ناتوانی جنسی وضعیتی است که در آن مرد قادر به انجام و حفظ حالت نعوظ erection برای برقراری یک رابطه جنسی موفق نیست. اگر گاه و بیگاه این مشکل بطور موقتی پیش بیاید، لزوما سبب نگرانی نمی شود ولی اگر ناتوانی جنسی یک مسئله مستمر و ادامه دار باشد، منجر به استرس شده و اعتماد به نفس شخص را تحت تاثیر قرار می دهد و به بروز اختلال در روابط اجتماعی می انجامد. متاسفانه در بسیاری موارد فرد مبتلا بیماری خود را پنهان کرده و به دلیل احساس شرم و خجالت از بازگویی این مشکل، راه حل مناسبی نیز برای آن پیدا نمی کند. در بیشتر موارد، ناتوانی جنسی می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای نهفته باشد که با مراجعه به موقع به پزشک و درمان مناسب، می توان از پیشرفت و وخامت آن بیماری که اغلب بیماری های قلب و عروق، دیابت و غیره هستند، نیز جلوگیری کرد.

ناتوانی جنسی

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی

 • اختلال در وقوع نعوظ erection
 • اختلال در حفظ حالت نعوظ erection به مدت مناسب
 • کاهش میل جنسی

علل ناتوانی جنسی در مردان

با بالا رفتن سن، شيوع ناتوانی جنسی در مردان افزايش می يابد و در سنین 40 تا 65 سالگی بیش از 55% مردان به درجاتی از ناتوانی جنسی دچار هستند. برانگیختگی جنسی مرد یک مکانیسم پیچیده ای است که در آن هماهنگی چندین اعضا و ارگان مهم مانند مغز، هورمون ها، احساسات، اعصاب، عضلات و رگ های خونی نقش اصلی دارند. اختلال در هر یک از قسمت های نامبرده بدن، می تواند منجر به بروز مشکل ناتوانی جنسی شود.

سابقاً علت عمده ناتوانی جنسی مردانه را مسائل روحی- روانی می پنداشتند، ولی امروزه با پیشرفت علم پزشکی و توانایی چشمگیر در تشخیص انواع بیماری های جسمانی، مشخص شده است که تنها در 15% موارد علت ناتوانی جنسی مردان مشکلات روحی- روانی است و در 85% موارد یک بیماری زمینه ای در فرد وجود دارد که مسئول ایجاد اختلال در عملکرد جنسی است.

البته باید به این مسئله نیز توجه داشت که گاهی اوقات مجموعه ای از عوامل فیزیکی و عوامل روحی- روانی سبب ناتوانی جنسی هستند. به این صورت که یک بیماری خفیف جسمی که سبب آهسته شدن پاسخ جنسی شده، ممکن است بیمار را مضطرب کرده و نهایتاً این اضطراب به پدید آمدن یا شدت بخشیدن به ناتوانی جنسی منجر شود. بطور کلی از علل جسمانی ناتوانی جنسی به موارد زیر می توان اشاره کرد:

پایین بودن میزان تستوسترون خون، مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد فشارخون، مسدود کننده های سمپاتیک (کلونیدین، گوانیتیدین، متیل دوپا)، اسپیرونولاکتون، مدرهای تیازیدی، کتوکونازول، سایمتیدین، تامسولوسین، بیماری های قلبی، اختلالات عروق خونی مانند آترواسکلروزیس و فشارخون بالا، بیماری دیابت و نوروپاتی دیابتی، مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر، چاقی و کلسترول بالا، سندرم پای بیقرار، اسکلروز سیستمیک، معالجات سرطان پروستات و بزرگی خوش خیم پروستات، فیبروز و انحنای آلت تناسلی، مشکلات سیستم عصبی مانند پارکینسون، صدمه نخاعی، آلزایمر، ام اس، تومورهای سیستم عصبی، صرع، اختلالات غدد درون ریز مانند پرکاری و کم کاری تیروئید، هیپرپرولاکتینمی، کوشینگ و آدیسون، سوءتغذیه، اختلالات خواب و خستگی مزمن، جراحی ها و صدمات ناحیه لگن و نخاع.

از جمله علل روحی روانی نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افسردگی، اضطراب یا سایر اختلالات سلامت روانی
 • استرس
 • مشکلات برقراری ارتباط ناشی از استرس، ضعف در روابط احتماعی یا موارد مشابه

مشکلاتی که به دنبال ناتوانی جنسی در زندگی شخص ایجاد می شوند

نارضایتی از زندگی جنسی، استرس یا اضطراب، احساس خجالت و عدم اعتماد به نفس، اختلال در روابط و ناباروری

پیشگیری

بهترین راه پیشگیری از ناتوانی جنسی، داشتن یک زندگی سالم و کنترل هرگونه بیماری جسمانی و برطرف کردن هر شرایطی است که در سلامت عمومی شخص اختلال ایجاد کند. به زبان ساده یعنی اینکه مثلا اگر شخصی دیابت دارد باید ابتدا بیماری دیابتش را درمان کند، یا اگر به اختلالات هورمونی و غدد درون ریز مبتلاست، حتما باید به متخصص مربوطه کرده و معالجه شود.

ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی

رایج ترین دارویی که در درمان ناتوانی جنسی و اختلالات نعوظ تجویز می شود سیلد نافیل یا ویاگراست که نیم ساعت قبل از آمیزش مصرف می شود و اثر موقت دارد. سیلد نافیل دارویی با عوارض جانبی مهم و فراوان است که در بسیاری افراد نیز منع مصرف دارد.  شایع ترین عوارض جانبی مصرف سیلدنافیل شامل سردرد، گرگرفتگی، سوء هاضمه، اختلالات بینایی از جمله تاری دید و از دست دادن ناگهانی بینایی است.

برخی پس از مصرف سیلدنافیل همه چیز را با سایه آبی رنگ می‌بینند(cyanopsia)  و برخی دیگر دچار از دست رفتن دید محیطی می‌شوند. عوارض جانبی نادر ولی جدی شامل نعوظ پایدار  priapism، افت شدید فشار خون، سکته قلبی، آریتمی‌های بطنی، سکته مغزی، افزایش فشار داخل چشمی و از دست رفتن ناگهانی شنوایی هستند.

به دلیل وسعت و شدت عوارض جانبی ناشی از این دارو و همچنین موارد متعدد ممنوعیت مصرف آن، امروزه استفاده از داروهای طبیعی کم خطر توسط پزشکان ارجحیت یافته است.

داروهای طبیعی

همزمان با آشکار شدن خطرات و عوارض فراوان ناشی از داروهای شیمیایی، امروزه توجه و تمرکز عمده مراکز نحقیقاتی و درمانی سراسر جهان بر یافتن ترکیبات طبیعی و مواد موثره گیاهی است که بتوانند بدون برجا گذاشتن عوارض جانبی، اختلالات و بیماری ها را برطرف کنند. در حوزه درمان ناتوانی جنسی نیز خوشبختانه پیشرفت های مهمی صورت گرفته و داروهای طبیعی جانشین بسیار موثر و در عین حال ایمن برای داروهای شیمیایی شده اند.

ترادامیکس Tradamix

ترادامیکس یک محصول 100% طبیعی برای بهبود مشکلات و ناتوانی جنسی در آقایان است که توسط شرکت داروسازی ترادافارما سوئیس تولید می شود. ترادامیکس اولین محصول طبیعی برای مردان است که از اثر تقویتی سه ماده موثره با نقش ضد پیری بافت در سلول های دستگاه تناسلی- ادراری مردان بهره گرفته است (ساپونین های تریبولوس ترستریس، چیتوزان الیگوساکارید محلول در آب از بایوویس و فلوروتانین های جلبک اِکلونیا بیسیکلیس). ترادامیکس سبب تقویت و افزایش سلامت دستگاه تناسلی- ادراری و بافت کورپوس کاورنوزوم (بافت نعوظ آلت تناسلی) در مردان می گردد.

موارد مصرف

 • افزایش قوا و عملکرد جنسی در آقایان
 • تقویت میل جنسی
 • بهبود اختلالات نعوظ
 • بهبود الاستیسیته بافت کورپوس کاورنوزوم
 • افزایش نشاط و هیجان جنسی مردانه
 • افزایش سطح انرژی فیزیکی و کاهش خستگی در مردان
 • بهبود عملکرد دستگاه تناسلی- ادراری

محصول شرکت TRADAPHARMA سوئیس

دارای فرمولاسیون انحصاری و گواهی ثبت اختراع بین المللی

نماینده انحصاری: شرکت آرین سلامت سینا

تلفن مشاوره دارویی 22658561، 40883629-021