پرسش: با سلام دختری ۲ سال و نیمه دارم از ۶ ماهگی افراد غریبه و حتی آشنا را که میبینه غریبی و ناآرومی میکنه و نمی تونم مهمونی وحتی خرید برم. تا جایی که هرکس میبینه او را میگه شاید مشکلی داشته باشه و این باعث ناراحتی من میشه. حتی خونه مامان من وشوهرم که میریم در ابتدای ورود ناارومی می کنه و هیچکس نباید بهش توجهی بکنه . لازم به ذکرست که حالا نسبت به قبل خیلی بهتر شده و در مقایسه با بچه های دیگه که می بینم خیلی خجالتی است و حساس. در ضمن خیلی خیلی باهوش در مقایسه با همسالای خودش که قابل مقایسه حتی نیست.

خواهش میکنم من را راهنمایی کنید چون بچه های همسن او را که می بینم نه براشون مهمه کجا هستن و یا کی بغلشون میکنه یا کی باهاشون صحبت می کنه و فقط لبخند می زنن در حالی که دختر من درست برعکس است .
دختر 2 سال و نیمه | غریبی و نا آرامی
پاسخ: با عرض سلام  بسیاری از مشکلات عاطفی و روحی افراد ریشه در مشکلات دوران کودکی دارند که با گذشت زمان و در دورانهای مختلف زندگی این مشکلات روحی خودشان را مخفی نگه داشته و در بعضی شرایط خاص بروز کرده و برای فرد و اطرافیانش مشکل ساز میشوند لذا باید مسائل روحی و رفتاری دوران کودکی را بسیار جدی گرفت تا مشکلاتی نظیر افسردگی – اوتیسم و اختلالات رفتاری حادث نشود با توجه به شرحی که ارائه فرمودید توصیه میشود تا علاوه بر مشاوره خانوادگی حتما با یک روانپزشک کودک خبره نیز چندین جلسه مشاوره نمایید و حتما تست سنجش ضریب هوشی از کودک خود بعمل آورید. موفق باشید.
پاسخگوی این سوال: آقای دکتر علیرضا نیک نفس