بر داشتن یکی از جذاب ترین صورت ها، دارای موی زیبا، بلند و خز مانند نیز هست. گربه های ایرانی تقریبا به همه رنگ ها هستند که بستگی به این دارد که شما به دنبال چه رنگ گربه ای هستید. گربه های ایرانی دارای صورت صاف تری در مقایسه با دیگر انواع گربه ها می باشند. بعضی از پرورش دهندگان گربه ها حتی می گویند که بینی گربه ایرانی در یک عکس نیمرخ نمی تواند از چشمانش جلوتر باشد.

گربه های ایرانی درطول سال ها در بسیاری از فیلم ها، آثار هنری، امور تجاری و خانه ها دیده شده اند و از محبوب ترین انواع گربه ها برای دهه ها بوده اند.

پوست گربه های ایرانی نیازمند نظافت منظم است وگرنه زشت و کثیف به نظر خواهند رسید. مانند بسیاری از گربه های اصیل، گربه های ایرانی نیز در معرض انواع بیماری ها مثل مشکلات کلیه ای و قلبی هستند.

گربه های ایرانی همچنین به نام های گربه مشتاق و گربه شیرازی نیز مشهور هستند که به خاطر شهر شیراز که در ایران قرار دارد، این اسامی روی آنها گذاشته شده است.

نژاد گربه

3: نژاد گربه مین:

این گربه که به خاطر قد بلند و موی ضخیم ابریشمی اش معروف است، از گربه هایی است که نمی شود آنها را نادیده گرفت. گربه مین در کشور مین از سوی مردم و پرورش دهندگان گربه، مورد احترام است و به غول نجیب معروف می باشد. این گربه ها شکارچیان ماهری هستند و پس از اینکه انجمن ملی گربه در دهه 1970 آنها را حیوانات اصیلی معرفی کرد، محبوبیت پیدا کردند و به عنوان یکی ازدوست داشتنی ترین گونه های گربه محسوب می شوند.

خیلی از گربه های مین دارای انگشت اضافی هستند که خصوصیتی است که از آن به عنوان چند انگشتی یاد می شود و باعث می گردد که پاهای آنها بزرگتر به نظر برسند. این یک ویژگی فوق العاده برای شکار در برف است چون در برف مثل کفش عمل می کنند. رنگ پوست سنتی گربه مین، قهوه ای است ولی این گربه می تواند تقریبا به تمام رنگ ها باشد.

نژاد گربه

4: گربه عروسکی:

این گربه نامش را از رفتار مطیع و رام خود گرفته است. به نظر می رسد که این گربه ها هنگام راه رفتن لنگ می زنند و لذا شبیه عروسک هستند. در یک دوره این تصور وجود داشت که آنها حتی نمی توانند درد را احساس کنند ولی البته این فقط یک افسانه بود.

گربه عروسکی تا حد زیادی شبیه گربه موبلند سیامی است و رنگ پوست زیبایی دارد. این گربه همچنین دارای چشم های بی نظیر آبی رنگ است و رفتارش مثل سگی می باشد که در خانه دنبال صاحبش راه می رود.

نژاد گربه

5: نژاد گربه بنگالی:

این گربه ها ظاهرا به نظر وحشی می رسند و رفتارهای آنها نشان می دهد که بیشتر مناسب زندگی در جنگل هستند تا خانه شما، ولی آنها نشان داده اند که می توانند اهلی و رام باشند چون پرحرف هستند و به بازی و ورزش علاقه دارند.

گربه های بنگالی به رنگ های زیادی هستند ولی علامت مشخصه آنها خال ها و نوارهای روی بدنشان است. نام آنها از نوعی پلنگ یا گربه وحشی آسیایی به همین اسم گرفته شده که منشاء آنها گربه های خانگی و وحشی است و رفتارهایشان هم شبیه این گربه وحشی زیبا می باشد.

نژاد گربه

6: گربه حبشه ای:

منشاء این گربه اصولا از اتیوپی که قبلا حبشه نام داشت می باشد و دارای یک رنگ پوست ممتاز قرمز مایل به نارنجی است. موی او که دارای خطوط روشن و تیره است، به این گربه یک ظاهر بی نظیر داده است.

علاوه بر رنگ گلگون، گربه حبشه ای در رنگهای زرد مایل به سبز، حنایی و آبی نیز وجود دارد.

نژاد گربه

7: نژاد گربه برمه ای:

این گربه یکی دیگر از گربه های رنگین مثل گربه سیامی و گربه عروسکی است که دارای چشم های آبی و موی متوسط یا بلند می باشد ولی پشم زیرین ندارد و این ویژگی ها، او را از گربه های ایرانی و هیمالیایی متفاوت کرده است.

گربه های برمه ای مثل گربه های عروسکی پرورش می یابند، لذا خیلی شبیه آنها هستند ولی ظاهر و رفتارشان تا حدی به آنها متفاوت است.

نژاد گربه

8: گربه مو کوتاه شرقی:

در نگاه اول شما ممکن است فکر کنید که این گربه بلند و باریک، یک گربه سیامی است ولی گربه مو کوتاه شرقی با آنها فرق دارد. برخلاف گربه های سیامی، این گربه ها معمولا چشم های سبز دارند و در رنگ های مختلفی هستند و به خاطر کم مو بودنشان، سردشان می شود و اغلب ژاکت به تن می کنند.

نژاد گربه

9: نژاد گربه فنیکس:

اگر بدنبال گربه ای هستید که پوست نمی اندازد، در این صورت گربه فنیکس برای شما مناسب است. این گربه ها به خاطر بی مو بودنشان منحصر بفرد هستند و بسیار اجتماعی و فعال بوده و رفتارشان شبیه سگ می باشد.

نژاد گربه

10: گربه پادشاه دون:

این گربه دارای موی کوتاه موج دار، بدن بلند و باریک است. موی این گربه بسیار نرم است و گوش های بزرگی دارد. گربه پادشاه دون بسیار بازیگوش و فعال است و گاهی از او به عنوان یک میمون در یک قالب گربه یاد می شود.

نژاد گربه

11: گربه هیمالیایی:

این گربه خیلی شبیه گربه ایرانی است و از آن به عنوان یک نژاد فرعی در بعضی انجمن های گربه شناسی یاد می شود. گربه هیمالیایی از پیوند گربه ایرانی و گربه سیامی بوجود آمده و به رنگهای بسیار زیبا و در انواع مختلف می باشد.

نژاد گربه

12: نژاد گربه مو کوتاه امریکایی:

این گربه کاملا امریکایی، یک گربه بزرگ و باهوش است که دارای صورت گرد و گوش کوتاه است. این گربه ها اغلب با گربه های خانگی و دارای نژاد ترکیبی اشتباه می شوند ولی در واقع اصیل هستند و تغییر نام آنها به گربه مو کوتاه امریکایی در سال 1966 به متفاوت بودن آنها کمک کرد.