تمایل سر کودک تان به یک سمت، می تواند هشدار دهنده باشد. تورتیکلی یا کجی گردن نوزاد می ‌تواند در پسران و یا دختران از بدو تولد شروع شود و تا ۳ ماهگی ادامه یابد و این می ‌تواند برای والدین ترسناک باشد. اما اغلب کودکان خیلی زود خوب می شوند، به خصوص وقتی که کجی گردن نوزاد ، زود تشخیص داده ‌شود و به سرعت درمان شود. در این مقاله از بخش سلامت کودک دکتر سلام به بررسی کجی گردن نوزاد می پردازیم. با ما همراه باشید تا راه های تشخیص و درمان آن را بیاموزید.

کجی گردن نوزاد چیست؟

این وضعیت که تورتیکلی نیز نامیده می ‌شود می ‌تواند در رحم به وجود آید. اگر یک نوزاد فضای زیادی برای حرکت نداشته باشد، سر ممکن است به مدت چند روز و یا چند هفته در یک موقعیت قرار گیرد. این امر باعث می ‌شود که یکی از ماهیچه‌ هایی که سر را می ‌چرخاند، منقبض و کوتاه شود. این ماهیچه ‌های جناغی – پستانکی (SCM) از ترقوه به پشت گوش می ‌رسند.

کجی گردن نوزاد

SCM منقبض تر، سر بچه را به یک طرف کج می ‌کند (اغلب به چپ) که این امر واکنشی به کمبود فضای حرکتی در رحم است. زایمان زودرس نیز می ‌تواند باعث ایجاد کجی گردن نوزاد شود.

نشانه‌ های کجی گردن نوزاد چیست؟

معمول ‌ترین نشانه، کجی گردن نوزاد به یک طرف است و چانه به سمت شانه مخالف است و تغییر جهت سر دشوار است.

یک نشانه دیگر می‌ تواند صاف یا بد شکل بودن سر باشد که پلاژیوسفالی نامیده می ‌شود. این می ‌تواند با تورتیکلی همراه باشد چون استخوان‌ های جمجمه کودک هنوز با هم ترکیب نشده اند. ماهیچه گردنی سفت و منقبض در یک سمت سر رشد می ‌کند و شکل آن را تغییر می‌ دهد.

نوزادان نارس در معرض خطر بیشتری قرار دارند زیرا استخوان ‌های جمجمه آن‌ها کم ‌تر توسعه‌یافته است و اغلب به یک دستگاه تنفس متصل می ‌شوند.

دکتر برک می‌گوید: در حال حاضر بسیاری از کودکان صافی سر بیشتری دارند چون ما تمایل داریم که آن‌ ها را به پشت بخوابانیم تا خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش دهیم.

کجی گردن نوزاد

تورتیکلی چگونه درمان می ‌شود؟

دکتر برک می‌ گوید: زمانی که تورتیکلی در اوایل ماه اول یا دو ماه اول درمان می ‌شود، اغلب با نتایج مثبتی همراه است. اگر والدین صبر کنند تا کودک سه ماهه و بزرگتر شود، ممکن است روند درمان طولانی ‌تر شود.

پزشک اطفال شما توضیح می ‌دهد که چگونه موقعیت کودک را تغییر دهید و او را ماساژ و نرمش دهید و یا ممکن است که شما را به فیزیوتراپ (PT) ارجاع دهد. او می ‌گوید: والدین می‌ توانند فورا تمرینات خانگی را شروع کنند.

چه کشش هایی می ‌تواند به درمان کجی گردن نوزاد کمک کند؟

والدین باید گردن و ماهیچه ‌های پشت نوزاد را ماساژ دهند و سپس چند بار در روز تمرین کششی ملایمی انجام ‌دهند. دکتر برک می ‌گوید: پزشکان می‌ توانند با استفاده از تکنیک ‌هایی، بافت‌ ها را به یک موقعیت مناسب تر، هدایت کنند. زمانی که کج شدن سر قابل ‌توجه باشد و یا ماهیچه ها واقعا منقبض باشند، درمان فیزیکی، در سه ماهه اول مفیدتر است.

کجی گردن نوزاد

تغییر موقعیت شامل چه مواردی می شود؟

دکتر برک توضیح می‌دهد: اساسا تغییر موقعیت به نوزادان کمک می ‌کند تا با موقعیتی خلاف حالت همیشگی روبرو شوند. برای مثال، اگر کودک را طوری قرار دهید که در تخت ‌خواب خود رو به دیوار قرار گیرد، باید ماهیچه ‌های گردن خود را کش بیاورد تا شما را در کنار خود ببیند.

وقتی روی زمین با کودک بازی می‌ کنید می توانید به آن ها کمک کنید و کودک را تشویق کنید که شما را در جهات مشخصی با سر دنبال کند. قرار دادن روی شکم، در زمان مناسب نیز مهم است. دکتر برک توصیه می‌کند که روزی چندین بار، وقتی بچه ‌ها بیدار هستند، برای مدت ۲۰ دقیقه آن ‌ها را روی شکم شان قرار دهید.

این کار آن ‌ها را تشویق می ‌کند که سر خود را از یک طرف به طرف دیگر هدایت کنند، بازوها را بالا ببرند و کشش ماهیچه ‌ای خود را بهبود دهند. او می ‌گوید: ما توصیه می ‌کنیم که این کار را برای همه کودکان انجام دهید، قرار دادن نوزاد روی شکم می ‌تواند مقدار کمی از کجی گردن را اصلاح کند و سر نوزادان را زیبا و گرد کند.

کجی گردن نوزاد

اگر درمان کجی گردن نوزاد موثر واقع نشود چکاری انجام دهیم؟

یک دستگاه میکرو جریان با فرکانس خاص (FSM) می ‌تواند جریان الکتریکی کمی به کودکانی که حداقل ۳ تا ۴ ماه سن دارند وارد کند تا ماهیچه منقبض گردن را التیام بخشد.

دکتر برک می‌ گوید برای بچه‌ های بزرگ ‌تر با ترتیکولی شدیدتر، استفاده از تزریق سم (بوتاکس) می‌ تواند گردن را از حالت انقباض شدید خارج کند.

اگر کودکان به درمان پاسخ نمی ‌دهند، متخصص اطفال، آن‌ ها را برای آزمایش دیداری به پزشک متخصص ارجاع می دهند. بعضی از کودکان ممکن است سر خود را کج کنند تا بهتر ببینند، زیرا چشمانشان دچار عارضه یا مشکلی است؛ شرایطی که انحراف چشم نامیده می ‌شود.

اگر گوش ‌های کودک ناصاف است، اگر یک چشم بیشتر از دیگری باز می شود و یا مشکلات بینایی وجود دارد، درمان بیشتر مورد نیاز است.

کجی گردن نوزاد

آیا توتیکولی بچه ‌های بزرگ ‌تر را نیز تحت ‌تاثیر قرار می ‌دهد؟

دکتر برک می ‌گوید: وقتی پس از تب، غدد لنفاوی گردن آلوده می ‌شود، تورتیکولی می‌ تواند در کودکان بزرگ ‌تر نیز رخ دهد. کودکان بزرگ ‌تر همچنین می‌ توانند تورتیکولی را پس از جراحت گردن و یا بر اثر خوابیدن اشتباه تجربه کنند.

اما وقتی این عارضه در نوزاد تازه متولد شده دیده می شود، پیام او روشن است: اگر شما نگران هستید، زودتر باید با پزشک اطفال خود صحبت کنید. این کار به کودک شما شانس زیادی برای درمان و بهبود به موقع می دهد.

آیا تا به حال این مشکل را تجربه کرده اید؟ در این موارد از چه راهکارهایی استفاده کرده اید و نوزاد شما پس از چه مدتی، درمان شد؟ تجربیات خود را با کاربران دکتر سلام به اشتراک بگذارید.