مراقبت از سگ ها کار چندان سختی نیست اگر علائم و نشانه هایی که بروز می دهد را مورد بررسی و توجه قرار دهید. دانستن اینکه هر علائمی نشان دهنده چه بیماری ای است می تواند در درمان زودهنگام کمک شایانی بکند. در مورد بیماری های پوستی و یا بیماری های دهان و دندان سگ ها چقدر اطلاعات دارید؟ در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام به بررسی 10 مشکل شایعی خواهیم پرداخت که می توانند سلامتی سگ ها را تحت شعاع قرار دهند و باعث بروز مشکلاتی در آنها شوند. با ما همراه باشید.

سلامتی سگ های خانگی

عوامل متعددی برای بیمار شدن سگ شما وجود دارد اما با اقدامات و مراقبت های خوب و مناسب، نباید بیماری در سگ دیده شود. اما هنوز بروز برخی از مسائل بهداشتی سبب بیماری سگ شما می شود. با انجام برخی از اقدامات و مراقبت های مناسب، میتوان بروز بسیاری از بیماری ها را به حداقل رساند. همچنین، انجام معاینات منظم توسط دامپزشک می تواند به شما کمک کند قبل از اینکه علائم بیماری شدت یابد، به درمان بپردازید. همیشه مراقب بروز هر گونه علائمی از بیماری در سگ خود باشید. بیماری های زیادی وجود دارند که می توانند سگ ها را تحت شعاع خود قرار دهند. بیماری هایی که در زیر ذکر می شوند، از رایج ترین بیماری ها در بین سگ ها می باشد.

سلامتی سگ

به خطر افتادن سلامتی سگ با بیماری پوستی

بیشتر سگ ها، به انواع مختلفی از مشکلات پوستی مبتلا می شوند. خارش و خراشیدن پوست، از علائم بیماری های پوستی در سگ ها است. در این حالت، ممکن است پوست قرمز، متورم، پوسته پوسته، زبر یا غیر عادی شود. دلایل زیادی برای مشکلات پوستی وجود دارد از جمله حساسیت، انگل ها و عوامل دیگر. اگر سگ شما همیشه در حال خاراندن خودش می باشد و یا اگر پوستش به نظر غیر عادی می رسد، قبل از اینکه شرایط بدتر و حاد تری برایش به وجود بیاید، با یک دامپزشک صحبت کنید.

سلامتی سگ

عفونت گوش

غالبا عفونت گوش باعث می شود که سگ ها سر خود را به اطراف تکان داده و گوش خود را بخارانند که بیشتر این عفونت ها به علت وجود ترشحات یا باقی ماندن چیزی در گوش می باشد. عفونت  گوش ممکن است با خارش همراه بوده و یا حتی دردناک باشد و اگر به موقع درمان نشود، باعث بروز آسیب جدی می شود. اگر در سگ خود، بیشتر از یک روز یا دو روز، شاهد علائم عفونت گوش بودید، به دامپزشک خود مراجعه کنید. عفونت های گوش گاهی اوقات با مشکلات پوستی نیز همراه هستند. علاوه بر این، گاهی عفونت گوش ممکن است مربوط به آلرژی باشد. می توانید در خانه، با تمیز کردن مرتب گوش سگ خود، از بروز عفونت پیشگیری کنید.


بیشتر بدانید: عفونت ادراری در سگ + علائم و راه های درمان


سلامتی سگ

عفونت دستگاه ادراری و کاهش سلامتی سگ

مشکلات مربوط به دستگاه ادراری، در سگ ها رایج است و سر و کله زدن با سگی که در خانه ادرار می کند، خیلی سخت است. بسیاری از صاحبان سگ ها، این رفتار را به مشکلات رفتاری یا فقدان مسائل آموزشی ربط می دهند. با این حال، ممکن است سگ شما به عفونت مجاری ادراری مبتلا شده باشد. نشانه های عفونت دستگاه ادراری ( UTI ) عبارتند از دفع ادرار بی موقع، دفع ادرار بیش از اندازه، افزایش تشنگی و رخوت و  بی حالی. اگر این علائم بدر سگ شما وجود دارد، سگ خود را برای بررسی عفونت مجاری ادراری به دامپزشک ببرید.

سلامتی سگ

استفراغ

دلایل زیادی برای ایجاد حالت استفراغ در سگ وجود دارد. با این حال مجبور نیستید هر بار که سگ شما، استفراغ می کند، اورا به نزد دامپزشک ببرید، اما بعضی اوقات هم نباید این مشکل را ندیده بگیرید. استفراغ ممکن است نشانه ای از مسمومیت، انسداد دستگاه گوارشی یا سایر بیماری های خطرناک باشد. علت استفراغ ممکن است بر اثر یک بی احتیاطی در رژیم غذایی سگ نیز باشد اما تلاش نکنید که دلیل استفراغ را حدس بزنید و اگر سگ شما به استفراغ کردن ادامه میدهد، حتما باید با دامپزشک خود صحبت کنید.

سلامتی سگ

اسهال

اسهال ممکن است با استفراغ همراه باشد یا به خودی خود اتفاق بیفتد. دلائل بروز اسهال در خیلی از موارد شبیه به استفراغ می باشد. یک یا دو بار ابتلا به اسهال، هیچ گونه خطری ندارد، اما ادامه یافتن اسهال، منجر به کم آبی بدن می شود. در صورت استمرار اسهال، یا بروز اسهال همراه با استفراغ و بی حالی، به دامپزشک خود مراجعه کنید.

سلامتی سگ

انگل ها و کاهش سلامت سگ

انگل ها در هر جایی از دنیای سگ شما وجود دارند این انگل ها آنها می توانند به صورت انگل های خارجی مانند کک ها و کنه ها یا انگل های داخلی مانند کرم های قلبی و کرم روده خود را نشان دهند. خوشبختانه، برای پیشگیری از حمله انگل به سگ شما، روش هایی وجود دارد از جمله مراقبت های ماهانه ای که باید برای سگ خود، انجام دهید. درباره انگل های مخصوص سگ ها، اطلاعاتی کسب کنید تا از سگ خود بتوانید محافظت و مراقبت کنید.

آنفولانزای سگی

مشکلات و بیماری های مربوط به دندان

بیماری دندان، که بیشتر به عنوان بیماری پریودنتال شناخته می شود یک مشکل جدی برای سلامتی سگ ها است که اغلب مورد غفلت قرار می گیرد. بوی بد دهان معمولا در سگ، طبیعی نیست، اما می تواند دلیلی بر وجود بیماری های دندانی باشد. پلاک و رسوب در دهان سگ ، محلی برای تجمع باکتری های خطرناک هستند و باعث آسیب رسیدن به دندان ها و لثه ها می شود.

 بدترین حالت، وارد شدن باکتری ها به داخل جریان خون می باشد که باعث بروز مشکلات وخیم تری مانند بیماری قلبی و نارسایی کلیه می شود. راه حل پیشگیری از مشکلات دندانی، مراقبت و محافظت از سگ است.

سلامتی سگ

اضافه وزن و چاقی

چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلات مربوط به سلامتی سگ ها می باشد که خیلی رشد فزاینده و سریعی دارد اما قابل پیشگیری است. چاقی و اضافه وزن منجر به بیماری های وخیمی مانند دیابت، بیماری های قلبی و بیماری های مربوط به استخوان می شود. خوشبختانه، از چاقی و اضافه وزن، میتوان با تغییر رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی مناسب پیشگیری کرد و حتی میتوان روند آن را معکوس کرد.

سلامتی سگ

آرتروز و کاهش سلامتی سگ ها

التهاب یک مفصل یا چندین مفصل در بدن، باعث ایجاد آرتریت می شود. شایعترین نوع آرتروز در سگ ها، استئوآرتریت می باشد که به نام بیماری تخریب دژنراتیو نیز شناخته می شود. استئوآرتریت بیشتر در سگ های بزرگتر و مسن تر دیده می شود که ممکن است بر اثر آسیب هایی باشد که در گذشته، اتفاق افتاده است. خبر خوب این که معمولا این وضعیت را میتوان تحت کنترل درآورد و مدیریت کرد. اگر در مورد ابتلای سگ خود به استئوآرتریت مشکوک هستید، با دامپزشک خود درباره گزینه های درمان  میتوانید مشورت کنید.

سلامتی سگ

مسمومیت غذایی

سگ ها جانورانی کنجکاو هستند و بیشتر اوقات در جستجوی غذا هستند. بنابراین، جای هیچ گونه تعجبی نیست که سگتان زیاد به مسمومیت دچار شود. مواد سمی اغلب و نه همیشه، می تواند به شکل های مختلفی وارد دستگاه گوارش سگ شود. گیاهان، داروها، وسایل خانه و حتی مصرف بعضی از غذاها، قادر به مسموم کردن سگ شما هستند. مراقب باشید که چه موارد خطر زایی در محیط پیرامون سگ شما، وجود دارد.

همچنین اگر می خواهید انواع بیماری های چشمی در سگ ها را بشناسید این مقاله را از دست ندهید.

منبع : دکتر سلام