در مورد تلوژن افلوویوم چه می دانید؟ به دلیل هزاران موردی که بعدا در مورد آن بحث خواهیم کرد، یک حجم غیر عادی از موهای شما می‌تواند به یکباره وارد مرحله تلوژن شود. زمانی که آن موها می ریزند، کاهش قابل‌ توجهی از حجم موهای خود را تجربه می ‌کنید. به طور معمول، ریزش مو در کل پوست سر شما گسترش می ‌یابد، اما ممکن است در برخی از مناطق بیشتر باشد. در این مقاله از بخش زیبایی دکتر سلام به بررسی تلوژن افلوویوم و عووامل موثر آن خواهیم پرداخت.

تلوژن افلوویوم چیست؟

تلوژن افلوویوم نوعی از ریزش مو موقتی است که با کم پشت شدن پراکنده مو مشخص می ‌شود. به عبارت دیگر، برخلاف شرایطی که باعث ریزش مو به سبک طاسی منطقه ای می‌ شود، تلوژن افلوویوم به طور مساوی روی پوست سر رخ می ‌دهد. ریزش مو به دلیل تلوژن افلوویوم طبیعی است اما در یک میزان غیر طبیعی به دلیل اختلال در مراحل رشد موی شما رخ می دهد.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

تلوژن افلوویوم

علائم تلوژن افلوویوم چیست؟

 • کم پشت شدن قابل توجه موی سر
 • افزایش میزان ریزش مو در هنگام شستن و یا برس کشیدن مو
 • ریزش مو بر روی بالش پس از خواب

علل این نوع ریزش مو چیست؟

با توجه به این نکته که کلید درمان تلوژن افلوویوم مستقیما با علت آن مرتبط است، مهم است که ابتدا علت پایه ای وضعیت خود را شناسایی کنید تا بتوانید به طور موثر آن را درمان کنید. تلوژن افلوویوم با عوامل متعددی تکثیر می شود که تعداد زیادی از آن‌ ها به اشکال حاد و یا مزمن این بیماری گره خورده ‌است.

علل تلوژن افلوویوم حاد

 • تغییرات هورمونی ناگهانی. تلوژن افلوویوم در میان زنانی شایع است که اخیرا زایمان داشته اند.
 • دوره ‌های ناگهانی استرس. این امر به استرس ناشی از حوادث آسیب ‌زا مانند تصادف خودرو یا جراحی بزرگ اشاره می‌ کند.
 • تب بالا. این امر ممکن است با استرس ناگهانی مرتبط باشد.
 • داروها. این امر به ویژه در مورد داروهای ضد سرطان صدق می‌ کند.
 • واکسن.
 • تغییرات ناگهانی در وزن بدن، ناشی از بیماری یا الگوهای رژیم غذایی شدید.
 • کمبود آهن یا کم خونی.
 • ضربه روحی.

تلوژن افلوویوم

علل تلوژن افلوویوم مزمن

 • تغییرات تدریجی هورمونی. این نوع تغییرات ممکن است به یک بیماری طولانی ‌مدت مربوط باشد.
 • دوره‌های طولانی مدت استرس. استرس مداوم ممکن است نتیجه کار شدید، طلاق طولانی، اختلال اضطراب و غیره باشد.
 • تغییرات در رژیم غذایی که منجر به کاهش تدریجی اما شدید وزن می شود.
 • بیماری مزمن یا طولانی مدت. این می ‌تواند مربوط به استرس، تغییرات هورمونی، تغییرات رژیم غذایی، دارو و یا هر ترکیبی از این عوامل باشد. برخی بیماری ‌ها مانند کم کاری تروئید به احتمال زیاد موجب آن می‌ شوند.
 • ضربه فیزیکی با اثرات طولانی ‌مدت یا عمل بزرگ با دوره بهبودی طولانی.

همانطور که  می بینید، تلوژن افلوویوم ممکن است با عوامل متعددی در زندگی شما مرتبط باشد، که این امر باعث می ‌شود که مشخص کردن دقیق چیزی که دقیقا ریشه آن است، مشکل باشد.

تلوژن افلوویوم

چه درمان هایی برای تلوژن افلوویوم وجود دارد؟

خبر خوب این است که تلوژن افلوویوم به طور دائمی به فولیکول های مو آسیب نمی ‌رساند و کاملا برگشت ‌پذیر است. خبر بد این است که هنوز هیچ گونه درمان قطعی وجود ندارد. تنها راه برای حل تلوژن افلوویوم پی بردن به این است که چه چیزی موجب آن شده است و سپس رسیدگی به آن شرایط در دستور کار قرار می گیرد. به عبارت دیگر، اگر استرس دارید، باید یاد بگیرید که استرس را مدیریت کنید. اگر دارو باعث آن می ‌شود، باید دارو های متفاوتی را امتحان کنید. اگر از سطوح هورمونی که خارج از تعادل هستند رنج می ‌برید، باید درباره گزینه ‌های پزشکی با پزشک خود صحبت کنید.

اگر هنوز نمی‌توانید بفهمید چه چیزی ریشه تلوژن افلوویوم است، دو چیز دیگر وجود دارد که می ‌توانید امتحان کنید. اول این است که به سادگی اجازه دهید تا خود به خود درمان شده و از بین برود. در بسیاری از موارد، عامل تشدید با گذشت زمان از بین خواهد رفت. این امر به خصوص اگر شرایط شما نتیجه یک حادثه استرس زا یا تغییرات هورمونی باشد، صادق است. دومین گزینه یک داروی رشد مو مانند ماینوکسیدیل است. با دکتر خود صحبت کنید که کدام روش برای شما مناسب است.

 با این حال، باید بدانید که تا زمانی که نتوانید علت اصلی وضعیت خود را پیدا و حل کنید، ممکن است نیاز باشد که به طور نامحدود از داروهای رشد مو استفاده کنید.

چه مدت طول می کشد تا مو مجددا رشد کند؟

بعد از این که با مشکلات تلوژن افلوویوم مقابله شد، مو باید در عرض ۶ ماه رشد کند.

تلوژن افلوویوم

بیماری تلوژن افلوویوم چگونه تشخیص داده می ‌شود؟

بدون کم شدن قابل‌توجه موها، گاهی اوقات به سختی می توان تشخیص داد که آیا از تلوژن افلوویوم رنج می ‌برید یا نه. تشخیص آن برای افراد با سر پر از مو مشکل است.

تلوژن افلوویوم با سه کلمه ساده تشخیص داده می ‌شود: تست کشش مو.

بدین منظور، بیمار یک تکه از مو را بین شست و سبابه خود فشار می ‌دهد و آن را می ‌کشد. ایده این است که مو در مرحله تلوژن به راحتی کنده می شود در حالی که موهای دیگر باقی خواهند ماند. این تست برای تعیین درصد زبری موهای موجود در این مرحله طراحی شده ‌است. اگر تنها ۱ تا ۳ تار مو به این شکل کنده شدند، بیمار تلوژن افلوویوم ندارد، چون این میزان با ریزش طبیعی مو سازگار است. اگر از سویی دیگر، چهار یا چند تار مو کنده شدند، شما ممکن است موهای سالم کمتری نسبت به حالت طبیعی داشته باشید، که نشان دهنده این است که ممکن است شما تلوژن افلوویوم داشته باشید.

در موارد نادر، پزشکان بیوپسی پوست یا روش های تشخیصی دیگر را برای تشخیص دقیق تلوژن افلوویوم انجام می‌ دهند. نمونه ‌برداری بیوپسی برای تشخیص بیماری ‌های متعدد ریزش مو، از جمله تلوژن افلوویوم ، طاسی منطقه ‌ای و طاسی زنانه مورد استفاده قرار می ‌گیرد. با این حال، در بیشتر موارد، تست کشش مو برای تشخیص کافی است.

تلوژن افلوویوم

این عارضه تا چه مدت باقی می ماند؟

پاسخ کوتاه این است: تا زمانی که عوامل بروز بیماری هنوز پا برجا باشند. پاسخ طولانی این است که انواع مختلفی از تلوژن افلوویوم وجود دارد که هر کدام دارای ماندگاری مورد انتظار خودشان هستند.

 • تلوژن افلوویوم حاد شایع ‌ترین شکل این بیماری است. این مورد به طور ناگهانی اتفاق می‌ افتد و برای مدت ‌زمان کوتاه تری به طول می ‌انجامد. بسته به علت، می ‌تواند تا شش ماه ادامه داشته باشد. گفته می شود که زمانی که عواملی که شرایط را ایجاد کردند اصلاح ‌شوند، این دوره زمانی ممکن است بسیار کوتاه ‌تر شود.
 • تلوژن افلوویوم مزمن با زیرکی بیشتری وارد می‌شود و ممکن است برای مدت ‌زمان طولانی تری ادامه پیدا کند. اغلب از عوامل جاری (مانند بیماری) ایجاد می‌ شود و ممکن است تا زمانی که عوامل اساسی حل نشوند، از بین نرود.
 • یک سوم از اشکال تلوژن افلوویوم با چرخه ‌های نامنظم ریزش مو مشخص می‌ شوند. وقتی موهای تلوژن می ریزد، مو جدید ممکن است جای آن را بگیرد و کمی بعد در حالی که کاملا کوتاه است، بریزد.

در پایان باید بگوییم که، پاسخ کوتاه هنوز بهترین پاسخ است. چیزی باعث تلوژن افلوویوم شما می‌ شود و تا زمانی که تشخیص داده نشود و به آن توجه نشود، ممکن است پایان روشنی در انتظار شما نباشد. با این وجود، اگر در مقابله با ریزش مو مشکل دارید، نگران نباشید. حتی تلوژن افلوویوم پایدار نیز، برگشت‌پذیر است.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم و رژیم غذایی

یک عامل مهم در هر دو مورد تلوژن افلوویوم یعنی حاد و مزمن، رژیم غذایی است. این شرایط در میان افراد با اختلالات خوردن شدید و یا کسانی که به رژیم غذایی غلطی وارد می شوند، رایج است.

تلوژن افلوویوم می ‌تواند ناشی از محدودیت کالری و یا ازدیاد آن باشد. به عبارت دیگر، شما حتی مجبور نیستید مقدار قابل‌ توجهی از وزن خود را از دست بدهید تا شرایط مناسب را برای خود فراهم کنید. شما به راحتی باید کم ‌تر از حد مناسب برای سن، جنسیت و وزن خود غذا بخورید. رژیم های غذایی گرسنگی دهنده و رژیم ‌های غذایی کم پروتئین باعث ریزش مو می ‌شوند. صرف ‌نظر از محدودیت روزانه کالری، تلوژن افلوویوم می‌ تواند ناشی از کاهش شدید وزن باشد، به خصوص اگر این کاهش وزن سریع یا همراه با رژیم مخرب باشد.

اگر به اندازه کافی غذا نمی خورید، خوردن غذای بیشتر (و کسب پروتئین بیشتر) باید به حل ریزش مو کمک کند. این مساله می ‌تواند برای به دست آوردن وزن و یا جلوگیری از اختلال ناگهانی کاهش وزن نیز صادق باشد. البته، اگر رژیم غذایی موفق به حل این مشکل نشود، به احتمال زیاد ریزش موهای شما دلیل ریشه ‌ای متفاوتی دارد.